Gąbka dopochwowa (antykoncepcyjna): działanie, zastosowanie, skuteczność
Dodano:

6 października, 2022
11:14
Zaktualizowano:

21 października, 2022
11:15

Gąbka dopochwowa: działanie

Gąbka dopochwowa, jak już wspomnieliśmy, łączy w sobie dwie formy antykoncepcji. Przede wszystkim jest ona chemiczną metodą zapobiegania ciąży. Gąbka w procesie produkcji zwilżana jest substancją plemnikobójczą, na przykład nonoksynolem-9 lub benzalkonium. Zapobieganie zapłodnieniu komórki jajowej możliwe jest zatem poprzez uwalnianie substancji plemnikobójczej, której zadaniem jest utrudnienie lokomocji plemników, a tym samym uniemożliwienie ich wędrówki do komórki jajowej. Dodatkowo, gąbka dopochwowa jest również mechaniczną formą antykoncepcji. Zaaplikowanie krążka w pochwie powoduje zablokowanie szyjki macicy, uniemożliwiając w ten sposób przedostanie się plemników do jajowodów. Niemniej jednak, aby gąbka antykoncepcyjna spełniała swoje zadanie, należy umieścić ją w waginie bezpośrednio przed planowanym stosunkiem płciowym.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Gąbka dopochwowa: zastosowanie

Gąbka dopochwowa jest komfortową metodą zapobiegania ciąży. Ogromną zaletą gąbki antykoncepcyjnej jest doraźność jej stosowania. Oznacza to, że gąbka plemnikobójcza umieszczana jest w pochwie kobiety przed seksem i pozostaje w szyjce macicy tylko przez kilkanaście godzin po stosunku płciowym. Dzięki temu nie ma konieczności pamiętania o systematycznym przyjmowaniu tabletek czy naklejania plastrów, jak to ma miejsce w przypadku antykoncepcji hormonalnej.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Gąbka dopochwowa: skuteczność

Mogłoby się wydawać, że połączenie dwóch różnych metod antykoncepcji – chemicznej i mechanicznej, jak to ma miejsce w przypadku gąbki dopochwowej, zapewnia skuteczną ochronę przed niechcianą ciążą. Okazuje się jednak, że gąbka dopochwowa jako antykoncepcja niehormonalna pomimo wielu zalet jej stosowania, ma również wady. Dużym minusem jej stosowania jest stosunkowo niska skuteczność. W tym znaczeniu należy wskazać, że według wskaźnika Pearla, którym określa się skuteczność metod antykoncepcyjnych, współczynnik dla gąbki dopochwowej wynosi od 6 do 24. Oznacza to, że od 6 do 24 kobiet na 1000 stosujących tę metodę niehormonalnej antykoncepcji zachodzi w ciążę w ciągu roku. Niemniej jednak nalej wskazać, że na skuteczność tej metody antykoncepcji wpływa prawidłowe korzystanie i aplikowania gąbki.

W tym znaczeniu konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta w kwestii stosowania gąbki antykoncepcyjnej – niewyciąganie jej przed upływem 12 godzin po stosunku, nienoszenie gąbki zbyt długo, czy też zwilżanie materiału wodą, jeśli wskazuje na to instrukcja obsługi. Co więcej, na skuteczność gąbki dopochwowej jako metody antykoncepcji wpływa również indywidualna budowa miednicy. Gąbki dopochwowe zacznie lepiej spełniają swoją funkcję u nieródek, niż w przypadku kobiet, które już urodziły dziecko. Wpływ mają na to prawdopodobnie różnice anatomiczne, na które wpływają w dużej mierze poród oraz ciąża. Ze względu na stosunkowo niską skuteczność antykoncepcyjną zaleca się łączenie gąbki antykoncepcyjnej z innymi metodami zapobiegania ciąży, między innymi środkami plemnikobójczymi lub prezerwatywą.

Jaka jest cena gąbek dopochwowych?

Gąbki dopochwowe ze środkiem plemnikobójczym w Polsce są nadal mało popularną formą antykoncepcji, co wiąże się z tym, że są trudno dostępne. Gąbek antykoncepcyjnych należy szukać w aptekach lub na zagranicznych portalach. Gąbki plemnikobójcze są stosunkowo tanią metodą antykoncepcji niehormonalnej, ich cena wynosi około kilkadziesiąt złotych i uzależniona jest od producenta.

Metody antykoncepcji niehormonalnej – gąbka dopochwowa czy kapturek dopochwowy – są doskonałą alternatywą zapobiegania ciąży dla kobiet, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą stosować antykoncepcji hormonalnej. Warto jednak wskazać, że choć tabletki antykoncepcyjne są skuteczniejszą formą zapobiegania ciąży, to konieczne jest regularne ich przyjmowanie i stosowanie się do zaleceń. Sprawdź, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych, by nie obniżać skuteczności ich działania

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Meisenbacher K., „Antykoncepcja”, MedPharm, Wrocław 2008
  2. Tuszyński P. K. (red.), „Intymne problemy kobiet z perspektywy farmaceuty”, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Warszawa 2020
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację