Antykoncepcja na pierwszy raz
Dodano:

22 października, 2022
14:06
Zaktualizowano:

14 listopada, 2022
10:37

Antykoncepcja a inicjacja seksualna: jaka antykoncepcja na pierwszy raz będzie najlepsza?

Antykoncepcja na pierwszy raz jest niezwykle ważna, gdyż pozwala na skuteczne zabezpieczenie się przed ciążą i zbliżenie bez obawy i strachu przed zapłodnieniem. Jaka antykoncepcja zatem na pierwszy raz będzie najlepsza? Okazuje się, że istnieje wiele nowoczesnych metod antykoncepcji, dzięki czemu każda kobieta może zdecydować się na sposób zabezpieczenia przed niechcianą ciążą dostosowany do swoich oczekiwań. Warto jednak wskazać, że nowoczesne metody antykoncepcji nie zapewniają 100% ochrony, poza wstrzemięźliwością seksualną. Dlatego też decyzję o wyborze odpowiedniej metody antykoncepcji warto podjąć po rozmowie z ginekologiem bądź osobą, która ma wiedzę dotyczącą sposobów zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą.

Często wybieranym sposobem zabezpieczenia przed ciążą w przypadku pierwszego stosunku jest antykoncepcja niehormonalna. Z kolei najpopularniejszą metodą zabezpieczenia podczas pierwszego stosunku jest prezerwatywa, która jest skuteczną metodą antykoncepcji pod warunkiem, że zostanie prawidłowo założona. Z tego względu przed pierwszym razem warto poćwiczyć prawidłowość zakładania prezerwatywy, np. na obranym bananie. Decydując się na inicjację seksualną, warto również mieć przy sobie więcej niż jedną prezerwatywę, w sytuacji, gdyby pierwsza uległa uszkodzeniu podczas zakładania bądź zsunęła się w trakcie stosunku seksualnego. Warto wskazać, że prezerwatywa jest nie tylko skuteczną metodą antykoncepcji mechanicznej (uniemożliwia połączenie się plemników z komórką jajową i zapłodnienie jej), ale również jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia na pierwszy raz. Okazuje się bowiem, że prezerwatywa jako jedyna metoda antykoncepcji zapewnia skuteczne zabezpieczenie nie tylko przed ciążą, ale dodatkowo chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Do metod antykoncepcji niehormonalnej należą również środki plemnikobójcze, które dostępne są w formie płynów lub pianek plemnikobójczych, globulek dopochwowych bądź gąbki dopochwowej. Warto jednak wskazać, że nie są one najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia przed ciążą, dlatego też poleca się ich stosowanie razem z prezerwatywami.

Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia przed niechcianą ciążą jest antykoncepcja hormonalna. Okazuje się, że w Polsce na antykoncepcję hormonalną decyduje się około 15-20% kobiet. Warto jednak wskazać ze zastosowanie doustnych środków hormonalnych zabezpieczających przed ciążą możliwe jest, kiedy zostaną spełnione warunki:

  • od pierwszej miesiączki musi minąć przynajmniej 2-3 lata,
  • stosowanie ich rozpocznie się na tyle wcześniej przed pierwszym stosunkiem, żeby były skuteczne,
  • pigułki antykoncepcyjne zostaną dobrane przez ginekologa.

Odpowiednio dobrane i przyjmowane tabletki antykoncepcyjne zapewniają wysoką skuteczność antykoncepcyjną.

Inną dostępną metodą antykoncepcji hormonalnej są plastry antykoncepcyjne, które wykazują podobne działanie do pigułek. Ich dużą zaletą jest to, że nie ma konieczności pamiętania o zażywaniu dawki hormonów, tak jak w przypadku tabletek, plastry nakleja się raz w tygodniu i przez ten czas stopniowo uwalniają substancje czynne skutecznie chroniące przed niechcianą ciążą. Warto również wskazać, że plastry mogą być zauważone przez osoby postronne, dlatego też ta metoda antykoncepcji nie jest często wybierana przez młode kobiety.

Naturalne metody antykoncepcji nie są najlepszym sposobem zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, szczególnie dla młodych ludzi. Naturalne sposoby antykoncepcji bowiem wymagają ścisłej dyscypliny w prowadzeniu obserwacji cykli miesięcznych, a także objawów, jakie pojawiają się w cyklu menstruacyjnym kobiety. Dodatkowo, stosowanie naturalnych metod antykoncepcji często bywa zawodne, gdyż wpływ na skuteczność stosowania tej metody ma regularność cyklów, która może być zaburzona przez występujące choroby, przeziębienie czy stres. W tym znaczeniu naturalne metody antykoncepcji nie uwzględniają nieregularnych cykli miesiączkowych, które bardzo często występują u młodych, dojrzewających dziewcząt. Antykoncepcja dla nastolatków powinna charakteryzować się wysoką skutecznością, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są hormonalne i niehormonalne metody antykoncepcji.

Dobór antykoncepcji na pierwszy raz jest niezwykle istotny, gdyż doświadczenia podczas pierwszego zbliżenia mają duży wpływ na odbywane stosunki w przyszłości. Dlatego też zastosowana metoda zabezpieczenia przed ciążą powinna gwarantować poczucie bezpieczeństwa, ale również wygodę. Z tego względu, przed odbyciem swojego pierwszego stosunku warto skonsultować się z ginekologiem, który pomoże w dobraniu najlepszego zabezpieczenia na pierwszy raz, ale również odpowie na wszystkie pytania, między innymi: jak liczyć cykl przy tabletkach antykoncepcyjnych.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, „PTGiP – rekomendacje,
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację