Cykl miesiączkowy a tabletki antykoncepcyjne: jak liczyć cykl przy tabletkach antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne to najpopularniejsza metoda zapobiegania ciąży wśród kobiet. Na popularność tej metody wpływa bez wątpienia jej skuteczność, ale również wygoda stosowania. Dodatkowo stosowanie pigułek hormonalnych wiąże się z wieloma korzyściami. Okazuje się, że antykoncepcyjne środki hormonalne nie tylko są skutecznym zabezpieczeniem przed nieplanowaną ciążą, ale ich stosowanie wpływa na poprawę wyglądu cery, a także mniej bolesne miesiączki. Niemniej jednak antykoncepcja hormonalna wpływa również na cykl menstruacyjny kobiety. Pojawiają się zatem pytania, jak się liczy cykl na tabletkach? Jak wygląda cykl przy tabletkach antykoncepcyjnych?
Cykl miesiączkowy a tabletki antykoncepcyjne

Ile trwa cykl przy tabletkach antykoncepcyjnych?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się ze zmianą cyklu wydzielania hormonów endogennych. Z tego względu w przypadku kobiet stosujących hormonalne metody zabezpieczenia przed ciążą nie można mówić o naturalnym cyklu miesiączkowym. Okazuje się, że tabletki antykoncepcyjne imitują naturalny cykl miesiączkowy kobiety. Pigułki hormonalne stosuje się przez 21 dni, a podczas siedmiodniowej przerwy pojawia się krwawienie, które określane jest krwawieniem z odstawienia. Co ważne jednak, nie jest to naturalna, typowa miesiączka. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych skraca czas miesiączki, ale również sprawia, że są one mniej obfite i mniej bolesne, gdyż składniki czynne zawarte w pigułkach wpływają na minimalizowanie przyrostu grubości błony śluzowej macicy. Należy zatem wskazać, że cykl menstruacyjny przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych trwa 28 dni, nawet jeśli krwawienie z odstawienia się nie pojawi.

 

Jak obliczyć cykl miesiączkowy przy tabletkach?

Cykl owulacyjny liczy się zawsze od pierwszego dnia krwawienia. Niemniej jednak, jak już wskazaliśmy wyżej, podczas przyjmowania pigułek jego długości jest wynikiem działania na organizm hormonów zawartych w antykoncepcyjnych tabletkach dwuskładnikowych lub jednoskładnikowych. Działanie tabletek antykoncepcyjnych obejmuje również siedmiodniową przerwę w stosowaniu środków hormonalnych. Pod wpływem działania pigułek hormonalnych owulacja jest zahamowana, co oznacza, że nie ma możliwości obliczenia, w którym dniu nastąpi owulacja i dni płodne. Przy prawidłowym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej dni niepłodne utrzymują się przez cały cykl owulacyjny kobiety.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Antykoncepcja hormonalna stanowi najpopularniejszą metodę zapobiegania nieplanowanej ciąży. Regularne przyjmowanie pigułek hormonalnych minimalizuje ryzyko zapłodnienia do około 1%. Niemniej jednak warto wiedzieć, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. Okazuje się, że kilkugodzinne różnice pomiędzy przyjęciem kolejnych dawek hormonów mogą znacznie obniżyć działanie pigułek i przywrócić płodność. Dlatego też w przypadku nieregularnego stosowania pigułek hormonalnych ich skuteczność znacznie się obniża.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: