Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe – zalety, działanie, skutki uboczne
Dodano:

17 kwietnia, 2023
09:21
Zaktualizowano:

24 stycznia, 2024
19:50

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe - skuteczność

Wiele kobiet chce świadomie kontrolować swoją płodność, korzystając z różnych metod ochrony przed nieplanowaną ciążą. Doustna antykoncepcja hormonalna obejmująca m.in. tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe charakteryzuje się wysoką, bo 99% skutecznością. Jak działają pigułki antykoncepcyjne jednoskładnikowe? Jak już wspomnieliśmy na wstępie zawierają niewielką dawkę jednego hormonu - progestogenu, dzieki któremu zagęszczają śluz macicy, utrudniając plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Należy nadmienić, iż w przypadku tabletek jednoskładnikowych ryzyko rozwoju zakrzepicy żył głębokich jest znacznie niższe niż przy stosowaniu tabletek z dawkami dwóch hormonów (estrogen i progestagen). Tak więc z uwagi na brak estrogenu, który wykazuje działanie prozakrzepowe - tabletki jednoskładnikowe są bezpieczniejszą alternatywą dla pigułek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych.

Wiele kobiet zastanawia się, czy picie alkoholu może osłabiać skuteczność antykoncepcji hormonalnej doustnej. Co prawda wysoko- lub niskoprocentowe trunki nie mają wpływu na działanie pigułek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych, jak i dwuskładnikowych. Jednak pod wpływem alkoholu możesz po prostu zapomnieć o przyjęciu dawki hormonów o określonej porze. Ponadto osłabiać działanie tabletek hormonalnych mogą wymioty, do których może dojść na skutek spożycia zbyt dużej ilości alkoholu (tabletki nie zdążą się dobrze wchłonąć).

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe - skutki uboczne

Jakie skutki uboczne powodują tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe? Podczas stosowania minipigułek mogą wystąpić takie działania niepożądane jak np.:

  • tkliwość i powiększenie piersi,
  • przybieranie na wadze (zwiększony apetyt),
  • cellulit wodny (efekt zatrzymywania wody w organizmie),
  • nieregularne plamienia,
  • zaburzenia nastroju,
  • spadek libido,
  • zmiany trądzikowe.

 

  • tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe a tycie

Wiele kobiet z obawy przed przybraniem na wadze martwi się, iż stosowanie tych środków antykoncepcyjnych jednoskładnikowych sprzyja wzrostowi masy ciała - czy słusznie? Otóż pigułki antykoncepcyjne jednoskładnikowe w niektórych przypadkach sprzyjają tyciu, gdyż mogą zwiększać apetyt, utrudniając utrzymanie reżimu żywieniowego. Dodatkowo, jeśli nie będziesz dbała o odpowiednie nawodnienie organizmu, może on zacząć zatrzymywać wodę.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak brać tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe?

Każde opakowanie minipigułek zawiera 28 tabletek, które należy przyjmować w sposób ciągły (jedna pigułka dziennie) - bez robienia przerwy między kolejnymi opakowaniami danego środka. Należy ustalić stałą godzinę przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowej i jej przestrzegać. Zaleca się, aby pigułkę z progestagenem brać między posiłkami.


Należy podkreślić, że tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe muszą być regularnie zażywane, by skutecznie chroniły przed nieplanowaną ciążą (w przeciwieństwie do pigułek dwuskładnikowych, które nie muszą być przyjmowane punktualnie, dopuszczalne jest kilkugodzinne przesunięcie w czasie). Tak więc nie jest to metoda antykoncepcji rekomendowana kobietom, które mają problemy z systematycznością i skłonność do zapominania o różnych obowiązkach. Nawet kilkugodzinne opóźnienie w przyjęciu kolejnej dawki minipigułek może skutkować znacznym obniżeniem skuteczności antykoncepcji hormonalnej. 

Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe?

Kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe? Nie od razu! Pamiętaj, że połknięcie jednej pigułki nie daje Ci deklarowanej przez producenta ochrony przed niechcianą ciążą. Dopiero po 7 dniach od rozpoczęcia stosowania tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych może bez obaw zrezygnować z dodatkowej - barierowej formy ochrony np. w postaci prezerwatywy, która zaliczana jest do tzw. antykoncepcji niehormonalnej. Alternatywnie możesz sięgnąć po kapturek naszyjkowy, który określamy damskim odpowiednikiem prezerwatywy, gdyż działa na podobnej zasadzie. Jest wykonany z silikonu lub gumy i wielorazowy. Odpowiednio dobrany rozmiarem kapturek jest zakładany na szyjkę macicy przez lekarza ginekologa - w połączeniu ze środkami plemnikobójczymi daje wysoką ochronę przed niechcianą ciążą (nie zaleca się, by stosować kapturek dopochwowy bez dodatkowych środków ochrony). Inny, interesujący środek antykoncepcyjny to gąbka dopochwowa. Ma średnicę około 5 cm i kształt niewielkiego krążka. Gąbka jest nasączona środkiem plemnikobójczym (spermicydy), może pozostać w pochwie przez maksymalnie 24 godziny (powinna zostać wyjęta z pochwy nie wcześniej, niż po 6 godzinach od stosunku seksualnego). Dłuższe pozostawienie krążka grozi zespołem wstrząsu toksycznego (ang. toxic shock syndrome, TSS), który jest stanem zagrażającym  życiu. Gąbka antykoncepcyjna jest wygodna i łatwa w użyciu, jednak niepolecana kobietom, które już rodziły. Minusem tego rozwiązania jest jednorazowość - po wyciągnięciu gąbki z pochwy musimy kupić nową.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe - cena

Ile kosztują tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe? Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko zależy od konkretnego środka. Uogólniając, za minipigułki (opakowanie, które zawiera 28 tabletek i starcza na około miesiąc stosowania) zapłacimy od 15 do 50 złotych. Nie jest to więc duże obciążenie dla domowego budżetu. Jakie tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe wybrać? Pigułki powinny zostać dobrane indywidualnie do każdej pacjentki, lekarz ginekolog dobiera minipigułki po uwzględnieniu wieku, potrzeb i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Warto mieć świadomość, iż organizm kobiecy może różnie zareagować na dany środek i nie zawsze da się dobrać idealne tabletki hormonalne za pierwszym razem, niekiedy jest to metoda wielu prób.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. https://podyplomie.pl/medycyna/38372,leki-antykoncepcyjne-jednoskladnikowe
  2. https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/1202,antykoncepcja-hormonalna
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację