Ile wynosi wskaźnik Pearla dla poszczególnych metod antykoncepcji?
Dodano:

7 października, 2022
11:34
Zaktualizowano:

21 października, 2022
11:12

Co to jest wskaźnik Pearla?

Wskaźnik Pearla to metoda określania skuteczności, która została opracowana w 1932 roku przez amerykańskiego biologa Raymonda Pearla. Wskaźnik Pearla, nazywany również indeksem Pearla, jest wskaźnikiem służącym określeniu skuteczności konkretnej metody antykoncepcji. Indeks Pearla wyrażony jest liczbowo i określa liczbę ciąż, do których doszło w trakcie stosowania konkretnej metody antykoncepcji na 100 kobiet, które regularnie współżyją w ciągu jednego roku. W tym znaczeniu, jeżeli Indeks Pearla dla konkretnej metody wynosi 6, to oznacza to, że 6 na 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji zaszło w ciążę w ciągu jednego roku.

Wskaźnik Pearla służy zatem do określenia skuteczności konkretnej metody zapobiegania ciąży. Metody antykoncepcji, dla których wskaźnik Pearla jest niski – równy 2 lub niższy – określane są za najskuteczniejsze. Średnią skutecznością charakteryzują się metody antykoncepcji, dla których wskaźnik Pearla wynosi od 2 do 5. Z kolei metody o indeksie Pearla powyżej 5 uznawane są za metody mało skuteczne, a nawet nieskuteczne.

Warto również wskazać, że dla większości metod antykoncepcyjnych Indeks Pearla podawany jest jako zakres. Wynika to z faktu, że wartość wskaźnika Pearla jest zazwyczaj niższa, czyli metoda jest bardziej skuteczna w trakcie badań klinicznych, które przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych, podczas których utrzymywany jest duży rygor stosowania danej metody w sposób prawidłowy. W warunkach życia codziennego z kolei istnieje wiele czynników, które mogą wpływać i zagłuszać skuteczność stosowanej metody antykoncepcji, przez co jest ona mniej skuteczna niż w warunkach laboratoryjnych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak obliczyć wskaźnik Pearla?

Indeks Pearla oblicza się poprzez wyliczenie stosunku liczby nieplanowanych ciąż u par, które stosowały konkretną metodą antykoncepcji przez rok do liczby cykli miesięcznych, a następnie pomnożenie uzyskanego wyniku przez 1200. Dlatego warto znać wskaźnik Pearla dla różnych metod antykoncepcji, by wybrać najlepszą dla siebie i najskuteczniejszą formę zabezpieczenia przed ciążą.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Wskaźnik Pearla dla naturalnych metod antykoncepcji

Naturalne metody planowania rodziny polegają na obserwowaniu objawów, jakie pojawiają się w organizmie kobiety w trakcie cyklu miesiączkowego. Obserwowanie objawów i właściwe ich analizowanie, pozwala na określenie dni niepłodnych i płodnych kobiety, a przez to dostosowanie aktywności seksualnej do faz menstruacyjnych kobiety. W tym znaczeniu współżycie możliwe jest w trakcie dni niepłodnych, natomiast konieczne jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej w czasie dni płodnych. Wyróżnić można różne metody naturalnej antykoncepcji. Wskaźnik Pearla dla poszczególnych metod przedstawia poniższa tabela.

 

Naturalne metody antykoncepcji Wskaźnik Pearla
Metoda Rötzera, czyli objawowo-termiczna 0,1-0,9
Metoda termiczna 0,8-1,4
Metoda niepłodności poporodowej, czyli laktacyjna 0,9-2,5
Metoda Billingsów 1-23
Metoda kalendarzykowa, czyli kalendarzyk małżeński 25
Stosunek przerywany 15-35

 

 

 

Wskaźnik Pearla dla hormonalnych środków antykoncepcji

 

Znacznie skuteczniejszym sposobami zapobiegania ciąży jest stosowanie terapii hormonalnej. Antykoncepcja hormonalna, mimo że zapewnia wyższą skuteczność, to wiąże się z koniecznością ścisłego przestrzegania zasad ich stosowania. Skuteczność dla poszczególnych metod hormonalnych środków przedstawiona jest w tabelce.

 

Hormonalne metody antykoncepcji Wskaźnik Pearla
Implant antykoncepcyjny, czyli implant podskórny 0,1
Spirala, czyli wkładka domaciczna 0,1-0,2
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe 0,1-0,3
Zastrzyki hormonalne 0,2-0,5
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe 0,5-3
Krążki dopochwowe 0,65
Plastry antykoncepcyjne 0,9

 

 

Do metod zapobiegania ciąży należy również tabletka „dzień po”. Niemniej jednak nie stanowi ona typowej metody antykoncepcji, gdyż stosowana może być jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

 

 Wskaźnik Pearla dla niehormonalnych środków antykoncepcji

 

Antykoncepcja niehormonalna to mechaniczne i chemiczne sposoby zapobiegania ciąży. W tym znaczeniu nie ma konieczności przyjmowania hormonów, by osiągnąć efekt antykoncepcyjny. Zabezpieczenie przed niechcianą ciążą w tym przypadku zapewniają m.in. prezerwatywy czy kapturek dopochwowy. Skuteczność metod niehormonalnych dla poszczególnych metod przedstawiona jest w tabeli.

Metody antykoncepcji niehormonalnej Wskaźnik Pearla
Wazektomia 0,1-0,15
Wkładka domaciczna (spirala) niehormonalna 0,6-0,8
Krążek dopochwowy 0,6-1,5
Prezerwatywy 3-7
Kapturek dopochwowy ze środkiem plemnikobójczym 4-10
Kapturek naszyjkowy 6-16
Gąbka dopochwowa 6-24
Środki plemnikobójcze 8-36
Globulka dopochwowa 10-30

Istnieje wiele nowoczesnych metod antykoncepcji – naturalne, hormonalne i niehormonalne. Dzięki temu każda kobieta może porównać dostępne metody antykoncepcji, by wybrać najlepszy sposób zapobiegania ciąży dla siebie, ale również zgodny ze swoimi przekonaniami.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Konieczna, A., Czapiewska, M., & Krysiński, J. (2020). Postacie leków antykoncepcyjnych. Farmacja Polska, 76(9), 527-536.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację