Migrena z aurą - jakie leki pomagają?
Dodano:

24 sierpnia, 2022
10:18
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:27

Migrena z aurą – co to takiego?

Napady migreny mogą mieć różną postać – każda z nich objawia się jednak poprzez napady bólu głowy. W przypadku migreny mogą występować także dodatkowe i bardzo uciążliwe objawy. Migrenowy ból głowy może pojawiać się razem z porażeniem mięśni okołoruchowych, czy też z parestezjami oraz niedowładami. Występuje również migrena oczna, która charakteryzuje się zaburzeniami wzroku.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Migrena z aurą – rozpoznanie

Migrena z aurą charakteryzuje się występowaniem napadowych bólów głowy, które mogą trwać od czterech do nawet siedemdziesięciu dwóch godzin! W niektórych przypadkach tego typu dolegliwości bólowe mogą być na tyle uciążliwe, że utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Ból głowy mieć różne nasilenie.

Migrena z dotyczyć może nawet ośmiu procent populacji; najczęściej występuje u kobiet. Pierwszy atak migreny pojawia się zazwyczaj przed czterdziestym rokiem życia, jednak na migrenę mogą chorować również osoby starsze.

Migrena z aurą często poprzedzona jest różnymi specyficznymi objawami. Dolegliwości takie mogą pojawić się również już po pojawieniu się bólu. Na migrenę z aurą cierpi nawet piętnaście procent osób, które cierpią na bóle migrenowe.

migrena

Rodzaje migreny z aurą

Czym jest aura migrenowa? To ogniskowe i dość charakterystyczne objawy neurologiczne. Wyróżnia się aurę typową, która występuje równocześnie z migreną oczną. Atak migreny tożsamy jest w tym przypadku z takimi objawami, jak zaburzenia widzenia.

Istnieje również aura nietypowa, która charakteryzuje się występowaniem niespecyficznych zaburzeń neurologicznych. Są one indywidualne dla każdego chorego.

Warto zaznaczyć, że takie objawy, jak zaburzenia widzenia czy inne, występują nawet do kilkudziesięciu minut przed atakiem migreny. Zdarza się czasem, że nawet ich pojawienie się nie prowadzi do ataku migreny. Wystąpienie aury może zatem przejść samoistnie po kilku minutach, nie powodując dodatkowych dolegliwości.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny migreny z aurą

Trudno konkretnie ustalić czynniki, jakie mają wpływ na to, że u danego pacjenta pojawia się migrena z aurą. Na taki stan często wpływ mają również predyspozycje genetyczne. Na migrenę może mieć wpływ kilka genów, jednak nie jest to do końca zbadane. Występowanie bólów głowy związanych z migreną nie ma również podłoża w innych schorzeniach – jest to pierwotny ból.

Jak rozpoznać migrenę? Ból migrenowy jest skutkiem reakcji naczynioruchowych, które są nadwrażliwe. Pojawiają się one na skutek zmian w układzie nerwowym, a konkretniej w nerwie trójdzielnym. Z powodu migreny z aurą zwalniają procesy metaboliczne w potylicy mózgu, co prowadzi bezpośrednio do niedoboru jonów magnezu. Proces ten wpływa także na zwiększenie jonów wapnia oraz glutaminianu w komórkach nerwowych.

Z napadem bólu głowy związane są również geny. W niektórych przypadkach występuje na przykład rodzinna migrena połowiczo poraźna – pojawia się ona wówczas, gdy w ktoś z bliższej rodziny również cierpi na tego typu objawy. Przyczyny migreny mogą zatem dotyczyć genetycznego obciążenia, a przede wszystkim predyspozycji do rozwoju tego schorzenia.

Wielu pacjentów jest również narażonych na czynniki, które mogą wywołać napady migrenowych bólów głowy. Występowanie migreny związane jest między innymi ze zbyt wysokim nasłonecznieniem, zmianami ciśnienia, a także narażeniem na przewlekły stres czy nadmierna ilość snu.

Migrenowe bóle głowy i inne objawy

Objawy neurologiczne, które poprzedzają występowanie migrenowych bólów głowy, trwają zazwyczaj do kilkunastu minut, przy czym warto zaznaczyć, że mogą one mieć różny charakter oraz stopień nasilenia. Nie muszą również pojawiać się przy każdym ataku bólowym.

Aura migrenowa

W przypadku, gdy u pacjenta występuje migrena oczna, występowanie objawów neurologicznych będzie związane właśnie z tym zmysłem. Aura wzrokowa to między innymi błyski światła, występowanie przed oczami migoczących linii o zygzakowatych kształtach, mroczki, jasne plamy, zaburzenia widzenia, podwójne widzenie, a także niedowidzenie połowiczne, krótkotrwała utrata wzroku oraz nieprawidłowe widzenie przedmiotów.

Wraz z bólem głowy mogą występować wszystkie, kilka bądź żaden z powyższych objawów; wszystko zależy od specyfiki dolegliwości u danego pacjenta.

Objawy związane z aurą typową natomiast mają charakter zaburzeń neurologicznych. U danej osoby mogą wystąpić na przykład zaburzenia czucia, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, pogorszenie lub trwająca chwilę utrata słuchu, zaburzenia mowy, drętwienie twarzy, objawy ruchowe. Zaburzenia neurologiczne u osób cierpiących na migrenę mają wyłącznie charakter przejściowy i nie pozostawiają po sobie żadnych trwałych skutków.

Występowanie bólu głowy

Kilkanaście minut po wystąpieniu aury u danej osoby może pojawić się ból głowy. Napad bólu zazwyczaj jest umiejscowiony po jednej stronie głowy; najczęstszą lokalizacją jest okolica czołowa oraz skroniowa, jednak migrena może obejmować również całą głowę.

Ból, jaki odczuwa osoba, u której występuje migrena z aurą, ma najczęściej charakter pulsujący. W czasie napadu pojawiają się u pacjentów również inne dolegliwości, które są jednak całkowicie odwracalne. To między innymi światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, osłabienie, nudności, wymioty, zaburzenia koncentracji oraz znaczne pogorszenie nastroju.

 

Ataki migreny a zaburzenia mowy

Migrena występuje zazwyczaj epizodycznie, a ból głowy rozwija się w dość krótkim czasie. Nasilenie takich dolegliwości obserwuje się w pierwszych dwóch godzinach, przy czym napady migreny mogą trwać nawet do siedemdziesięciu dwóch godzin.

Objawy aury typowej bądź nietypowej mogą trwać również w czasie bólu; są jednak odwracalne i ustępują równocześnie z migreną.

Co wywołuje atak migreny?

Jak zostało już wspomniane, różne czynniki zewnętrze mogą mieć bezpośredni wpływ na to, że u danej osoby pojawi się migrena z aurą. Przyczyny takiego stanu to między innymi niektóre pokarmy (na przykład czekolada, przyprawy czy produkty zawierające glutaminian sodu), alkohol, przeprowadzanie głodówek, wysiłek fizyczny, zmęczenie, niedobór snu, zmiany pogody, ustąpienie napięcia emocjonalnego oraz zmiany hormonalne. Migrena może mieć bezpośredni związek z krwawieniem miesiączkowym.

Nie każdy z wymienionych objawów może wpływać na wystąpienie u danej osoby bólu migrenowego. Naczynia krwionośne, których rozszerzenie wpływa bezpośrednio na migrenę, mogą rozszerzać się również na skutek przyjmowania różnych preparatów medycznych. Niektóre leki – na przykład te zawierające kwas acetylosalicylowy, mogą wpływać bezpośrednio na pojawienie się migreny z aurą.

Diagnoza migreny z aurą

Leczenie migreny powinno rozpocząć się przede wszystkim od konkretnej diagnozy. Zwykły ból głowy daje bowiem nieco inne objawy; leczy się go również w inny sposób. Diagnozę z pewnością będzie w stanie postawić lekarz, zatem wizyta u specjalisty w momencie wystąpienia objawów sugerujących migrenę z aurą, jest niezbędna!

W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań, aby wykluczyć występowanie innych schorzeń. Zazwyczaj są to badania diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego czy też elektroencefalografia.

Leczenie – migrena z aurą

W momencie, gdy dojdzie już do rozpoznania migreny, możliwe jest kompleksowe leczenie. Migrena z aurą może być wyeliminowana za pomocą terapii doraźnych lub profilaktycznych.

Leczenie doraźne migreny z aurą stosuje się już w momencie wystąpienia ataku migreny. Celem takiej terapii jest po prostu złagodzenie bądź całkowite pozbycie się dolegliwości bólowych.

Leczenie migreny w takiej sytuacji polega na podawaniu osobie z dolegliwościami leków przeciwbólowych. Mogą to być na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne. Preparaty tego typu należy przyjąć niezwłocznie po wystąpieniu objawów, dzięki czemu ból głowy może być przynajmniej w pewnym stopniu opanowany.

Szczególnie polecany jest Nimesil, który dostępny jest wyłącznie na receptę. Specyfik ten jest niezawodny w leczeniu migreny, a przede wszystkim silnego bólu głowy, który jej towarzyszy. Lek ten można z powodzeniem stosować również w przypadku bolesnego miesiączkowania.

Wielu lekarzy przepisuje również Imigran. To lek, którego zadaniem jest zwalczanie ostrych napadów migreny z aurą oraz migreny zwykłej. Preparat ten działa już nawet po trzydziestu minutach, zatem szybko eliminuje uciążliwy ból, który zazwyczaj uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Napad migreny można wyeliminować również za pomocą leków przeciwdepresyjnych. W niektórych przypadkach podaje się też trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, a także leki kardiologiczne. Tego typu środki w leczeniu migreny nie złagodzą dolegliwości – przyjmuje się je głównie po to, by zapobiec nawrotom ataków. Specyfiki takie powinny być przyjmowane regularnie; efekt terapeutyczny może jednak pojawić się dopiero po kilku miesiącach. Leki takie również dostępne są na receptę – można je zdobyć na przykład w czasie konsultacji internetowych ze specjalistą.

migrena

Leczenie niefarmakologiczne

Migrena z aurą bywa również nazywaną migreną klasyczną. W wielu przypadkach takiego schorzenia można stosować również metody niefarmakologiczne, która mogą wpłynąć korzystnie na samopoczucie oraz zmniejszyć nasilenie dolegliwości.

Duże znaczenie ma ograniczenie hałasu oraz źródeł światła. Odpoczynek taki może przyczynić się do szybkiej poprawy samopoczucia. Warto pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu organizmu – należy pić wodę, a także napary ziołowe – na przykład z dziurawca, waleriany czy rumianku. Pomóc mogą również techniki relaksacyjne oraz ciepła kąpiel.

Wizyta u specjalisty

Migrena nie jest schorzeniem, które wywołuje bezpośrednie zagrożenie dla życia danej osoby. Objawy, które jej towarzyszą, mogą jednak znacząco pogorszyć jakość życia pacjenta. W momencie podejrzewania u siebie migreny z aurą bądź innego typu choroby, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z proponowanych przez nas wizyt internetowych. Taka porada online dostępna jest praktycznie od ręki, zatem potencjalny pacjent nie musi wcale oczekiwać tygodniami na rozmowę z lekarzem.

Do uczestniczenia w wizycie internetowej wystarczy mieć połączenie z internetem oraz znaleźć komfortowe miejsce, w którym bez przeszkód można odbyć rozmowę. Porada taka umożliwia opowiedzenie o swoich dolegliwościach osobie, która na tej podstawie będzie w stanie postawić rzetelną diagnozę. Wizyta zawsze przebiega w komfortowej i sympatycznej atmosferze, zatem pacjent nie musi praktycznie niczym się martwić! Nasza firma współpracuje z wieloma specjalistami z różnych dziedzin, zatem rzetelną poradę może uzyskać każdy – bez względu, jakie dolegliwości posiada.

Porada internetowa to również możliwość uzyskania recepty na najskuteczniejsze leki. Preparaty zostaną dobrane do objawów oraz rodzaju migreny, który dotyczy właśnie wybranego pacjenta. Recepta online umożliwia wykupienie niezbędnych leków w dowolnej aptece. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i skorzystało z niego już wielu klientów z całej Polski! Sprawdź sam, jak szybko i łatwo można pozbyć się swoich dolegliwości!

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Kaciński M., Gergont A., Kubik A., Steczkowska M. (2005). Cytokiny prozapalne u dzieci z migreną z aurą i bez aury. Przegląd Lekarski.
  2. Liberski P.P. (2011). Genetyka migreny. Neuropatologia Polska.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację