Czy po tabletkach dopochwowych może spóźnić się okres
Dodano:

11 sierpnia, 2022
05:02
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:29

Tabletki dopochwowe – co to jest i w jakim celu się je stosuje?

Tabletki dopochwowe to lek, który stosujemy miejscowo w trakcie leczenia infekcji intymnej lub gdy występuje u nas stan zapalny. Zazwyczaj są one przepisane przez lekarza oraz wydawane są bez recepty. Często tabletek dopochwowych używa się w połączeniu z tabletkami doustnymi w celu zwiększenia działania obu leków.

Pamiętaj, że globulek dopochwowych nie powinno stosować się, gdy masz miesiączkę. Jeśli masz infekcję pochwy i miesiączkę jednocześnie zacznij stosować lek w kolejnym cyklu. Miesiączka niweluje również działanie globulek dopochwowych. Również podczas infekcji lub stanu zapalnego pochwy nie powinno współżyć się z partnerem oraz leczenie infekcji intymnej zawiera wskazania do leczenia obu partnerów, aby uniknąć nawrotu choroby.

Tabletki dopochwowe – rodzaje

 • tabletki dopochwowe nawilżające – stosowane są w leczeniu suchej pochwy, która powoduje ból u kobiety podczas stosunku.

 • tabletki regenerujące – najczęściej stosowane są, gdy uszkodzona zostanie błona śluzowa pochwy, np. po porodzie lub operacji.

 • globulki dopochwowe antykoncepcyjne – są to środki plemnikobójcze stosowane wśród kobiet, które pomagają uniknąć im niechcianej ciąży.

 • globulki dopochwowe lecznicze – mogą być przeciwgrzybicze lub przeciwzapalne, jest to lek, którego używa się w celu zwalczenia infekcji (infekcja intymna) oraz stanu zapalnego pochwy.

tabletki dopochwowe

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Tabletki dopochwowe – działanie i skuteczność

Przyczyny stosowania globulek dopochwowych mogą być różne w zależności od dolegliwości oraz rodzaju tabletek. Przed rozpoczęciem stosowania tabletek warto skorzystać z konsultacji z lekarzem, aby wybrać najlepsze tabletki dopasowane do naszych dolegliwości oraz organizmu.

W zależności od tabletek jakie stosujemy ich działanie oraz skuteczność mogą być różne. Globulki dopochwowe antykoncepcyjne są stosowane miejscowo i mają działać plemnikobójczo, jednak ich skuteczność ocenia się na dość słabą. Tabletki nawilżające i regenerujące często zawierają w składzie kwas mlekowy lub hialuronowy i mają za zadanie nawilżyć oraz pomóc w regeneracji uszkodzonej pochwy oraz zapobiegać dalszym podrażnieniom. Z racji, że stosujemy je miejscowo stężenie tego produktu leczniczego jest maksymalnie wysokie co wzmacnia ich działanie. Globulki lecznicze, również z racji umiejscowienia ich bezpośrednio w pochwie, są bardzo skuteczne, a stosuje się je w celu zwalczenia infekcji intymnej o podłożu grzybiczym, wirusowym czy bakteryjnym lub stanu zapalnego pochwy. Lek ten w składzie zawiera antybiotyk, który zaaplikowany miejscowo szybko łagodzi objawy i leczy infekcję.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Tabletki dopochwowe a wystąpienie działań niepożądanych

Dane dotyczące działań niepożądanych mówią, że są one krótkotrwałe i mają łagodny przebieg. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z dołączoną do leku ulotką, bądź skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą, ponieważ niewłaściwe stosowanie leków może zagrażać Twojemu życiu lub zdrowiu.

Najczęściej występujące działania niepożądane po zażywaniu globulek dopochwowych to:

 • upławy

 • świąd pochwy

 • uczucie pieczenia w obrębie sromu i pochwy

 • krwawienie oraz ból pochwy

 • nudności

 • suchość i zaczerwienie pochwy

 • reakcje alergiczne

 • bóle i zawroty głowy

 • depresja i zaburzenia snu

 • przemęczenie

 • bóle brzucha

 • ciemne zabarwienie moczu

 • wyciekanie preparatu z pochwy.

Infekcje intymne – co to takiego i jak je leczyć?

Infekcja intymna to często występujące schorzenie dróg rodnych u kobiety. Występują one na skutek działania wirusów, bakterii lub grzybów. Infekcje intymne leczy się lekami oraz produktami leczniczymi, jednak często obserwuję się nawroty zakażeń. Z infekcjami intymnymi często borykają się kobiety w ciąży, ponieważ wtedy w ich organizmie dochodzi do tylu zmian, że mają one osłabioną odporność. Najczęściej pojawiające się objawy infekcji to: świąd, pieczenie, upławy oraz uczucie parcia na pęcherz. Jeśli zaobserwowałaś u siebie te zmiany to skonsultuj się z lekarzem, aby jak najszybciej zacząć leczyć infekcję.

tabletki dopochwowe

Tabletki dopochwowe a zanik miesiączki

Wśród informacji zawartych w ulotce globulek dopochwowych nie ma żadnej informacji, aby mogły one wywoływać brak okresu. Jeśli podczas lub po zakończonym leczeniu globulkami dopochwowymi wystąpił u Ciebie brak miesiączki, zrób test ciążowy, a jeśli będzie on negatywny to koniecznie udaj się do lekarza, aby sprawdzić jakie są przyczyny braku miesiączki.

Zażywanie tabletek dopochwowych a opóźnienia miesiączki

Również wśród informacji z ulotek globulek dopochwowych nie ma informacji, aby mogły one przyczynić się do opóźnienia miesiączki. Aczkolwiek niektóre z tych leków mogą przyczynić się do niewielkiego opóźnienia okresu u kobiety. Tak samo, jak przy braku wystąpienia miesiączki, tak i gdy miesiączka się opóźnia wykonaj test ciążowy oraz skonsultuj się ze specjalistą, aby poznać przyczyny opóźnień w cyklu menstruacyjnym.

Zaburzenia hormonalne a zapalenie pochwy

Prawie każda kobieta, która miała choć raz zapalenie pochwy zastanawia się jak może ona oddziaływać na jej cykl menstruacyjny. Najczęściej występującą przyczyną zaburzeń miesiączki są zaburzenia hormonalne, stres i zmęczenie. Globulki dopochwowe oraz infekcja pochwy nie powinny wpływać na cykl menstruacyjny. Jeśli cierpisz na zaburzenia związane z hormonami, a wystąpiła u Ciebie infekcja pochwy to skonsultuj się ze specjalistą, aby wybrać najlepsze leki dla Ciebie.

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter wyłącznie informacyjno edukacyjny oraz nie mogą Ci zastąpić kontaktu ze specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w artykule bez konsultacji ze specjalistą. Jeśli chcesz wiedzieć jak najlepiej poradzić sobie ze zdrowiem intymnym, a nie masz czasu na wizytę u lekarza skorzystaj z pomocy lekarza online, który odpowie na każde Twoje pytanie oraz pomoże dobrać właściwy lek.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Szymańska B., Gardyszewska A., Pabich J. (2006). Rozrosty endometrium: skuteczność leczenia naturalnym mikronizowanym progesteronem podawanym dopochwowo. Ginekologia Polska.
 2. Kowalczyk A. (2022). Brak okresu – przyczyny i leczenie.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację