Metoda Billingsów: na czym polega metoda obserwacji śluzu?

Metoda Billingsów, zwana również metodą śluzową, stanowi sposób naturalnego planowania rodziny. Koncepcja obserwacji śluzu pochwowego jako metody antykoncepcji powstała w latach 50. XX wieku. Australijski lekarz John Billings dostrzegł wówczas zależność pomiędzy cechami fizycznymi wydzielanego śluzu szyjkowego, a fazą cyklu miesięcznego kobiety. Obserwacje swoje poparł badaniami hormonów wydzielanych przez jajniki w różnych fazach cyklu. Co ciekawe, od połowy lat 60. metoda ta była propagowana przez żonę australijskiego lekarza jako skuteczną metodę naturalnej antykoncepcji. Z tego względu nazwa pochodzi od obojga państwa Billingów. Jak się okazuje dużą zaletą stosowania tej metody antykoncepcji jest jej nieinwazyjność i neutralność dla zdrowia kobiety, gdyż nie wiąże się ona z przyjmowaniem środków hormonalnych, które zaburzają naturalną gospodarkę hormonalną, a polega wyłącznie na obserwacji śluzu szyjkowego. Pojawia się jednak pytanie, na czym polega metoda obserwacji śluzu? Jaka jest skuteczność metody Billingsa?
Metoda Billingsów

Na czym polega metoda Billingsów?

Metoda Billingsów stanowi jedną z metod naturalnego planowania rodziny. Metoda Billingsa, znana również jako ocena śluzu szyjkowego lub metodą śluzową, polega na obserwacji śluzu, który wydzielany jest przez szyjkę macicy w cyklu miesiączkowym. Wydzielanie śluzu bowiem związane jest z określoną fazą cyklu menstruacyjnego. W tym znaczeniu w okresie przedowulacyjnym, czyli od pierwszego dnia krwawienia do momentu owulacji, w organizmie kobiety dochodzi do wzrostu stężenia estrogenów. Dochodzi wówczas do dojrzewania komórki jajowej, która niejako przygotowuje się do zapłodnienia. W tym czasie cyklu śluz pochodzący z szyjki macicy jest przezroczysty, śliski i ciągliwy. Im bliżej momentu jajeczkowania, tym śluz staje się coraz bliżej obfity. Śluz ten określa się mianem śluzu płodnego, gdyż ułatwia przemieszczanie się plemników przez pochwę do szyjki macicy i zapłodnienie komórki jajowej.

Po owulacji śluz szyjkowy zaczyna zmieniać swoją barwę oraz konsystencję. Dzieje się to pod wpływem wydzielanego przez organizm progesteronu, którego działanie powoduje,  że śluz staje się mętny i tym samym stanowi nieprzepuszczalną barierę dla plemników. Śluz ten stanowi formę obrony organizmu kobiety przed możliwym ponownym zapłodnieniem, do którego mogłoby dojść już w obecności nowopowstałej zygoty. Charakterystyczne cechy śluzu szyjkowego w poszczególnych fazach cyklu:

  • dni płodne po miesiączce: w tej fazie cyklu miesiączkowego śluz nie występuje w ogóle bądź jest bardzo skąpy, gęsty, mętny i lepiący; ma zwartą, galaretowatą konsystencję, a dodatkowo może dawać odczucie wilgoci w miejscach intymnych;
  • początek dni płodnych: w tej fazie cyklu śluz staje się coraz rzadszy, bardziej śliski, przezroczysty i ciągnie się po dotknięciu; w konsystencji przypomina białko jaja kurzego; wydzielina taka daje uczucie mokrości, a także śliskości w miejscach intymnych, dając w ten sposób najlepsze warunki do przeżycia plemników;
  • szczyt płodności: to ostatni dzień, w którym śluz jest śliski oraz przezroczysty, towarzyszy mu uczucie mokrości i stanowi objaw szczytowy; kolejnego dnia dochodzi do owulacji;
  • zakończenie płodności: zakończenie płodności następuje około trzy dni po szczycie płodności; śluz wówczas jest gęsty, skąpy, lepki i mętny;
  • dni niepłodne po owulacji: rozpoczyna się 4 dnia po szczycie płodności i trwa aż do wystąpienia miesiączki; śluz wówczas nie występuje wcale bądź ma te same cechy co po miesiączce.

Istotnym elementem tej metody jest zarówno obserwacja śluzu szyjkowego, jak i odczucia, jakie wywołuje u wejścia do pochwy, w poszczególnych fazach celu w miejscach intymnych odczuć można wilgoć, mokrość bądź suchość. Co ważne, obserwacji powinna podlegać wydzielina, która gromadzi się u wejścia do pochwy, a nie brana z wnętrza pochwy, gdyż w pochwie śluz obecny jest stale.

 

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

 

Skuteczność metody Billingsa

Skuteczność metod antykoncepcji określana jest przy użyciu indeksu Pearla. W przypadku metody śluzowej Billingsów indeks ten ma dużą rozpiętość – waha się między 1 a 23. Oznacza to, że od na 100 kobiet od 1 do 23 zachodzi w ciążę, stosując ten sposób antykoncepcji naturalnej przez jeden rok kalendarzowy.

Warto wskazać, że skuteczność metody Billingsów jako metody antykoncepcji w dużej mierze uzależniona jest od dokładności prowadzonych obserwacji. Z tego względu warto prowadzić dzienniczek lub kalendarzyk, w którym zapisywane będą cechy śluzu w każdej fazie cyklu miesiączkowego. Skuteczną formą jest również tworzenie wykresu, na podstawie którego określane będą dni płodne i niepłodne.

Metoda Billingsów, podobnie jak kalendarzyk małżeński, należy do sposobów antykoncepcji niehormonalnej. Ogromną ich zaletą jest fakt, że nie wpływają one na naturalny cykl miesiączkowy kobiety i nie powodują zmian w gospodarce hormonalnej, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne i zdrowe dla organizmu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: