Przyjmowanie preparatu Escapelle po owulacji. Jakie działanie wykazuje?
Dodano:

3 kwietnia, 2022
06:33
Zaktualizowano:

3 lipca, 2023
10:43

Czym jest antykoncepcja awaryjna w postaci tabletki Escapelle?

Tabletka “dzień po” Escapelle to środek doustnej antykoncepcji awaryjnej. Stosuje się ją wtedy, gdy chcemy zapobiec niechcianej ciąży, gdy inne środki antykoncepcji zawiodą lub istnieją uzasadnione podejrzenia, że tak się stało. Zażycie leku Escapelle powinno być zgodne z zasadami etycznymi, a także bezpieczne dla pacjentki pod kątem medycznym. Jak sama nazwa wskazuje, antykoncepcję awaryjną można zażywać tylko w nagłych przypadkach, gdy inne środki zawiodą.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Zastosowanie tabletki Escapelle – wskazania

Głównym zastosowaniem do przyjęcia tabletki Escapelle jest odbycie niezabezpieczonego stosunku płciowego. Może także dojść do sytuacji, że dotychczasowe metody antykoncepcji zawiodą. Dzieje się tak wtedy, gdy w trakcie stosunku płciowego prezerwatywa zsunie się z członka lub nastąpi przerwa w zażywaniu antykoncepcji hormonalnej. W takich sytuacjach zwiększa się ryzyko zajścia w ciążę, a tabletka Escapelle opóźnia owulację i minimalizuje ryzyko niechcianej ciąży.

Ponadto środki antykoncepcji awaryjnej stosuje się także u ofiar przemocy seksualnej również wtedy, gdy nie dojdzie do penetracji. Pod żadnym pozorem preparat Escapelle nie powinien być stosowany regularnie jako środek po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Lek zawiera silną dawkę substancji aktywnych oraz syntetycznych hormonów, które w dłuższej perspektywie mogą powodować groźne działania niepożądane. Należy pamiętać o tym, że tabletka “dzień po”, to nie klasyczna metoda antykoncepcyjna.

Preparat tylko na receptę

Lek Escapelle ma chronić przede wszystkim przed niechcianą ciążą. Tabletkę przyjąć należy jak najszybciej po stosunku, dlatego niezwłocznie warto skontaktować się z lekarzem. Środek dostępny jest tylko na receptę, a skuteczne działanie gwarantuje przyjęcie jednej tabletki w określonym czasie. Escapelle jako jeden z wariantów antykoncepcji awaryjnej może być przepisywany w trakcie zdalnej usługi recepty online. Wówczas specjalista analizuje przypadek pacjenta i jego zgłoszenie i jeżeli zajdzie określone uzasadnienie medyczne, to wystawia e-receptę na zakup antykoncepcji awaryjnej. E-recepta może być zrealizowana w dowolnie wybranej aptece.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Na czym polega działanie leku Escapelle?

Szybkie przyjęcie tabletki Escapelle ma uniemożliwić zapłodnienie komórki jajowej. Głównym składnikiem leku jest hormon syntetyczny lewonorgestrel. Ta substancja czynna wykazuje skuteczność tylko w ciągu pierwszych 72. godzin, które miną od stosunku płciowego. Tylko wtedy blokuje proces uwolnienia komórki jajowej i implantacji zarodka w jej wnętrzu. Na skuteczność tabletki “dzień po” Escapelle wpływa czas jej przyjęcia. Im szybciej to nastąpi, tym mniejsze ryzyko ciąży. Po kilku dniach od zażycia tabletki rekomenduje się przeprowadzić test ciążowy, aby ostatecznie potwierdzić uniknięcie ciąży lub jej obecność. Żaden ze środków antykoncepcji kryzysowej nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności i należy o tym pamiętać.

Przyjmowanie preparatu Escapelle po owulacji. Jakie działanie wykazuje?

Czym dokładnie jest lewonorgestrel i jak działa?

Substancja czynna lewonorgestrel to syntetyczny wariant analogu progestagenu. Tabletkę Escapelle przyjmuje się po to, aby rozpocząć proces hamowania owulacji. Dochodzi do tego poprzez zagęszczenie śluzu w szyjce macicy. Dzięki temu komórka jajowa jest dodatkowo zabezpieczona przed dostaniem się do niej aktywnych plemników. Śluz tworzy skuteczną barierę ochronną, która uniemożliwia połączenie komórki jajowej z plemnikami i zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę również podczas pierwszych dni owulacji.

Tabletka Escapelle – co wpływa na jej skuteczność?

Na skuteczność antykoncepcji awaryjnej w głównej mierze wpływa czas, który upłynął od odbycia niezabezpieczonego stosunku do przyjęcia tabletki. Kolejnym aspektem wpływającym na skuteczność preparatu jest faza cyklu miesiączkowego, w której aktualnie znajduje się kobieta. Po tabletce Escapelle mogą wystąpić wymioty. Jeżeli nastąpią one w ciągu pierwszych trzech godzin, to przyjęcie Escapelle należy powtórzyć. W przeciwnym razie preparat może nie zadziałać i dojdzie do niechcianego zapłodnienia.

Escapelle – owulacja. Czy przyjęcie tabletki po jej rozpoczęciu jest wskazane?

Podstawowe działanie tabletki Escapelle opiera się na opóźnieniu owulacji. W ten sposób zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej poprzez zagnieżdżenie się w niej zarodka. Tabletkę “dzień po” Escapelle należy przyjąć do 72 godzin po stosunku, a w tym czasie może dojść do owulacji i transport komórki jajowej się rozpocznie.

W takiej sytuacji przyjęcie leku Escapelle również jest wskazane, o ile nie przekroczy się tego czasu. Choć lewonorgestrel nie zahamuje owulacji, to jednak może wystarczająco zagęścić śluz szyjki macicy, aby uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka. Zadaniem śluzu jest uniemożliwienie lub znaczne utrudnienie przemieszczania się plemników po drogach rodnych kobiety. W ten sposób proces zapłodnienia jest minimalizowany. Na tym polega mechanizm działania antykoncepcji awaryjnej wtedy, gdy dojdzie już do owulacji.

Po przyjęciu preparatu po rozpoczęciu owulacji, następuje także zwolnienie perystaltyki jajowodu. To w nim odbywa się proces transportu uwolnionej komórki jajowej do macicy. Jeżeli perystaltyka jest zaburzona, to ogranicza się ryzyko zajścia w ciążę.

Skuteczność tabletki “dzień po” po owulacji

Nie ma precyzyjnych danych na ten temat, jednak warto pamiętać o tym, że od momentu owulacji na zapłodnienie komórki jajowej jest około 12 godzin. W związku z tym preparat powinien być przyjęty najpóźniej od razu po rozpoczęciu owulacji, aby zachował swoją skuteczność. W przeciwnym razie gęsty śluz powstanie zbyt późno i zażycie tabletki Escapelle nie będzie miało bezpośredniego wpływu na uniknięcie ciąży. Gdy owulacja się już rozpocznie, to preparat wpływa na mięśniówkę macicy i maksymalnie wydłuża czas połączenia się plemnika z komórką jajową. Jeżeli czas zostanie przeciągnięty, to możliwe, że połączenie nastąpi po upływie czasu, w którym może nastąpić zapłodnienie. Wówczas lek wykaże się skutecznością.

Przyjęcie preparatu w dzień owulacji

Pod kątem medycznym nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby tabletkę Escapelle przyjąć w dniu owulacji, jeżeli oczywiście jest to uzasadnione. Aby lek nie był zbyt często wykorzystywany, warto zwrócić uwagę na konieczność posiadania recepty, aby go zakupić. W ten sposób można regulować skalę sprzedaży preparatu Escapelle. Owulacja nie jest przeciwwskazaniem do zażycie leku, jednak środka nie powinno się przyjmować bez bezpośredniej porady lekarza, ponieważ po jego zażyciu czasami odnotowuje się możliwe skutki uboczne.

Przyjmowanie preparatu Escapelle po owulacji. Jakie działanie wykazuje?

Tabletka “dzień po” Escapelle przyjęta po owulacji

Przyjęcie tabletki Escapelle po owulacji nie jest gwarancją najwyższej skuteczności działania. W przypadku odbycia stosunku w trakcie owulacji, a przyjęcia tabletki później, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę znacznie wzrasta. Przyjęcie tabletki powoduje często zmiany w śluzie i zaburzenia owulacji, jednak miesiąc po tym wszystko powinno wrócić do normy. Niebezpiecznym zjawiskiem może być przyjmowanie preparatu po owulacji z dużą częstotliwością. Może to powodować m.in. nieregularne krwawienia śródcykliczne, czy też po prostu zaburzone krwawienie miesiączkowe. W skrajnych przypadkach niezbędne może być wdrożenie terapii hormonalnej, aby przywrócić normalny cykl okresu i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Czy tabletka może negatywnie wpływać na ciążę?

Jeżeli już dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka w macicy i zapłodnienia, to przyjęcie tabletki nie powinno negatywnie wpłynąć na rozwój płodu i na pewno nie przerwie ciąży. Wówczas preparat jest po prostu nieskuteczny. Należy jednak unikać przyjmowania środka w okresie potwierdzonej ciąży, ponieważ może to wywołać zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Każdy organizm reaguje nieco inaczej na tabletkę i jej działanie, dlatego warto wystrzegać się takich sytuacji. Powrót organizmu do statusu quo może być czasochłonny.

Jakie skutki uboczne może wywoływać zażycie antykoncepcji awaryjnej? Rozregulowane krwawienie miesiączkowe i inne

Niezależnie od tego, w jakim momencie zdecydujemy się na przyjęcie Escapelle, należy pamiętać o tym, że każdy lek niewłaściwie stosowany może powodować działania niepożądane. Jeżeli lek jest stosowany bez uzgodnienia z lekarzem i wbrew ulotce informacyjnej, to producent nie ponosi odpowiedzialności za jego działanie. Do potencjalnych skutków ubocznych przyjęcia tego typu wyrobów medycznych należą m.in.:

 • zawroty głowy;
 • tkliwość piersi;
 • bóle podbrzusza;
 • poczucie zmęczenia;
 • rozregulowanie miesiączki;
 • biegunka;
 • bóle głowy;
 • zaburzenia hormonalne;
 • wysypka.

Powyższe działania niepożądane nie muszą wystąpić. Wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co wpływa na zwiększenie ryzyka występowania skutków ubocznych u pacjentek.

Recepta online – Escapelle

Tabletka “dzień po” może być przepisana na receptę zarówno w trakcie stacjonarnej wizyty lekarskiej, jak i podczas zdalnej konsultacji medycznej. Dzięki temu pacjentki mogą z powodzeniem zdecydować się na usługę recepty online. Polega ona na wypełnieniu formularza medycznego, a następnie opłaceniu zdalnej konsultacji ze specjalistą. W odpowiedzi lekarz sprawdzi zgłoszenie pacjentki, a następnie podejmie decyzję o wystawieniu e-recepty. Jeżeli zajdzie uzasadnienie medyczne, to w określonych przypadkach na e-receptę czeka się zaledwie kilkanaście minut.

Zdalna konsultacja medyczna przyspiesza przyjęcie tabletki

W wielu przypadkach skorzystanie ze zdalnej konsultacji medycznej w formie recepty online może znacznie przyspieszyć przyjęcie antykoncepcji awaryjnej. Wszystko dlatego, że dostęp do usług online jest znacznie powszechniejszy, niż możliwość skorzystania ze stacjonarnej wizyty lekarskiej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku potrzeby uniknięcia niechcianej ciąży. Skuteczność działania preparatu zależna jest w dużej mierze od czasu, który upłynął od niezabezpieczonego stosunku płciowego do przyjęcia Escapelle. Znaczenie ma każda godzina, dlatego warto postawić na naszą nowoczesną usługę zdalnej konsultacji medycznej w formie recepty online.

Realizacja e-recepty

E-recepta to dokument elektroniczny, na podstawie którego kupuje się leki dostępne na receptę po konsultacji lekarskiej. Obecnie w Polsce e-recepty można zrealizować w dowolnie wybranej aptece. Wystarczy farmaceucie podać czterocyfrowy kod oraz swoje dane osobiste. Na ich podstawie farmaceuta wyda tabletkę “dzień po” Escapelle.

Przyjmowanie preparatu Escapelle po owulacji. Jakie działanie wykazuje?

Na co zwrócić uwagę podczas przyjmowania leku Escapelle?

Przede wszystkim preparat ten powinno się każdorazowo przyjmować po konsultacji medycznej, aby wyeliminować występowanie ewentualnych skutków ubocznych. Lek wykazuje najwyższą skuteczność w pierwszych 12. godzinach po niezabezpieczonym stosunku, dlatego warto przyjąć go niezwłocznie. W przeciwnym razie niemożliwe będzie uniknięcie niechcianej ciąży. Sam preparat gwarantuje skuteczność na poziomie 99%. Oznacza to, że nie zawsze można uniknąć zajścia w ciążę, dlatego rekomenduje się zachowanie odpowiedzialności w trakcie stosunków płciowych. Żaden ze środków antykoncepcji nie gwarantuje stu procent skuteczności i warto mieć to na uwadze.

Jeżeli w trakcie przyjmowania preparatu zauważysz u siebie niepokojące objawy, niezależnie od tego, czy jego przyjęcie odbywa się w trakcie owulacji, czy przed nią, to warto niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Jeżeli znalazłaś się w sytuacji kryzysowej, to zapraszamy do skorzystania z naszej usługi recepty online. To nowoczesna forma konsultacji medycznej, dzięki której możesz zaoszczędzić czas i nerwy. Zdajemy sobie sprawę, że temat antykoncepcji awaryjnej jest bardzo delikatny i nie każda pacjentka chce dzielić się nim ze swoim lekarzem rodzinnym. Recepta online sprawia, że temat poruszany jest z nieznajomym lekarzem, który wystawia e-receptę na podstawie formularza medycznego i zdalnego wywiadu. Skorzystaj z naszych usług i jeszcze dziś zrealizuj e-receptę na zakup antykoncepcji awaryjnej, dzięki której unikniesz niechcianej ciąży.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Tanchev, L. (2008). Escapelle – a method of choice for emergency contraception.
 2. Van Wyk, H. (2015). Emergency contraception: review.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację