Biegunka a tabletki antykoncepcyjne: jaki wypływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych ma biegunka?
Dodano:

27 października, 2022
09:55
Zaktualizowano:

16 listopada, 2022
15:19

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą powodować biegunkę?

Doustna antykoncepcja hormonalna jest najpopularniejszą metodą zapobiegania ciąży wśród kobiet, które oczekują wysokiej skuteczności i wygody stosowania. Okazuje się jednak, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Do działań niepożądanych należą zaburzenia żołądkowo-jelitowe w postaci biegunki. Okazuje się zatem, że tabletki antykoncepcyjne mogą wywołać biegunkę. Warto wskazać, że biegunka po tabletkach antykoncepcyjnych może pojawić się, szczególnie kiedy kobieta po raz pierwszy stosuje antykoncepcję doustną, jest to rodzaj reakcji organizmu na przyjęcie dodatkowej dawki hormonów. Zazwyczaj biegunka, jako efekt stosowanych tabletek antykoncepcyjnych, nie utrzymuje się długo i ustępuje w ciągu kilku dni. W przypadku pojawienia się biegunki jako efektu ubocznego antykoncepcji doustnej należy stosować dodatkowe metody zabezpieczenia przed ciążą. Niemniej jednak w przypadku przedłużającej się biegunki, konieczne jest skonsultowanie się z ginekologiem, który zmieni rodzaj stosowanych pigułek antykoncepcyjnych na takie, które nie będą wywoływać objawów ze strony układu żołądkowo-jelitowego. Warto również wskazać, że biegunka może pojawić się także po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy biegunka wpływa na tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne wchłaniają się w jelicie cienkim w ciągu czterech godzin od przyjęcia pigułki. Dlatego też, jeżeli w tym czasie pojawi się biegunka, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że substancje czynne zawarte w tabletce hormonalnej nie zdążyły się całkowicie wchłonąć. Prowadzi to bezpośrednio do obniżenia skuteczności antykoncepcyjnej przyjętej dawki hormonów. W przypadku lekkiej, jednorazowej czy jednodniowej biegunki, która wystąpiła po 2-4 godzinach istnieje mniejsze prawdopodobieństwo obniżenia działania antykoncepcyjnego. Warto również wskazać, że im szybciej od przyjęcia pigułki pojawi się biegunka, tym większe jest prawdopodobieństwo utraty skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Niemniej jednak, nawet jeśli biegunka pojawiła się jednorazowo i nie była ciężka, dla pewności warto zastosować dodatkową metodę antykoncepcji, np. mechanicznej w postaci prezerwatyw przez pierwsze 7 dni stosowania tabletek po rozwolnieniu.

Natomiast przewlekła, ciężka i ostra biegunka przy tabletkach antykoncepcyjnych może znacznie osłabić działanie zapobiegające zajściu w ciążę. Dlatego też należy wziąć dawkę uzupełniającą hormonów. W takim przypadku jednak najlepiej wstrzymać się z zażyciem kolejnej pigułki do czasu, aż silna biegunka ustąpi, ale nie dłużej niż 12 godzin. Co ważne, dodatkowa tabletka hormonalna powinna być przyjęta z zapasowego opakowania. Należy również wskazać, że wraz z tabletkami antykoncepcyjnymi nie można przyjmować węgla aktywnego, który często stosowany jest przy problemach ze strony układu trawiennego. Węgiel aktywny może bowiem uniemożliwić wchłonięcie się substancji czynnych tabletki antykoncepcyjnej, co doprowadzi bezpośrednio do obniżenia skuteczności stosowanej antykoncepcji doustnej. Dlatego też pomiędzy przyjęciem tabletki antykoncepcyjnej a węglem aktywnym powinny minąć co najmniej 3-4 godziny, aby zyskać pewność, że substancje czynne zawarte w pigułkach nie wejdą ze sobą w żadną niepożądaną interakcję.

Decydując się na hormonalną antykoncepcję doustną, warto dowiedzieć się, jak działają tabletki antykoncepcyjne i co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. Okazuje się bowiem, że wpływ na skuteczność stosowanych pigułek antykoncepcyjnych ma alkohol (antykoncepcja a alkohol), ale również stosowanie suplementów lub leków.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Dębski, R., Jakimiuk, A., Kotarski, J., Paszkowski, T., Pawelczyk, L., Poręba, R., Skrzypulec-Plinta, V., & Spaczyński, M. (2011). Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące przyczyn braku skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Ginekologia Polska, Nr 4/2011.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację