Kapturek dopochwowy: jak działa i jak go założyć?
Dodano:

17 września, 2022
10:08
Zaktualizowano:

21 października, 2022
11:53

Co to jest kapturek antykoncepcyjny?

Kapturek dopochwowy, znany również pod nazwą błona lub kapturek antykoncepcyjny bądź diafragma, jest mechanicznym środkiem antykoncepcyjnym. Błona dopochwowa działa na tej samej zasadzie co prezerwatywy – uniemożliwia przedostanie się plemników do szyjki macicy, z tą jednak różnicą, że kapturek przeznaczony jest dla kobiet. Dlatego też diafragma określana jest mianem „damskiej prezerwatywy”. Warto wskazać, że kapturek antykoncepcyjny jest metodą zapobiegania ciąży, która dostępna była na długo przed opracowaniem pierwszych tabletek antykoncepcyjnych. Obecnie kapturki dopochwowe produkowane są z silikonu lub z gumy lateksowej.

Diafragma w kształcie przypomina silikonową półkulę, która zakończona jest plastycznym pierścieniem, umożliwiającym jego aplikację. Brzeg kapturka dodatkowo wzmocniony jest metalowym pierścieniem, który podatny jest na wygnanie, ale jednocześnie zapewnia mu odpowiednią stabilność. W środkowej części kapturka znajduje się cienka membrana, która układa się w półkulę małym wgłębieniem w centralnej części. Tak zaprojektowany kształt ma na celu ułatwienie usunięcie kapturka po odbytym stosunku. Dodatkową funkcją zagłębienia w kapturku jest możliwość zaaplikowania środka plemnikobójczego, celem podniesienia skuteczności zastosowanej metody, co ma szczególne znaczenie w czasie dni płodnych.

Kapturki dopochwowe dostępne są w różnych rozmiarach, różniących się miedzy sobą średnicą. Dzięki temu diafragmę można bez trudu dopasować do anatomii każdej kobiety. Warto jednocześnie wskazać, że o tym, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla konkretnej kobiety, każdorazowo decyduje ginekolog. Odpowiednie dopasowanie diafragmy jest niezwykle istotne, gdyż ogranicza ryzyko nieszczelności kapturka, zwiększając tym samym jego skuteczność.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak działa kapturek dopochwowy?

Diafragma jest mechaniczną metodą antykoncepcyjną. Działanie kapturka dopochwowego polega w tym przypadku na blokadzie, uniemożliwieniu przedostania się plemników do szyjki macicy i zapłodnienia komórki jajowej. Co ciekawe, kapturek dopochwowy często mylony jest z kapturkiem naszyjkowym ze względu na podobieństwo między tymi metodami antykoncepcyjnymi. Oba kapturki mają bowiem podobne mechanizmy działania i wprowadza się je do pochwy przed stosunkiem. Niemniej jednak kapturek naszyjkowy jest nieco mniejszy od dopochwowego i różni się miejscem założenia. Dodatkowo kapturek dopochwowy umieszcza się między szyjką macicy a spojeniem łonowym.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak założyć kapturek antykoncepcyjny?

Stosowanie kapturka dopochwowego jako metody antykoncepcyjnej wymaga wizyty u ginekologa, który dopasuje rozmiar diafragmy. Tylko odpowiednio dopasowany i dobrany kapturek zapewni właściwe zabezpieczenie przed ciążą. Zakładanie kapturka dopochwowego jest prostą i nieskomplikowaną czynnością. Przed zaaplikowaniem kapturka dopochwowego warto wypełnić jego zagłębienie i krawędzie środkiem plemnikobójczym. Następnie pierścień diafragmy należy ścisnąć palcami i umieścić w pochwie. Istotne jest to, aby tylna krawędź kapturka znalazła się za szyjką macicy tak, aby jego powierzchnia całkowicie ją pokrywała. Natomiast przednia część kapturka powinna zostać wsunięta za spojenie łonowe.

Kapturek dopochwowy można założyć bezpośrednio przed stosunkiem seksualnym bądź wcześniej, do 6 godzin przed planowanym zbliżeniem. W celu zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia antykoncepcyjnego, kapturka nie należy usuwać wcześniej niż 6 godzin po stosunku. Niemniej jednak diafragma może pozostać w pochwie maksymalnie dobę po zbliżeniu.

Warto wskazać, że kapturek dopochwowy, choć działa na tej samej zasadzie co prezerwatywa, jest środkiem antykoncepcyjnym wielokrotnego użytku. Jednak po każdym stosunku należy pamiętać o jego usunięciu z pochwy.

 

Kapturki dopochwowe: wady i zalety

Kapturek dopochwowy to mechaniczna metoda antykoncepcji niehormonalnej, dzięki czemu w żaden sposób nie wpływa na gospodarkę hormonalną i cykl miesiączkowy. Dlatego też kobiety, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą stosować antykoncepcji hormonalnej, powinny rozważyć zastosowanie diafragmy jako zabezpieczenia przed ciążą. Dodatkową zaletą jest fakt, że kapturek antykoncepcyjny jest środkiem wielokrotnego użytku. Co więcej, diafragma wykonana jest z delikatnego silikonu, dzięki czemu nie wpływa na intensywność odczuć partnerów podczas stosunku. Ogromną ich zaletą jest również wysoka skuteczność w porównaniu z innymi mechanicznymi metodami antykoncepcji.

Kapturki dopochwowe wykonane są z silikonu lub gumy, z tego względu nie powinny jej stosować kobiety, które uczulone są na te materiały. Z tej metody antykoncepcyjnej nie mogą również korzystać kobiety, które często cierpią na stany zapalne pochwy i układu moczowego. Dodatkowo, kapturki są mniej skuteczne niż środki hormonalne, a ich stosowanie nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co więcej, ich zakładanie, szczególnie na początku, może być nieco problematyczne, a jedynie prawidłowe zaaplikowanie zapewnia zabezpieczenie przed ciążą.

Skuteczność kapturka antykoncepcyjnego

Stosowanie diafragmy daje wysoką skuteczność przed zapłodnieniem, niemniej jednak wiele zależy od staranności oraz dokładności jej zastosowania. Skuteczność metod antykoncepcyjnych określana jest przez wskaźnik Pearla. W przypadku kapturka antykoncepcyjnego skuteczność wynosi 12-20. Oznacza to, że na 100 kobiet używających diafragmy, tylko 12, 20 z nich zajdzie w ciążę. Warto jednak wskazać, że nawet dobrze dobrany i założony kapturek antykoncepcyjny może nie zapewniać odpowiedniej ochrony antykoncepcyjnej, jeżeli nie osłoni w całości szyjki macicy. Z tego względu osoby korzystające z tej metody antykoncepcji powinny dodatkowo stosować inne środki antykoncepcji chemicznej – żele i kremy plemnikobójcze, które tworzą nieprzyjazne środowisko dla plemników, a jednocześnie spowalniają ich ruchliwość. W przypadku zaaplikowania środków plemnikobójczych na kapturek dopochwowy skuteczność tej metody wzrasta do 4-10. W przypadku nieodpowiedniego zaaplikowania kapturka dopochwowego i podejrzenia, że mógł on nie spełnić funkcji antykoncepcyjnej, rozwiązaniem jest tabletka „dzień po”.

 

Ile kosztuje i gdzie kupić kapturek dopochwowy?

Kapturek dopochwowy, w przeciwieństwie do kapturków naszyjkowych, jest stosunkowo drogą metodą antykoncepcji. Cena diafragmy waha się w granicach od 150 do 300 złotych za sztukę. Niemniej jednak należy wskazać, że mogą być one stosowane wielokrotnie nawet przez okres 2 lat, co w tej perspektywie niweluje koszty. Kapturki dopochwowe kupić można w aptece bez recepty. Ze względu jednak na małą popularność tej metody antykoncepcji, są stosunkowo trudno dostępne.

Kapturki dopochwowe to metoda antykoncepcji mechanicznej, których działanie polega na barierowym uniemożliwieniu przedostania się plemników i zapłodnienia komórki jajowej. Inną metodą antykoncepcji mechanicznej jest gąbka dopochwowa. Zabezpieczenie przed ciążą metodami niehormonalnymi jest doskonałą alternatywą dla tabletek antykoncepcyjnych i tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Karowicz-Bilińska A. i in., „Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej”, Ginekol. Pol. 2014
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację