Tabletki antykoncepcyjne a migrena - czy są przeciwwskazania w stosowanie antykoncepcji hormonalnej?
Dodano:

13 maja, 2022
09:04
Zaktualizowano:

3 lipca, 2023
10:45
Na szczęście współczesna medycyna oferuje również szereg skutecznych metod antykoncepcji, które nie tylko zapobiegną ciąży, ale mogą być także przydatne w leczeniu migreny. Migrenowe bóle głowy niestety często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Stan taki wiąże się w wielu przypadkach z gospodarką hormonalną, jaka występuje w okresie rozrodczym.

Wiele kobiet z migreną ma wątpliwości co do tego, jaki właściwie rodzaj antykoncepcji hormonalnej stosować w tym stanie. Odpowiedź zależy głównie od tego, jakiego typu bóle głowy towarzyszą kobiecie.

Migrena – co to takiego?

Przyczyn tego niekomfortowego zjawiska, jakim są bóle głowy, może być naprawdę wiele. Z badań jednoznacznie wynika, że stan ten dotyczy znaczniej częściej kobiet niż mężczyzn i związany jest ściśle z ich gospodarką hormonalną. Zmieniające się nieustannie hormony w czasie cyklu miesięcznego mają dość duży związek z bólami głowy.

Dolegliwości, które występują w czasie okołomiesiączkowym bądź dwa lub trzy dni w trakcie okresu, określane są jako migrena hormonalna. Często zdarza się, że objawy występują już u kobiet w wieku dojrzewania, czyli w momencie pojawienia się pierwszej miesiączki.

Migrena tego typu może ustąpić dopiero po okresie menopauzy – niestety istnieje ryzyko znaczącego pogorszenia bólu głowy w czasie klimakterium, gdyż na migrenę bezpośredni wpływ ma wówczas rozregulowana gospodarka hormonalna.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Rodzaje migreny hormonalnej

Migrena hormonalna ma związek ze zmianą poziomu hormonów, które przebiegają w czasie cyklu miesiączkowego. Naukowo rozróżnia się dwa typy migreny.

Migrena bez aury

Charakteryzuje się intensywnym bólem głowy o pulsującym charakterze, który ma początek w okolicach oczu. Objawy przy tym rodzaju migreny nie są jednak na tyle uciążliwe, by zakłócać funkcjonowanie. Rzadko występują w tym przypadku nudności czy wymioty, nie zdarza się również nadwrażliwość na światło.

Objawy takich bólów głowy mogą utrzymują się od kilku do kilkudziesięciu godzin. Migrena bez aury dotyczy praktycznie 90% przypadków i nie jest wcale przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnejdwuskładnikowej, czyli takiej, która zawiera estrogeny i progesteron.

Migrena z aurą

Ten typ bólu głowy jest zdecydowanie rzadszy, ale znacznie silniejszy. Kobiety cierpiące na takie migreny zmagają się z wieloma objawami. Pojawić się mogą wymioty, a także nadwrażliwość na światło. Często występują także zaburzenia neurologiczne, czyli omamy wzrokowe – zazwyczaj pojawiają się one jako pierwsze i mogą trwać nawet do godziny!

Następnym objawem migreny są silne bóle głowy, zazwyczaj zlokalizowane po jednej stronie. Stan taki wymaga odpowiedniego leczenia i wizyty u lekarza, gdyż nie tylko uniemożliwia on normalne funkcjonowanie, ale również wpływa na ryzyko wystąpienia udaru.

Tabletki antykoncepcyjne a migrena - czy są przeciwwskazania w stosowanie antykoncepcji hormonalnej?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Bóle głowy a antykoncepcja dwuskładnikowa

Bóle głowy pochodzenia hormonalnego w niektórych przypadkach mogą całkowicie wykluczać takie zabezpieczenie przed ciążą, jak antykoncepcja hormonalna. Przyjmowanie tabletek w takim stanie może zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, dlatego każdorazowo należy skonsultować to z lekarzem. Przy migrenie odpowiednią antykoncepcję z pewnością może polecić każdy ginekolog. Warto jednak najpierw zbadać, jaki typ bólu głowy nas dotyczy.

Antykoncepcja a migrena bez aury

W przypadku migreny z aurą, stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest całkowicie bezpieczne. Takie zabezpieczenie skutecznie chroni przed niechcianą ciążą, zatem kobiety stosujące ten rodzaj antykoncepcji nie muszą niczym się martwić. Bezpieczna jest również antykoncepcja zawierająca estrogeny – nasilenie objawów jest bowiem mało prawdopodobne.

Wiele kobiet skarży się na ból głowy w przerwie przyjmowania antykoncepcji dwuskładnikowej. Ze względu na taką możliwość odradza się przerywanie leczenia w czasie miesiączki, a co ważniejsze – u wielu pacjentów przyjmujących antykoncepcję bez przerwy, dolegliwości migreny całkowicie ustały!

Migrenowe bóle głowy z aurą – jaka antykoncepcja?

Osoby z migreną z aurą nie powinny przyjmować tabletek antykoncepcyjnych ze względów bezpieczeństwa – zwłaszcza tych, które zawierają estrogen i progesteron. Schorzenie to w połączeniu z dodatkową dawką hormonów jest bowiem zagrożeniem dla życia i może nawet doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu. Kobiety chorujące na tego typu ból głowy muszą zatem znaleźć jakiejś inne rozwiązanie.

Składniki tabletek antykoncepcyjnych a migrena z aurą?

Antykoncepcja hormonalna dwuskładnikowa jest całkowicie przeciwwskazana w przypadku choroby migrenowej z aurą. Warto zwrócić uwagę, że zasada ta dotyczy również plastrów oraz pierścieni antykoncepcyjnych. Połączenie obu tych hormonów może mieć naprawdę zły wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiety przyjmujących takie tabletki. Mowa tu nie tylko o nasileniu objawów, ale również o ryzyku poważnych problemów zdrowotnych. Jaką zatem antykoncepcję mają stosować kobiety z taką migreną?

Tabletki antykoncepcyjne a migrena - czy są przeciwwskazania w stosowanie antykoncepcji hormonalnej?

Bezpieczna antykoncepcja

Wielu lekarzy dopuszcza możliwość stosowania innych typów antykoncepcji – polecane są na przykład tabletki jednoskładnikowe, które nie zawierają estrogenów, ale bezpieczny progestagen. Takie specyfiki nazywane są zazwyczaj minipigułkami i mogą być przepisane przez ginekologa.

Zalecane są także wkładki wewnątrzmaciczne, która nie tylko zapobiega ciąży, ale posiada jeden składnik – progestagen. Wkładka wewnątrzmaciczna to jedna z popularniejszych metod stosowania antykoncepcji, która może dodatkowo zmniejszyć ryzyko wystąpienia silnych bólów menstruacyjnych.

Istnieje także możliwość założenia niehormonalnej wkładki cynkowej bądź przyjmowania zastrzyków antykoncepcyjnych. W przypadku migreny z aurą skuteczna będzie również najbardziej znana forma zabezpieczenia, czyli prezerwatywy.

Antykoncepcja awaryjna

Funkcjonującą metodą antykoncepcji jest również ta zwana awaryjną. To nic innego, jak tabletka “dzień po”. Stosuje się ją zazwyczaj wówczas, gdy zawiodła stosowana metoda antykoncepcji – na przykład prezerwatywa. Preparat ten można przyjmować również wtedy, gdy nastąpiło opóźnienie lub nieprzyjęcie stosowanej do tej pory tabletki antykoncepcyjnej.

Działanie takiej tabletki jest dość proste – ma ona na celu głównie zablokowanie bądź całkowite opóźnienie owulacji. Specyfik odpowiada również za utrudnienie przejścia plemników do komórki jajowej. Wpływa bowiem na zagęszczenie śluzu szyjkowego oraz zmniejszenie grubości endometrium, co skutecznie zapobiega zapłodnieniu.

Tabletka “dzień po” a migrenowe bóle głowy

Tego typu antykoncepcja przyjmowana jest jedynie w nagłych sytuacjach. Co ważne, przyjmować ją mogą nawet osoby z migreną. Preparaty tego typu są bezpieczne i mogą być stosowane bez względu na rodzaj posiadanej migreny!

Antykoncepcja hormonalna – przeciwwskazania

Warto dodać, że stosowanie antykoncepcji nie w każdym przypadku jest wskazane. Oprócz kobiet cierpiących na migrenowy ból głowy z aurą, antykoncepcja hormonalna może być niebezpieczna dla kobiet w wieku rozrodczym (powyżej 35 roku życia), które cierpią na inne schorzenia – na przykład nadciśnienie tętnicze bądź otyłość.

Na ryzyko powikłań przy stosowaniu antykoncepcji narażone są również osoby, u których na porządku dziennym jest palenie papierosów czy spożywanie dużej ilości alkoholu. Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne – zwłaszcza, jeśli chce się przyjmować dodatkowe hormony.

Tabletki antykoncepcyjne a bezpieczeństwo

Osoby, które korzystają z tabletek antykoncepcyjnych, powinny poważnie podchodzić do występujących u nich bólów głowy. Pytania dotyczące antykoncepcji powinny być zadawane przede wszystkim lekarzowi, który z uwagi na swoje doświadczenie na pewno będzie w stanie pomóc.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest poznanie charakteru migreny, co umożliwi również przynajmniej częściowe jej wyleczenie. Działania tego typu z pewnością ułatwią funkcjonowanie każdemu, kto cierpi na takie niepożądane dolegliwości.

Rozeznanie się co do typu migreny jest również niezbędne do dobrania odpowiedniej antykoncepcji. Wizyta u lekarza w przypadku występowania migreny jest zatem konieczna!

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Król, M. (2018). Wpływ antykoncepcji hormonalnej na organizm kobiety.
  2. Rożniecki, J. J. (2002). Hormony płciowe i preparaty hormonalne a migrena.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację