Cykl miesiączkowy a tabletki antykoncepcyjne: jak liczyć cykl przy tabletkach antykoncepcyjnych?
Dodano:

25 października, 2022
09:03
Zaktualizowano:

16 listopada, 2022
15:26

Ile trwa cykl przy tabletkach antykoncepcyjnych?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się ze zmianą cyklu wydzielania hormonów endogennych. Z tego względu w przypadku kobiet stosujących hormonalne metody zabezpieczenia przed ciążą nie można mówić o naturalnym cyklu miesiączkowym. Okazuje się, że tabletki antykoncepcyjne imitują naturalny cykl miesiączkowy kobiety. Pigułki hormonalne stosuje się przez 21 dni, a podczas siedmiodniowej przerwy pojawia się krwawienie, które określane jest krwawieniem z odstawienia. Co ważne jednak, nie jest to naturalna, typowa miesiączka. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych skraca czas miesiączki, ale również sprawia, że są one mniej obfite i mniej bolesne, gdyż składniki czynne zawarte w pigułkach wpływają na minimalizowanie przyrostu grubości błony śluzowej macicy. Należy zatem wskazać, że cykl menstruacyjny przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych trwa 28 dni, nawet jeśli krwawienie z odstawienia się nie pojawi.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak obliczyć cykl miesiączkowy przy tabletkach?

Cykl owulacyjny liczy się zawsze od pierwszego dnia krwawienia. Niemniej jednak, jak już wskazaliśmy wyżej, podczas przyjmowania pigułek jego długości jest wynikiem działania na organizm hormonów zawartych w antykoncepcyjnych tabletkach dwuskładnikowych lub jednoskładnikowych. Działanie tabletek antykoncepcyjnych obejmuje również siedmiodniową przerwę w stosowaniu środków hormonalnych. Pod wpływem działania pigułek hormonalnych owulacja jest zahamowana, co oznacza, że nie ma możliwości obliczenia, w którym dniu nastąpi owulacja i dni płodne. Przy prawidłowym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej dni niepłodne utrzymują się przez cały cykl owulacyjny kobiety.

Antykoncepcja hormonalna stanowi najpopularniejszą metodę zapobiegania nieplanowanej ciąży. Regularne przyjmowanie pigułek hormonalnych minimalizuje ryzyko zapłodnienia do około 1%. Niemniej jednak warto wiedzieć, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. Okazuje się, że kilkugodzinne różnice pomiędzy przyjęciem kolejnych dawek hormonów mogą znacznie obniżyć działanie pigułek i przywrócić płodność. Dlatego też w przypadku nieregularnego stosowania pigułek hormonalnych ich skuteczność znacznie się obniża.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Konieczna, A., Czapiewska, M., & Krysiński, J. (2020). Postacie leków antykoncepcyjnych. Farmacja Polska, 76(9), 527-536.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację