Najpopularniejsze leki na migrenę

Imigran
kolejna wizyta -20%

Uzyskaj receptę online

  • Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

  • Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Migrena
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Migrena - co to jest?

Migrena to napadowy ból głowy o silnym natężeniu. Bardzo często nazwę tę stosuje się także do innych bólów głowy, które są związane z określonymi schorzeniami. To błędne założenie, ponieważ nie każdy ból głowy jest migreną, o czym trochę więcej napisaliśmy w dalszej części artykułu. Prawidłowo migreną lub migrenowym bólem głowy określa się samoistne (pierwotne) bóle, których podłoże nie jest związane z innym występującym w organizmie schorzeniem. Migrenowy ból głowy współistnieje z innymi objawami o podłożu neurologicznym. Ważną informacją jest to, że migrena nie jest chorobą zagrażającą życiu.

Ze względu na to, że choroba ta nie jest jednorodna i może mieć różne przyczyny i skalę objawów, wyróżnia się jej rodzaje. Medycyna wyróżnia następujące rodzaje migreny.

Jak często pojawia się migrena?

Częstotliwość migreny może być różna i w dużej mierze determinowana jest przez indywidualne predyspozycje organizmu. Osoby cierpiące na migrenę mogą mieć różne objawy oraz nasilenie bólów głowy. W większości przypadków ataki migreny pojawiają się od 1 do 3 razy w miesiącu, a średni czas trwania bólu głowy oscyluje w granicach 18 godzin. To pokazuje, jak duży wpływ na nasze życie może mieć ta choroba.

Czy każdy ból głowy to migrena?

Oczywiście nie każdy ból, w przypadku głowy, jest migreną, o czym wspominaliśmy na początku tekstu. Zwykły ból głowy może pojawiać się w naszym życiu od czasu do czasu i może mieć wiele powodów, a także być jednym z objawów towarzyszącego mu schorzenia. Nie można go jednak sklasyfikować jako migreny, mimo że objawy mogą być bardzo podobne.

Jak wygląda rozpoznanie choroby?

Ze względu na swoją specyfikę, rozpoznanie migreny nie należy do najprostszych. Bardzo często choroba jest ukrywana lub źle diagnozowana, co może opóźnić leczenie migreny oraz wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie organizmu.

Do rozpoznania migreny niezbędny jest dokładny wywiad lekarski, a także przeprowadzenie określonych badań w celu wykluczenia innych potencjalnych dolegliwości i chorób. Podobne objawy mogą mieć takie choroby jak m.in. zapalenie tętnicy skroniowej i zapalenie opon mózgowych. Występowanie migreny jest jednak dużo bardziej powszechne i dopiero po dokładnym wywiadzie lekarz jest w stanie odpowiednio ją rozpoznać.

W przypadku długotrwałego i silnego bólu głowy niezbędne jest skontaktowanie się z lekarzem. Możecie skorzystać z naszej konsultacji medycznej. W jej trakcie lekarz przeprowadzi wywiad. Jeżeli uzna to za stosowne, to wypisze także receptę online na odpowiednie leki, które złagodzą napad migreny.

Na czym polega leczenie migreny?

W zakresie leczenia migreny stosuje się przede wszystkim środki farmakologiczne, które mogą być dostępne na podstawie recepty przez internet. Migrena to złożona przypadłość a jej leczenie można podzielić na leczenie profilaktyczne i doraźne.

Doraźne leczenie

Leczenie doraźne polega na łagodzeniu dolegliwości bólowych, a także próbie doprowadzenia do ustąpienia migreny. W tym celu przepisuje się środki farmakologiczne. Lekami stosowanymi w leczeniu migreny w sposób doraźny są m.in.:

  • kwas acetylosalicylowy;
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • paracetamol;
  • tryptany;
  • pochodne egotaminy.

Leczenie dostosowywane jest do określonych objawów. Jeżeli pacjenci skarżą się na nudności i wymioty, to lekarz może przepisać m.in. metoclopramid. Wiele osób decyduje się na łączenie środków farmakologicznych z naturalnymi metodami. Właściwości uśmierzania bólu migrenowego posiada m.in. ziele złocienia maruny.

W trakcie konsultacji medycznej z naszym specjalistą niezbędne jest przedstawienie wszystkim objawów, a także swojej historii leczenia. Zwróćcie uwagę także na ewentualne alergie na leki oraz ich nietolerancję. Na bazie wywiadu zostanie wystawiona recepta przez internet, którą z powodzeniem zrealizujecie w dowolnej aptece.

Skorzystaj z recepty online

Korzystając z naszych usług, możesz liczyć na szybką i sprawną odpowiedź. Dokładamy wszelkich starań, aby pacjenci jak najszybciej poradzili sobie z migrenowym bólem głowy, który potrafi być bardzo intensywny. Nasze usługi cechuje profesjonalizm i troska o potrzeby każdego z klientów. Jeżeli potrzebujesz e-receptę online tanio, to trafiłeś idealnie. Konsultacje medyczne i wystawienie recepty przez internet w naszej poradni to bardzo dobry stosunek jakości usługi do ceny. To również wygoda, ponieważ nie musicie odwiedzać stacjonarnej poradni medycznej.

Bez wątpienia migrena jest powszechną i jednocześnie trudną do prawidłowego zdiagnozowania chorobą. To sprawia, że wielu z nas boryka się z nią przez lata, zanim zostanie odpowiednio rozpoznana. Wdrożenie leczenia może zdziałać cuda i szybko wpłynie na komfort codziennego funkcjonowania pacjentów.

Jeżeli tylko podejrzewacie u siebie występowanie migreny, to warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą w zakresie medycyny i neurologii. Zapraszamy do zamówienia konsultacji medycznej i skorzystania z naszych usług.

Migrena z aurą

W przypadku migreny z aurą chorzy mogą cierpieć na krótkie zaburzenia widzenia, które są zapowiedzią napadów bólu głowy. Atak migreny z aurą opisuje się często jako występowanie jasnych plamek w polu widzenia, czy też pojawienie się aureoli nad ludźmi i różnymi przedmiotami. Efekt ten nazywany jest aurą migrenową.

Zaburzenia widzenia to nie jedyne objawy, które mogą jej towarzyszyć. Migrena z aurą może objawiać się także w postaci zaburzeń mowy, niedowładów kończyn lub też zaburzeń czucia. Na ten rodzaj choroby cierpi około 25% zdiagnozowanych pacjentów, którzy mają określone objawy migreny.

Migrena bez aury

Drugim rodzajem choroby jest migrena bez aury, na którą cierpi około 75% pacjentów. Objawy migreny bez aury to przede wszystkim napadowe bóle głowy o dużym nasileniu, a także czasem problemy z układem pokarmowym, w tym m.in. nadwrażliwość na niektóre pokarmy.

Migrena menstruacyjna

Poza dwoma głównymi rodzajami migreny, specjaliści wyróżniają jeszcze inne odmiany tej choroby. Wśród nich warto wymienić migrenę menstruacyjną lub miesiączkową, która pojawia się przed lub w trakcie okresu. To rodzaj migreny bez aury, w którym pojawia się pulsujący ból głowy, a w niektórych przypadkach mogą pojawiać się takie objawy jak nadwrażliwość na światło, zawroty głowy i nudności. Lekarz odróżnia migrenę menstruacyjną dopiero wtedy, gdy jej objawy i napady migreny pojawiają się w minimum 2-3 cyklach miesiączkowych z rzędu.

Migrena przewlekła

W przypadku migreny przewlekłej mówimy o chorobie, w której ataki migreny trwają minimum 15 dni w okresie miesiąca i występują u pacjentów w ciągu trzech lub więcej następujących po sobie miesięcy.

Migrena oczna

Ten rodzaj migreny występuje bardzo rzadko, jednak może być bardzo groźny. Objawy tej choroby to nie tylko bóle głowy, ale także zaburzenia widzenia na jedno oko, które trwają z reguły do 15 minut. Wówczas dochodzi do zniekształcenia obrazu widzianego przez oko.

Migrena brzuszna

Specyfika tego rodzaju migreny polega na tym, że zmienia się w niej charakter bólu. Tym razem odczuwany jest w jamie brzusznej, a nie w obrębie czaszki. Wielu medyków uważa jednak, że takiej choroby nie ma, dlatego jej występowanie poddawane jest w wątpliwość.

Stan migrenowy

Stanem migrenowym określa się schorzenie, w którym ból głowy po ataku migreny utrzymuje się ciągiem dłużej niż 72 godziny.

Czy migrena była rozpoznana jeszcze przed naszą erą?

Jako ciekawostkę warto podać informację o tym, że choroba o objawach bardzo podobnych do migreny była przedmiotem badań medyków już w 2 w. p. n. e. Pierwotnie zestaw objawów, w których zakres wchodzi ból migrenowy, określono terminem hemicrania. Z czasem słowo to ewoluowało i zostało przekształcone w znaną nam obecnie migrenę.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Migrena to choroba przewlekła

Na samym początku trzeba jasno ustalić, że migrena jest chorobą przewlekłą i do tej pory uważa się ją za schorzenie nieuleczalne. Napady bólu głowy związanego z migreną nie są regularne, dlatego trudno o wdrożenie skutecznej terapii medykamentami. W leczeniu najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe oraz środki prewencyjne, które do tej pory nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To wszystko sprawia, że migrenę klasyfikuje się jako chorobę chroniczną.

Niezrozumienie osób cierpiących na migrenę

Wiele osób cierpiących na bóle migrenowe spotyka się z brakiem zrozumienia przez otoczenie. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, że choroba ta jest niedostrzegalna na pierwszy rzut oka przez otoczenie, dlatego niektórzy podają w wątpliwość jej występowanie u danej jednostki. Może mieć to wpływ na zwiększony stres emocjonalny takiej osoby.

Jakie są przyczyny migreny?

Obecna medycyna nie jest w stanie w stu procentach odpowiedzieć na pytanie, jakie czynniki przyczyniają się do napadów migreny. Badania pozwalają jednak na wysnucie określonych tez, a także wyróżniają wyzwalacze bólów migrenowych, czyli czynniki, które mogą zwiększać nasilenie lub powodować powstawanie migreny. Należą do nich:

  • kobiece zmiany hormonalne;
  • światło o wysokim natężeniu;
  • stres emocjonalny;
  • niektóre produkty spożywcze i składniki diety;
  • odwodnienie organizmu;
  • zbyt długi sen lub zmiany jego rytmu;
  • zmiany pogodowe;
  • intensywne lub brzydkie zapachy;
  • bóle karku;
  • spożywanie alkoholu;
  • czynniki środowiskowe;
  • długie pozostawanie na czczo;
  • unikanie jedzenia.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy migreny

Migrena objawia się przede wszystkim występowaniem bólów głowy o dużym nasileniu, które mają charakter napadowy. Jest to ból najczęściej jednostronny, który można zlokalizować w okolicach skroni za gałką oczną. Odczuwanie migrenowego bólu głowy może zaburzać normalne funkcjonowanie organizmu. Migrena w skrajnych przypadkach wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Oprócz bólu głowy w przypadku napadów migreny mogą pojawiać się następujące objawy:

  • wzrost dolegliwości bólowych w przypadku jakiejkolwiek aktywności fizycznej;
  • łzawienie oczu;
  • wymioty i nudności;
  • nietolerancja światła, dźwięku lub zapachu;
  • zaburzenia przytomności;
  • zaburzenia mowy;

Jak często pojawia się migrena?

Częstotliwość migreny może być różna i w dużej mierze determinowana jest przez indywidualne predyspozycje organizmu. Osoby cierpiące na migrenę mogą mieć różne objawy oraz nasilenie bólów głowy. W większości przypadków ataki migreny pojawiają się od 1 do 3 razy w miesiącu, a średni czas trwania bólu głowy oscyluje w granicach 18 godzin. To pokazuje, jak duży wpływ na nasze życie może mieć ta choroba.

Profilaktyczne leczenie

Leczenie profilaktyczne ma na celu szybkie wyłapanie zbliżającej się migreny oraz zastosowanie naturalnych preparatów, oraz medykamentów, aby zniwelować występowanie migrenowych bólów głowy. Do naturalnych substancji zalicza się miętę, która działa relaksacyjne i może osłabiać napady migreny. Pacjentom rekomenduje się także prowadzenie dziennika ataków migreny, dzięki czemu można znaleźć powtarzające się symptomy i przewidzieć zbliżający się napad.

Ponadto w leczeniu profilaktycznym wykorzystuje się środki farmakologiczne. Leki stosowane przy migrenie to m.in.:

  • leki przeciwdepresyjne (np. amitryptulina);
  • leki kardiologiczne (np. flunaryzyna, propranolol);
  • leki przeciwpadaczkowe (np. kwad walproinowy, topiramat).

Czy da się wyleczyć migrenę?

Obecne wyniki badań klinicznych oraz doświadczenie medyków sugerują, że migreny nie można wyleczyć w stu procentach. Oznacza to, że nawet przy zachowaniu profilaktyki oraz stosowaniu terapii lekowej, wciąż istnieje prawdopodobieństwo nawracających ataków migreny i bólu głowy. W związku z tym migrena klasyfikowana jest jako choroba przewlekła o charakterze chronicznym.

Konsultacja medyczna ws. migreny

Jeżeli masz stwierdzoną migrenę lub podejrzewasz występowanie tego schorzenia u siebie, to nie czekaj zbyt długo na wizytę u lekarza. Już teraz zapraszamy Cię do skorzystania z naszej profesjonalnej konsultacji medycznej, podczas której zostanie przeprowadzony dokładny wywiad. Na jego podstawie zostanie sklasyfikowane schorzenie, a specjalista w zakresie medycyny wystawi niezbędną receptę online. Następnie wykorzystasz ją w wybranej aptece oraz zastosujesz terapię lekową zgodnie ze wskazaniami specjalisty.

Nie przerywaj leczenia

Leczenie doraźne oraz profilaktyczne są jednakowo istotne i nie można ich zaniechać. W związku z tym powinniście mieć dostęp do niezbędnych medykamentów. Umożliwiamy Wam to, dzięki usłudze porady medycznej online. Na jej podstawie możemy wystawić e-receptę online, która umożliwi Ci zakup niezbędnych leków. Wdrożenie terapii lekowej korzystnie wpłynie na komfort Twojego życia.