Metody naturalnego planowania rodziny: co to jest i na czym polega?
Dodano:

23 września, 2022
11:11
Zaktualizowano:

21 października, 2022
11:44

Co to jest naturalne planowanie rodziny?

Naturalne Planowanie Rodziny, w skrócie NPR, jest określeniem, którym naprzemiennie używane jest z Metodą Rozpoznawania Płodności (MRP). Naturalne planowanie rodziny to przykład niehormonalnej antykoncepcji. NPR to przede wszystkim planowanie ciąży i rodziny o świadomość własnej płodności, która opiera się na obserwacji, odczytywaniu zmian fizjologicznych, zachodzących cyklicznie w organizmie kobiety i interpretacji zaobserwowanych wskaźników płodności. Celem NPR jest wskazanie w cyklu menstruacyjnym kobiety fazy niepłodności przedowulacyjnej, fazy płodności oraz fazy niepłodności poowulacyjnej. Warto wskazać, że obserwacja cyklu menstruacyjnego kobiety pomaga w wyznaczeniu największej płodności parom, które starają się o poczęcie dziecka lub traktować NPR jako metodę antykoncepcji.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Na czym polegają naturalne metody planowania rodziny?

Naturalne planowanie rodziny opiera się przede wszystkim na obserwacji zmian zachodzących w ciele kobiety w trakcie cyklu menstruacyjnego. Istnieje kilka metod naturalnego planowania rodziny. W zależności od konkretnej metody do określenia dni płodnych i niepłodnych brane są pod uwagę inne czynniki i wskaźniki. Dzięki temu każda kobieta może znaleźć dla siebie najskuteczniejszy i dostosowany do swoich celów sposób.

 • Metoda termiczna polega na wykonywaniu codziennych pomiarów temperatury ciała, których zapisywanie w dzienniku obserwacji tworzy wykresy wskazujące na dni płodne. Dni płodne wyznaczane są według przyjętego schematu temperatury ciała kobiety, który określa jej płodność. Przed owulacją temperatura ciała kobiety jest raczej stała. Kiedy natomiast zbliża się jajeczkowanie, zauważalny jest niewielki spadek temperatury. Z kolei po owulacji następuje gwałtowny wzrost temperatury. Codzienne mierzenie temperatury pozwala na stworzenie wykresu temperatury podczas cyklu miesiączkowego i na tej podstawie określenie dni płodnych i niepłodnych. Niezbędnym urządzeniem w tej metodzie jest precyzyjny termometr owulacyjny.
 • Metoda śluzu szyjki macicy, zwana również metodą Billingsów to metoda ułatwiająca określenie czasu, w którym następuje jajeczkowanie. W tym celu należy śledzić zmiany w śluzie szyjkowym, czyli koloru, tekstury i ilości wydzieliny z pochwy podczas całego cyklu miesiączkowego. Metoda ta wiąże się z koniecznością prowadzenia karty obserwacji.
 • Kalendarzyk małżeński to potoczna nazwa metody rytmu, która opracowana została na początku XX wieku. Metoda ta zakłada owulację kobiety około dwa tygodnie przed miesiączką i polega na kalkulacji dni, które podejmowane są od najdłuższego i najkrótszego cyklu. Metoda ta opiera się na obliczeniach, w których poprzednie cykle miesiączkowe są wykorzystywane do prognozowania pierwszego i ostatniego dnia płodnego w przyszłych cyklach menstruacyjnych. Kalendarzyk małżeński zakłada, że owulacja ma miejsce między 12 a 16 dniem przed rozpoczęciem miesiączki.
 • Metoda objawowo-termiczna, zwana również metodą Rötzera łączy w sobie powyższe dwie metody: badanie szyjki macicy i śluzu, a także temperatury ciała kobiety, co czyni ją najdokładniejszą i najskuteczniejszą formą naturalnego planowania rodziny. Konieczne w tej metodzie jest prowadzenia karty obserwacji.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Korzyści z naturalnego planowania rodziny

Naturalne planowanie rodziny ma wiele zalet. Do głównych korzyści naturalnego planowania rodziny należą między innymi:

 • całkowicie naturalne, dzięki czemu nie powodują żadnych skutków ubocznych;
 • nie wiąże się z przyjmowaniem środków farmakologicznych, dzięki czemu jest zdrowa i ekologiczna, wyklucza ingerencję w zdrowy organizm kobiety;
 • nie ingeruje – mechanicznie ani farmakologicznie – w miesięczny cykl kobiety;
 • umożliwia poznanie naturalnego cyklu miesięcznego, a przez to poznanie swojego organizmu i rytmu płodności, co jest ważną zaletą w momencie podjęcia decyzji o zajściu w ciążę;
 • jest skuteczną metodą planowania poczęcia dziecka;
 • zwiększa świadomość i wiedzę o własnym organizmie;
 • wyklucza występowanie wszelkich skutków ubocznych;
 • nie wymaga nakładów finansowych.

Warto jednak wskazać, że pomimo wielu zalet metod naturalnego planowania rodziny, mają one również wady. Traktowanie metod naturalnego planowania rodziny jako formy antykoncepcji wiążę się z niską ich skutecznością w kwestii zapobiegania ciąży. Na cykl miesięczny kobiety wpływa bowiem wiele czynników: stres, stany zapalne, infekcje, praca zmianowa, czy nieustabilizowany tryb życia, które w znaczny sposób mogą go zaburzać, przez co zmniejszać skuteczność wyznaczania dni płodnych i niepłodnych. Co więcej, naturalne planowanie rodziny nie jest skuteczną formą antykoncepcji po porodzie. Dlatego też przy stosowaniu naturalnych metod planowania rodziny może dojść do zapłodnienia. Rozwiązaniem wówczas jest „tabletka dzień po”. Niemniej jednak metody naturalnego planowania rodziny dobrze sprawdzają się u kobiet, które chcą podwyższyć prawdopodobieństwo zajścia w ciąże – współżycie w dni płodne znacznie zwiększa szansę zapłodnienia.

Naturalne metody planowania rodziny opierają się na wskaźnikach, które mogą być nieprawidłowe przez chorobę czy stres, a przez to mało skuteczne. Jeżeli zatem celem jest zapobieganie ciąży, znacznie skuteczniejszą metodą są antykoncepcyjne tabletki dwuskładnikowe lub jednoskładnikowe. Sprawdź, jaka zależność występuje między tabletkami antykoncepcyjnymi a ciążą.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Szamantowicz M. i wsp., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystania Naturalnych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych, Ginekologia Polska, 2010, nr 81
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację