Probiotyk a tabletki antykoncepcyjne – czy wpływają na skuteczność?
Dodano:

12 kwietnia, 2023
08:56
Zaktualizowano:

26 czerwca, 2023
08:56

Probiotyk ginekologiczny przy antykoncepcji - po co go brać?

Probiotyki to tzw. „żywe bakterie”, mikroorganizmy o właściwościach probiotycznych o szerokim spektrum działania. Najczęściej są to bakterie kwasu mlekowego pomocne w:

  • łagodzeniu problemów gastrycznych,
  • wspieraniu osłabionej odporności organizmu,
  • leczeniu alergii i atopii,
  • obniżaniu złego cholesterolu,
  • poprawianiu zdrowia psychicznego.

Warto tutaj nadmienić, iż probiotyki ginekologiczne przy antykoncepcji pozwalają złagodzić lub zapobiec skutkom ubocznym antykoncepcji hormonalnej, takim jak np.:

  • wahania nastroju, 
  • wzrost wagi spowodowany zatrzymywaniem wody w organizmie, 
  • spadek libido, 
  • problemy żołądkowo-jelitowe. 

 

Mówiąc o skutkach ubocznych doustnej antykoncepcji hormonalnej, warto dodać, iż hormony obecne w pigułkach zwiększają ryzyko wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnej. Wraz z rozwojem schorzenia na kończynach dolnych pojawiają się żylaki, które powodują uczucie ciężkich nóg, dolegliwości bólowe i obrzęki. Część pacjentek skarży się też na świąd skóry. Należy nadmienić, iż aktywna, jak i wyleczona zakrzepica żył głębokich jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania tej metody ochrony przed niechcianą ciążą.

Co warto wiedzieć, przyjmując probiotyki przy antykoncepcji? Czy doustna antykoncepcja hormonalna może nie zadziałać właśnie ze względu na stosowanie przez kobietę probiotyków? Należy podkreślić, iż generalnie preparaty probiotyczne nie zaburzają wchłaniania tabletek antykoncepcyjnych, gdyż ich składniki współtworzą naturalną florę ludzkiego organizmu. Jest jednak małe “ale”. Część probiotyków dostępnych na rynku może zawierać dodatek składników, które przyspieszają ruchy perystaltyczne jelit i te substancje niestety mogą skracać czas przebywania tabletek antykoncepcyjnych w przewodzie pokarmowym na tyle, iż substancje z pigułek nie zdążą się dobrze wchłonąć. W takim przypadku faktycznie probiotyki mogą obniżyć skuteczność tej metody zapobiegania nieplanowanej ciąży. Co więc robić w tej sytuacji? Najrozsądniej jest zachować odpowiedni odstęp czasowy między przyjęciem preparatu probiotycznego a pigułką antykoncepcyjną. Lekarze ginekolodzy zalecają, aby odstęp czasowy wynosił około 4 godzin.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie probiotyki przy antykoncepcji warto stosować?

Jaki probiotyk przy tabletkach antykoncepcyjnych warto stosować? Jeśli chcesz rozpocząć przyjmowanie preparatów probiotycznych i jednocześnie stosujesz doustną antykoncepcję hormonalną - porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem ginekologiem. Specjalista dobierze takie probiotyki, które nie będą wpływać na hormonalne środki antykoncepcyjne lub zaproponuje Ci alternatywną metodę ochrony przed nieplanowaną ciążą. Warto stosować probiotyki, które nie są suplementami diety ani dietetycznymi środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia medycznego, a mają status leku (czyli zawierają szczepy bakterii o udowodnionym działaniu prozdrowotnym). 


Podsumowując, preparaty probiotyczne same w sobie nie mają wpływu na działanie tabletek antykoncepcyjnych, jednak do niektórych probiotyków dodane składniki mogą obniżać skuteczność ochrony przed niechcianą ciążą. 

Pamiętaj, że aby doustna antykoncepcja hormonalna faktycznie działała, musisz przyjmować tabletki regularnie, najlepiej o tej samej porze. Miej świadomość, iż nieregularne przyjmowanie pigułek może doprowadzić do zajścia w nieplanowaną ciążę.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację