Metoda Rötzera (objawowo-termiczna): na czym polega i jaką ma skuteczność?
Dodano:

20 września, 2022
10:54
Zaktualizowano:

21 października, 2022
11:49

Na czym polega metoda Rötzera?

Metoda Rötzera to objawowo-termiczna metoda antykoncepcji niehormonalnej. Oznacza to, że jej stosowanie nie wiąże się z przyjmowaniem jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych, lecz polega na obserwacji objawów, jakie pojawiają się w cyklu miesięcznym kobiety. Co ważne, objawowo-termiczna metoda antykoncepcji łączy obserwację śluzu szyjki macicy z pomiarem podstawowej temperatury ciała kobiety. Warto również wskazać, że jako uzupełnienie tej metody można również analizować cechy szyjki macicy.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Metoda objawowo-termiczna: zasady

Metoda Rötzera zakłada konieczność codziennej obserwacji śluzu szyjkowego oraz mierzenia temperatury podstawowej ciała. Obserwacja śluzu w metodzie objawowo termicznej bowiem umożliwia określenie momentu owulacji, gdyż w tym czasie jest on najbardziej obfity, klarowny i rozciągliwy, a wyglądem przypomina białko jaja. Taki śluz, umożliwia przedostanie się plemnika do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Z kolei śluz pojawiający się w dni niepłodne jest mętny, białawy lub lekko żółtawy, a przy tym lepki, a niekiedy również grudkowaty. Co ważne, śluz szyjkowy powinien podlegać ocenie kilkukrotnie w ciągu dnia.

Kolejnym elementem, który podlega obserwacji w metodzie objawowo termicznej, jest podstawowa temperatura ciała. W tym znaczeniu nieco podwyższona temperatura ciała oznacza owulację i dni płodne. Należy wskazać, że istotne jest mierzenie temperatury każdego dnia w godzinach porannych przed rozpoczęciem aktywności i spożyciem posiłku. Co ważne, pomiarów temperatury należy dokonywać o stałej porze. Wszystkie wyniki – zarówno obserwacji śluzu, jak i temperatury – należy nanosić na kartę obserwacji lub nanosić na wykresy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Metoda objawowo-termiczna: wady i zalety

Metoda Rötzera jako sposób zapobiegania ciąży ma wiele zalet. W tym znaczeniu jako naturalna metoda antykoncepcji nie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiety, dzięki czemu nie ingeruje w homeostazę organizmu. Z tego względu metoda objawowo-termiczna jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Co więcej, jest prostą do wdrożenia metodą antykoncepcji, ponieważ opiera się na podstawowych objawach, jakie towarzyszą każdemu prawidłowemu cyklowi miesięcznemu kobiety. Dodatkową zaletą metody objawowo-termicznej jest niski koszt, stosowanie tego sposobu antykoncepcji wiąże się bowiem jedynie z koniecznością posiadania termometru owulacyjnego, służącego badaniu temperatury ciała w różnych fazach cyklu menstruacyjnego oraz karty obserwacji. Dzięki temu nie wymaga od kobiety nakładów finansowych. Zaletą metody objawowo termicznej jest fakt, że mogą z niej korzystać zarówno kobiety o regularnych, jak i o regularnych cyklach miesiączkowych, a także kobiety przed menopauzą, karmiące piersią, po porodzie, a także te, które z różnych przyczyn nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej. Warto również wskazać, że metoda objawowo-termiczną może być stosowana nie tylko jako metoda antykoncepcji, ale sposób na zwiększenie prawdopodobieństwa zapłodnienia, gdyż umożliwia rozpoznanie płodności.

Niemniej jednak pomimo wielu zalet metody objawowo-termicznej, ma ona również wady. Okazuje się bowiem, że obserwowane objawy są niewiarygodne, kiedy dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia i funkcjonowania organizmu, gdyż mogą one mieć wpływ na układ rozrodczy kobiety. W tym znaczeniu każda infekcja organizmu powoduje wzrost temperatury, począwszy już od stanu podgorączkowego. Temperatura powyżej 36,6°C towarzyszy przy niewielkich infekcjach, ale również przy chorobach autoimmunologicznych, przez co odczyt temperatury jest niewiarygodny. Z kolei zaburzony obraz śluzu szyjkowego może być wynikiem zabiegów dolegliwości dotyczących pochwy oraz sromu, w tym zespół suchości. Co więcej, nadmierne dbanie o higienę – częste płukanie miejsc intymnych oraz stosowanie tamponów wewnątrz pochwowych prowadzi do zmniejszenia wydzielania śluzu, a w związku z tym utrudnia jego obserwację. Podobnie działa noszenie obcisłej bielizny. Dodatkowo dużą wadą stosowania tej metody jest okres nauki, która potrzebny jest do wdrożenia zasad i ich opanowanie, czas ten trwa około 6 miesięcy.

 

Metoda objawowo-termiczna: skuteczność

Metoda objawowo-termiczna Rötzera to antykoncepcja niehormonalna, której ścisłe przestrzeganie zasad i wnikliwa obserwacja objawów towarzyszących cyklowi menstruacyjnemu pozwala na zabezpieczenie przed ciążą. Wskaźnik Pearla dla tej metody w okresie niepłodności przedowulacyjnej waha się między 0,1 a 0,9, natomiast dla okresu niepłodności poowulacyjnej wynosi 0. Niemniej jednak należy wskazać, że warunkiem uzyskania takiej skuteczności jest dokładne stosowanie się do zasad metody objawowo-termicznej. Aby była ona skuteczna, kobieta każdego dnia musi mierzyć temperaturę i obserwować reakcje swojego ciała notując je, a jednocześnie powstrzymywać się od współżycia w ciągu dni płodnych.

Naturalne metody płodności, do których należy metoda Rötzera, a także inne metody, na przykład metoda Billingsów czy kalendarzyk małżeński nie wpływają na naturalny cykl miesiączkowy kobiety, a także nie mają fizycznych efektów ubocznych. Co więcej, mogą korzystać z nich wszystkie kobiety, które chcą lepiej poznać swój cykl. Dodatkowo naturalne metody pozwalające na wyznaczenie dni płodnych mogą przyczynić się do skrócenia czasu starania się o dziecko, gdyż współżycie w czasie dni płodnych zwiększa szanse na zapłodnienie. W tym znaczeniu powinny z nich korzystać pary, które starają się o dziecko.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Szamantowicz M. i wsp., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystania Naturalnych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych, Ginekologia Polska, 2010, nr 81
  2. Napiórkowska-Orkisz M., Babińska Z., „Położna wobec skuteczności, nauczania i promowania naturalnych metod planowania rodziny, na przykładzie metody objawowo-termicznej Josefa Rötzera”, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2017, t. 2, nr 51
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację