Antykoncepcja a alkohol: czy osłabia skuteczność tabletek?
Dodano:

1 października, 2022
09:18
Zaktualizowano:

21 października, 2022
11:31

Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można pić alkohol?

Tabletki antykoncepcyjne są najpopularniejszą formą antykoncepcji wśród kobiet. Na popularność tej metody antykoncepcji wypływa zarówno wysoka skuteczność tabletek, jak i wygoda stosowania – wystarczy jedynie pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułki o określonej porze, by zapewnić sobie wysoką ochronę przed niechcianą ciążą. Ze względu na fakt, że tabletki antykoncepcyjne przyjmowane są każdego dnia, pojawia się pytanie: czy tabletki antykoncepcyjne można mieszać z alkoholem? W tym znaczeniu należy wskazać, że stosowanie antykoncepcji doustnej może wiązać się z powodowaniem skutków ubocznych, takich jak: nudności i wymioty, biegunka czy zawroty głowy. Picie alkoholu w związku z tym może nasilić te objawy. Dodatkowo łączenie tabletek antykoncepcyjnych i alkoholu ma bardzo negatywny wpływ na wątrobę. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, zawierających estrogeny, które metabolizowane są w wątrobie, co obciąża działanie narządu.

Z tego względu przyjmując pigułki antykoncepcyjne, warto ograniczyć spożycie alkoholu. Dodatkowo estrogeny, czyli hormony występujące w pigułkach, zwalniają metabolizm alkoholu. Oznacza to, że tabletki antykoncepcyjne w połączeniu z alkoholem sprawiają, że jest on wolniej rozkładany i działa na organizm znacznie dłużej. W tym znaczeniu znacznie dłużej utrzymuje się stan upojenia alkoholowego. Wobec tego należy jednoznacznie wskazać, że stosując antykoncepcję hormonalną w postaci pigułek, konieczne jest zachowanie umiaru przy spożywaniu alkoholu. Napoje wysokoprocentowe wypite w większych ilościach wpływają na zdolność podejmowania decyzji, a także orientację w czasie. Dlatego też skutkiem nadmiernego picia alkoholu może być również pominięcie dawki, przyjęcie jej w nieodpowiednim dniu lub czasie, co może wpływać na skuteczność stosowanych metod antykoncepcji. Jednocześnie należy podkreślić, że tabletki antykoncepcyjne nie powinny być popijane alkoholem.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy alkohol wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Okazuje się, że przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych można spożywać alkohol, zachowując jednocześnie umiar. Pojawia się jednak dodatkowe pytanie, czy alkohol obniża skuteczność i zmniejsza działanie tabletek antykoncepcyjnych? Okazuje się, że alkohol sam w sobie nie wypływa na skuteczność stosowanej doustnej antykoncepcji hormonalnej i nie zmienia jej działania. Niemniej jednak warto wskazać, że spożycie dużej ilości alkoholu może skutkować zatruciem alkoholowym, a dolegliwości tej często towarzyszą wymioty. Zatrucie alkoholowe objawiające się wymiotami może spowodować, że składniki tabletki nie zostaną wchłonięte, przez co pigułka nie zadziała, a efekt antykoncepcyjny ostanie osłabiony lub pigułka w całości zostanie wydalona z organizmu. W takim przypadku zaleca się jak najszybciej zażyć kolejną tabletkę, a także podczas stosunku w kolejnych dniach stosować dodatkowe zabezpieczenie przed ciążą, na przykład w postaci mechanicznej bariery – prezerwatywy.

Antykoncepcja hormonalna jest najczęściej wybieranym sposobem zabezpieczenia przed ciążą przez kobiety. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych zapewnia nie tylko działanie antykoncepcyjne, ale u niektórych kobiet mogą poprawić one wygląd cery, okazuje się bowiem że tabletki antykoncepcyjne pomagają na trądzik. Niemniej jednak, aby tabletki zapewniały zabezpieczenie przed ciążą, należy je regularnie przyjmować o stałych porach. Przed rozpoczęciem antykoncepcji doustnej warto również sprawdzić, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych, by nie obniżyć skuteczności stosowanej metody antykoncepcji.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Dębski, R., Jakimiuk, A., Kotarski, J., Paszkowski, T., Pawelczyk, L., Poręba, R., Skrzypulec-Plinta, V., & Spaczyński, M. (2011). Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące przyczyn braku skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Ginekologia Polska, Nr 4/2011.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację