Plastry antykoncepcyjne – wady i zalety
Dodano:

9 czerwca, 2022
10:31
Zaktualizowano:

3 lipca, 2023
10:29

Plastry antykoncepcyjne – co to jest?

Plastrów antykoncepcyjnych jako metody antykoncepcji hormonalnej używa się dość często. To zdecydowanie jedna z najskuteczniejszych form zabezpieczenia przed niechcianą ciążą.

Plastry antykoncepcyjne zawierają hormony – dokładnie tak samo, jak w przypadku dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Każdy plaster antykoncepcyjny zawiera zatem estrogen oraz progesteron. Tę metodę antykoncepcji wybiera się zazwyczaj z uwagi na ogromną wygodę – w wielu przypadkach wystarczy bowiem naklejać plaster antykoncepcyjny raz w tygodniu, by do organizmu kobiety przedostały się niezbędne substancje czynne.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne działają przez skórę, przez co nazywa się je również transdermalnym systemem zabezpieczenia. Zapewniają bardzo wysoką skuteczność – w indeksie Pearla plasuje się ona na poziomie +99%.

Warto jeszcze dodać, że inne metody antykoncepcji nie mają aż takiej skuteczności. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych skuteczność waha się od 0,1 do 1,26 %.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Pominięcie jednego plastra antykoncepcyjnego

Niebywałą zaletą wyboru tej właśnie formy zabezpieczenia jest fakt, że niezwykle łatwo się ją stosuje. Wystarczy bowiem nakleić plaster na ciało raz w tygodniu.

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się ze znacznie większą odpowiedzialnością – trzeba bowiem pamiętać o ich regularnym, codziennym stosowaniu.

W przypadku, gdy zostanie pominięty jeden plaster antykoncepcyjny, należy przykleić kolejny w ciągu czterdziestu ośmiu godzin. To dość sporo czasu na to, by uzyskać receptę bądź wykupić plastry w aptece. Rozwiązanie tego typu jest bardzo wygodne – dwa dni to bardzo dużo czasu na to, by ponownie przykleić plaster.

Plastry antykoncepcyjne dodatkowo są bardzo trwałe. Nie możliwości, by odkleiły się podczas uprawiania sportu. Niestraszne są im prysznice, ćwiczenia na siłowni czy nawet basen!

Z plastrem można się również opalać – nie ma żadnych badań na temat tego, czy promieniowanie UV może osłabić jego działanie.

Plastry antykoncepcyjne – wady i zalety

Plastry antykoncepcyjne a tabletki – która metoda antykoncepcji jest lepsza?

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych jest z pewnością dużo bardziej wygodne. Co równie ważne, korzystanie z plastrów nie obciąża wątroby, jak przyjmowane doustnie hormony syntetyczne.

Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych w postaci tabletek może również wpłynąć negatywnie na układ pokarmowy. Tego typu działania niepożądane nie pojawią się jednak w przypadku stosowania plastrów antykoncepcyjnych. Tabletki mogą być przecież wydalone z organizmu w czasie wymiotów, co w przypadku plastrów jest niemożliwe.

Ile kosztują plastry antykoncepcyjne?

 Plastry antykoncepcyjne przepisywane są przez lekarza ginekologa. To on decyduje o tym, który środek będzie najlepszy dla danej osoby. Przeciętny koszt antykoncepcji hormonalnej w plastrach wynosi od czterdziestu do osiemdziesięciu złotych.

Koszt stosowania plastrów jest zatem nieco wyższy niż w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Miesięczny wydatek na tabletki antykoncepcyjne wynosi zazwyczaj od dziesięciu do czterdziestu pięciu złotych miesięcznie.

Tabletki antykoncepcyjne są więc dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jednak biorąc pod uwagę wygodę stosowania (a także wiele innych czynników) stosowanie plastrów jest znacznie lepszym rozwiązaniem.

Każde opakowanie plastrów zawiera zazwyczaj trzy produkty, chociaż na rynku wyrobów medycznych z powodzeniem znaleźć można również znacznie większe opakowania – nawet po osiemnaście plastrów.

Jak przechowywać plastry antykoncepcyjne?

Opakowanie z plastrami antykoncepcyjnymi powinno być umieszczone w suchym i ciemnym miejscu. Co ważne, nie wolno ich na przykład wkładać do lodówki czy zamrażać, gdyż wtedy ulegną one zniszczeniu.

Plastry są trwałe i odporne. Jeżeli plaster prawidłowo przylega do ciała, to nie odklei się on w wyniku wysiłku fizycznego czy w czasie wykonywania codziennych czynności.

Korzystanie z plastrów to skuteczna metoda zapobiegania ciąży, która nie wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

Gdzie stosować plastry antykoncepcyjne?

Z pewnością wiele kobiet zastanawia się nad tym, jak właściwie stosować plastry antykoncepcyjne tak, by działały poprawnie. Antykoncepcja hormonalna tego typu powinna być umieszczona na pośladku, ramieniu bądź w okolicach bikini.

Można przykleić plaster antykoncepcyjny również w nieco innym miejscu – idealna do tego będzie na przykład górna część pleców.

Plaster działa wówczas, gdy jest naniesiony na suchą oraz nieuszkodzoną skórę. Do idealnego stosowania ważne jest, by wybrane miejsce było wolne od zadrapań, blizn czy też znamion. W niektórych przypadkach zalecane jest również usunięcie włosów ze skóry.

W idealnym stosowaniu należy zmieniać miejsce przyklejania. Kolejny plaster powinien być umieszczony w nieco innym miejscu, by nie doszło do podrażnień skóry. Plastra nie powinno się przyklejać na piersi.

Plastry antykoncepcyjne – wady i zalety

Jak przykleić plaster?

Przyklejenie plastra jest banalnie wręcz proste. Wystarczy przytrzymać ten produkt w odpowiednim miejscu przez trzydzieści sekund, by móc go odpowiednio zamocować. Warto pamiętać o tym, by mieć suche i w miarę ciepłe ręce.

Należy również codziennie sprawdzić, czy plaster znajduje się na swoim miejscu. Nie wymaga to wcale dużo czasu – takie działanie można z powodzeniem wykonać podczas codziennego ubierania się rano bądź wieczorem.

Jak stosować plastry antykoncepcyjne?

Zawarte w plastrach antykoncepcyjnych substancje czynne to doskonała forma zapobiegania ciąży. By jednak mogła działać, należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Pierwszy plaster należy przyklejać w pierwszym dniu cyklu – wówczas, gdy dochodzi do krwawienia. Mechanizm działania plastrów antykoncepcyjnych działa w ten sposób, że wydzielane przez niego hormony zyskują wartość już następnego dnia.

Kolejny plaster należy nakleić ósmego dnia o dokładnie tej samej porze. Należy odkleić wcześniejszy produkt i umieścić na ciele – najlepiej w zupełnie innym miejscu – następny.

Trzeci plaster odkleja się piętnastego dnia cyklu – również o tej samej porze. W tym momencie należy zrobić siedmiodniową przerwę, w czasie której według cyklu menstruacyjnego pojawia się okres. Po zakończeniu krwawienia można z powodzeniem przyklejać nowy plaster.

Ile plastrów starcza na jeden cykl menstruacyjny?

Na jeden cykl przypadają trzy plastry. Po odklejeniu trzeciego plastra należy zrobić przerwę, w czasie której nie posiada się żadnego produktu medycznego naklejonego na ciało.

Czy wtedy działają plastry antykoncepcyjne? Owszem – i wciąż stanowią doskonałe zabezpieczenie przed ciążą! Zawarte w plastrach związki hormonalne przenikają bowiem do organizmu i spełniają swoją funkcję nawet wówczas, gdy występuje przerwa na czas okresu.

W przypadku stosowania danej metody antykoncepcji nie ma konieczności używania innych środków zapobiegania ciąży.

Plastry antykoncepcyjne – wady i zalety

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, jak właściwie działają plastry antykoncepcyjne. Plaster taki odpowiada bowiem za uwalnianie hormonów odpowiedzialnych za zatrzymanie owulacji. Substancje te wpływają także na zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, co znacząco utrudnia ruchy plemników w drogach rodnych.

Zawarte w plastrach antykoncepcji hormonalnej syntetyczne hormony nie tylko zabezpieczają przed zajściem w ciążę, ale również skutecznie regulują cały cykl menstruacyjny. Podczas typowego stosowania plastrów dochodzi również do blokowania lutropiny.

To hormon, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Odpowiada on w dużej mierze za owulację, czyli pękanie pęcherzyka jajnikowego. Plastry należy zatem zawsze stosować w cyklach, co gwarantuje ich poprawne działanie.

Hormony z plastrów antykoncepcyjnych odpowiadają także za pogrubianie wyściółki w macicy, co uniemożliwia zapłodnienie.

Kiedy nie można stosować plastrów antykoncepcyjnych?

W przypadku konieczności stosowania którejś z metod zapobiegania ciąży, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że mogą one przynieść skutki uboczne.

Nie wszystkie kobiety mogą przyjmować substancje, które są zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych. Podobnie jest z plastrami – skutki uboczne mogą być na tyle ryzykowne, że lekarz ginekolog odradzi ich stosowanie.

Plastry antykoncepcyjne – przeciwwskazania

Jednymi z ważniejszych przeciwwskazań dotyczących stosowania plastrów, są wiek powyżej 45 lat, karmienie piersią oraz palenie papierosów. Tej metody nie powinny również stosować kobiety, które cierpią na nadciśnienie tętnicze czy inne choroby mogące powodować wzrost masy ciała.

Podobnie jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, również w czasie stosowania plastrów należy uważać na ich przyjmowanie w momencie, gdy dana osoba cierpi na choroby wątroby czy serca.

Należy regularnie przeprowadzać badania na krzepliwość krwi. Tego typu diagnostykę zaleca się wykonywać nie tylko przed rozpoczęciem wybranej antykoncepcji hormonalnej, ale również w czasie jej trwania.

Ilość hormonów, które przenikają do organizmu w czasie stosowania plastrów antykoncepcyjnych, może być dużo większa niż w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Należy zatem obserwować dokładnie swój organizm i jego reakcje. Wszelkie niepokojące objawy czy skutki uboczne, które pojawiają się po sięgnięciu po tę metodę zapobiegania ciąży, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Czy warto stosować plastry antykoncepcyjne?

Plastry antykoncepcyjne to jedna z najbardziej popularnych form antykoncepcji, która nie tylko chroni przed niechcianą ciążą, ale również jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Plastry dostępne są co prawda na receptę, ale ginekolodzy nie mają zazwyczaj problemów z tym, by ją wypisać.

Oczywiście mogą istnieć rozmaite przeciwwskazania co do stosowania tej formy antykoncepcji. Lekarz, który przeprowadzi z pacjentką szczegółowy wywiad, na pewno będzie w stanie doradzić najbardziej skuteczną, a zarazem bezpieczną dla zdrowia formę antykoncepcji hormonalnej.

 

Zalety plastrów antykoncepcyjnych

Wiele kobiet, które stosuje plastry antykoncepcyjne, zdecydowanie chwali sobie tę opcję zabezpieczenia przed ciążą. Produkty tego typu przede wszystkim wykazują niezwykle wysoką skuteczność, co z pewnością jest bardzo ważne dla wielu kobiet.

Opisywana metoda antykoncepcji hormonalnej jest też bardzo prosta w stosowaniu – wystarczy bowiem jeden plaster naklejony raz w tygodniu. Nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek, które mogą dodatkowo obciążyć wątrobę oraz układ pokarmowy.

Niska szkodliwość dla organizmu jest także bardzo istotna. Środki antykoncepcyjne tego typu nie wpływają negatywnie na działanie różnych narządów, a skutki uboczne pojawiają się niezwykle rzadko.

Syntetyczne hormony mogą u niektórych kobiet poprawić kondycję włosów oraz skóry, co z pewnością jest ogromną zaletą stosowania tego rozwiązania.

Plastry same w sobie są również trwałe i odporne – używając ich nie trzeba wcale rezygnować z codziennych aktywności. Wygoda stosowania dotyczy także sporego marginesu opóźnienia. W momencie, gdy dana osoba zapomni nakleić plaster, ma na to aż czterdzieści osiem godzin!

Produktów tych używa się również w celu regulacji cyklu menstruacyjnego. Łatwość ich stosowania sprawia, że plastry antykoncepcyjne są jedną z najczęściej wybieranych metod antykoncepcji hormonalnej. Co ważne, plastry mogą również zmniejszać ryzyko pojawienia się torbieli na jajnikach, a ich skuteczność jest udowodniona naukowo.

Wady plastrów antykoncepcyjnych

Jak w przypadku innych metod antykoncepcji, tak również plastry mogą nie wpływać zbyt dobrze na wielu pacjentów. Przede wszystkim w czasie ich stosowania mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak bóle głowy, tkliwość piersi, zawroty głowy czy nudności. W takim przypadku można stosować suplementy osłonowe, ale o tym powinien zdecydować lekarz.

Plastry, tak jak inne preparaty z hormonami, mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia chorób zakrzepowych – zwłaszcza u osób, u których nastąpiło zwiększenie masy ciała. Przed rozpoczęciem stosowania należy poinformować swojego lekarza o wszelkich schorzeniach – zwłaszcza tych, które związane są z krążeniem.

Ta forma antykoncepcji nie chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – na przykład wirusem HPV. Stosowanie plastrów może również wywołać u niektórych kobiet reakcje alergiczne oraz skórne, ale zdarza się to dość rzadko.

Wizyta u ginekologa

Łatwość stosowania antykoncepcji tego typu sprawia, że coraz więcej kobiet sięga właśnie po to rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że jak wiele preparatów zawierających hormony, tak również ten dostępny jest wyłącznie na receptę.

Kobiety, które nie mają czasu by umówić się na stacjonarną wizytę u ginekologa, mogą skorzystać z porady online. Tego typu rozwiązanie jest bardzo dużym udogodnieniem, gdyż pozwala na sporą oszczędność czasu.

Recepta on-line

Wizyta internetowa to nie tylko przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentką i określenie stanu jej zdrowia. W czasie takiej porady ginekolog może również wystawić receptę – na przykład na plastry antykoncepcyjne. Dokument taki upoważnia pacjentkę do wykupienia preparatu w dogodnym dla siebie momencie.

Dzięki naszej ofercie zdobycie recepty jest banalnie wręcz proste – sprawdź sam, jak wiele korzyści wynika z porady online!

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Konieczna, A., Czapiewska, M., & Krysiński, J. (2020). Postacie leków antykoncepcyjnych.
  2. Dębski, R., Karowicz-Bilińska, A., Kotarski, J., & Kurzawa, R. (2011). Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na temat przezskórnej antykoncepcji hormonalnej.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację