Ile wynosi wskaźnik Pearla dla poszczególnych metod antykoncepcji?

Istnieje wiele nowoczesnych metod antykoncepcyjnych. W zależności od preferencji, przekonań i poglądów pary decydują się na różne sposoby zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Przy wyborze konkretnej metody antykoncepcyjnej warto sugerować się nie tylko łatwością i dostępnością danego środka, ale również jego skutecznością w kwestii zapobiegania ciąży. Pojawiają się zatem pytania, jak określić skuteczność zastosowanej metody antykoncepcyjnej? Jaka jest skuteczność poszczególnych metod zapobiegania ciąży? Która z dostępnych metod nowoczesnej antykoncepcji najlepiej chroni przed niechcianą ciążą?
wskaźnik Pearla

Co to jest wskaźnik Pearla?

Wskaźnik Pearla to metoda określania skuteczności, która została opracowana w 1932 roku przez amerykańskiego biologa Raymonda Pearla. Wskaźnik Pearla, nazywany również indeksem Pearla, jest wskaźnikiem służącym określeniu skuteczności konkretnej metody antykoncepcji. Indeks Pearla wyrażony jest liczbowo i określa liczbę ciąż, do których doszło w trakcie stosowania konkretnej metody antykoncepcji na 100 kobiet, które regularnie współżyją w ciągu jednego roku. W tym znaczeniu, jeżeli Indeks Pearla dla konkretnej metody wynosi 6, to oznacza to, że 6 na 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji zaszło w ciążę w ciągu jednego roku.

Wskaźnik Pearla służy zatem do określenia skuteczności konkretnej metody zapobiegania ciąży. Metody antykoncepcji, dla których wskaźnik Pearla jest niski – równy 2 lub niższy – określane są za najskuteczniejsze. Średnią skutecznością charakteryzują się metody antykoncepcji, dla których wskaźnik Pearla wynosi od 2 do 5. Z kolei metody o indeksie Pearla powyżej 5 uznawane są za metody mało skuteczne, a nawet nieskuteczne.

Warto również wskazać, że dla większości metod antykoncepcyjnych Indeks Pearla podawany jest jako zakres. Wynika to z faktu, że wartość wskaźnika Pearla jest zazwyczaj niższa, czyli metoda jest bardziej skuteczna w trakcie badań klinicznych, które przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych, podczas których utrzymywany jest duży rygor stosowania danej metody w sposób prawidłowy. W warunkach życia codziennego z kolei istnieje wiele czynników, które mogą wpływać i zagłuszać skuteczność stosowanej metody antykoncepcji, przez co jest ona mniej skuteczna niż w warunkach laboratoryjnych.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Jak obliczyć wskaźnik Pearla?

Indeks Pearla oblicza się poprzez wyliczenie stosunku liczby nieplanowanych ciąż u par, które stosowały konkretną metodą antykoncepcji przez rok do liczby cykli miesięcznych, a następnie pomnożenie uzyskanego wyniku przez 1200. Dlatego warto znać wskaźnik Pearla dla różnych metod antykoncepcji, by wybrać najlepszą dla siebie i najskuteczniejszą formę zabezpieczenia przed ciążą.

 

Wskaźnik Pearla dla naturalnych metod antykoncepcji

Naturalne metody planowania rodziny polegają na obserwowaniu objawów, jakie pojawiają się w organizmie kobiety w trakcie cyklu miesiączkowego. Obserwowanie objawów i właściwe ich analizowanie, pozwala na określenie dni niepłodnych i płodnych kobiety, a przez to dostosowanie aktywności seksualnej do faz menstruacyjnych kobiety. W tym znaczeniu współżycie możliwe jest w trakcie dni niepłodnych, natomiast konieczne jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej w czasie dni płodnych. Wyróżnić można różne metody naturalnej antykoncepcji. Wskaźnik Pearla dla poszczególnych metod przedstawia poniższa tabela.

 

Naturalne metody antykoncepcji Wskaźnik Pearla
Metoda Rötzera, czyli objawowo-termiczna 0,1-0,9
Metoda termiczna 0,8-1,4
Metoda niepłodności poporodowej, czyli laktacyjna 0,9-2,5
Metoda Billingsów 1-23
Metoda kalendarzykowa, czyli kalendarzyk małżeński 25
Stosunek przerywany 15-35

 

 

Wskaźnik Pearla dla hormonalnych środków antykoncepcji

 

Znacznie skuteczniejszym sposobami zapobiegania ciąży jest stosowanie terapii hormonalnej. Antykoncepcja hormonalna, mimo że zapewnia wyższą skuteczność, to wiąże się z koniecznością ścisłego przestrzegania zasad ich stosowania. Skuteczność dla poszczególnych metod hormonalnych środków przedstawiona jest w tabelce.

 

Hormonalne metody antykoncepcji Wskaźnik Pearla
Implant antykoncepcyjny, czyli implant podskórny 0,1
Spirala, czyli wkładka domaciczna 0,1-0,2
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe 0,1-0,3
Zastrzyki hormonalne 0,2-0,5
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe 0,5-3
Krążki dopochwowe 0,65
Plastry antykoncepcyjne 0,9

 

 

Do metod zapobiegania ciąży należy również tabletka „dzień po”. Niemniej jednak nie stanowi ona typowej metody antykoncepcji, gdyż stosowana może być jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

 Wskaźnik Pearla dla niehormonalnych środków antykoncepcji

 

Antykoncepcja niehormonalna to mechaniczne i chemiczne sposoby zapobiegania ciąży. W tym znaczeniu nie ma konieczności przyjmowania hormonów, by osiągnąć efekt antykoncepcyjny. Zabezpieczenie przed niechcianą ciążą w tym przypadku zapewniają m.in. prezerwatywy czy kapturek dopochwowy. Skuteczność metod niehormonalnych dla poszczególnych metod przedstawiona jest w tabeli.

 

Metody antykoncepcji niehormonalnej Wskaźnik Pearla
Wazektomia 0,1-0,15
Wkładka domaciczna (spirala) niehormonalna 0,6-0,8
Krążek dopochwowy 0,6-1,5
Prezerwatywy 3-7
Kapturek dopochwowy ze środkiem plemnikobójczym 4-10
Kapturek naszyjkowy 6-16
Gąbka dopochwowa 6-24
Środki plemnikobójcze 8-36
Globulka dopochwowa 10-30

 

Istnieje wiele nowoczesnych metod antykoncepcji – naturalne, hormonalne i niehormonalne. Dzięki temu każda kobieta może porównać dostępne metody antykoncepcji, by wybrać najlepszy sposób zapobiegania ciąży dla siebie, ale również zgodny ze swoimi przekonaniami.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email