EllaOne czy Escapelle? Która tabletka dzień po jest lepsza?
Dodano:

23 października, 2023
11:00
Zaktualizowano:

28 stycznia, 2024
14:02

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna definiowana jest jako doraźna metoda zapobiegania ciąży. Tzw. tabletki dzień po przyjmuje się po całkowicie niezabezpieczonym stosunku płciowym lub gdy po odbyciu stosunku płciowego zachodzą obawy, że zawiodły stosowane środki antykoncepcji. Tabletki zażywa się w przypadkach nagłych, dlatego nie powinny być stosowane zamiast klasycznych metod zapobiegania ciąży - tzn. prezerwatyw, tabletek antykoncepcyjnych, spirali i innych. Obecnie dostępne są dwie substancje, które są stosowane jako antykoncepcja awaryjna — octan uliprystalu (czyli ElllaOne) oraz lewonorgestrel (czyli Escapelle). Ich działanie polega przede wszystkim na zahamowaniu owulacji, poza tym wpływają także na zmiany w błonie śluzowej macicy i modyfikują skład śluzu szyjki macicy.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kiedy stosuje się antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcja awaryjna to często ostatnia deska ratunku, by zapobiec ciąży. Zażycie tabletki powinno mieć konkretne wskazania i być poprzedzone wizytą u lekarza. Żeby wykupić dany preparat, należy posiadać odpowiednią receptę. Stosowanie antykoncepcji awaryjnej jest uzasadnione tylko w sytuacjach awaryjnych. Wśród podstawowych wskazań wyróżnia się:
 • niezastosowanie, zsunięcie się lub pęknięcie prezerwatywy, wtedy gdy była to jedyna forma zabezpieczenia przed niechcianą ciążą;
 • opóźnienie bądź nieprzyjęcie tabletki antykoncepcyjnej (nieprzyjęcie co najmniej 3-ech tabletek przy antykoncepcji dwuskładnikowej, nieprzyjęcie o czasie antykoncepcji jednoskładnikowej – minipigułki); 
 • nieprzyjęcie lub opóźnienie przyjęcia innego środka antykoncepcji hormonalnej (np. zastrzyk, plaster);
 • wypadnięcie spirali wewnątrzmacicznej;
 • odbycie niezabezpieczonego stosunku płciowego;
 • doświadczenie przemocy seksualnej (nawet bez penetracji).
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

EllaOne i Escapelle – cena pigułki „dzień po”

Oba leki różnią się ceną: Escapelle kosztuje około 35-55 zł i trzeba ją przyjąć do 72 h (3 dni) po stosunku. Natomiast EllaOne to koszt w granicach 90-120 zł i należy ją zażyć do 5 dni. Pigułki dzień po nie podlegają refundacji przez NFZ. W większości krajów Europejskich dostępne są bez recepty, jednak w Polsce jest ona konieczna do ich wykupienia. Ze względu na to, że czas ich zażycia (niezależnie jaki preparat się wybierze) ma przełożenie na skuteczność, dlatego należy niezwłocznie podjąć decyzję o przyjęciu takiej tabletki.

EllaOne czy Escapelle – która lepsza? Skład preparatów

W Polsce dostępne są dwie tabletki dzień po. Oba preparaty mają odmienny skład i mechanizm działania, chociaż ich zażycie powoduje ten sam efekt, czyli zapobiega niechcianej ciąży.

EllaOne - skład

Substancją czynną zawartą w składzie EllaOne jest octan uliprystalu, będący modulatorem receptorów dla progesteronu. Drugi lek to Escapelle, czyli lewonorgestrel należący do grupy progestagenów. Octan uliprystalu - opóźnia owulację modyfikując aktywność progesteronu. W badaniach zaobserwowano, że w 78,6% przypadków zażycie preparatu nawet bezpośrednio przed przewidywaną owulacją opóźnia pękanie pęcherzyków jajnikowych o minimum 5 dni. Poza tym, EllaOne działa także po szczytowym wzroście stężenia hormonu luteinizującego (LH). Inne składniki preparatu to: laktoza jednowodna, powidon, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Escapelle - skład

Inną substancję czynną znajdującą się w tabletce dzień po jest lewonorgestrel - to właśnie on wchodzi w skład Escapelle. Ten syntetyczny hormon hamuje wydzielanie LH, nie dopuszczając do tzw. piku LH, czyli znacznego wzrostu stężenia tego hormonu przed owulacją, który odpowiada za uwalnianie komórki jajowej. To tłumaczy, dlaczego Escapelle jest skuteczna jedynie przed zajściem owulacji. Zagnieżdżenie się zarodka w wyściółce macicy również nie zostanie powstrzymane przez przyjęcie tej tabletki. Aby pigułka była skuteczna, należy przyjąć ją w ciągu 72 godzin od stosunku płciowego. W skład Escapelle wchodzą także substancje pomocnicze, czyli: skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, talk, laktoza jednowodna. Jeśli kobieta regularnie przyjmuje antykoncepcję hormonalną i po zastosowaniu tabletki z lewonogestrelem nie pojawi się u niej krwawienie z odstawienia, to należy wykluczyć ciążę.

EllaOne i Escapelle - jak i kiedy przyjmować?

Niezależnie od rodzaju pigułki „dzień po” warto pamiętać, by przyjąć ją jak najszybciej, ponieważ z czasem jej skuteczność spada. Escapelle trzeba zażyć maksymalnie do 72 godzin po stosunku, przy czym optymalny czas połknięcia leku to 12 godzin od współżycia płciowego. Jeżeli do 3 godzin od zażycia pigułki wystąpiły wymioty, powinno zażyć się następną tabletkę. Pacjentki, które w ostatnim miesiącu stosowały leki odpowiadające za indukcję enzymów wątrobowych powinny zdecydować się na niehormonalną metodę zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą - w nagłych przypadkach zaleca się np. założenie wkładki wewnątrzmacicznej zawierającej miedź. Pacjentkom, u których takie postępowanie nie jest możliwe, zaleca się, by zażyć 2 tabletki Escapelle jednocześnie. Zastosowanie lewonorgestrelu jest możliwe w dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego, o ile krwawienie miesiączkowe nie jest opóźnione. Tabletka Escapelle zakłada, że po jej przyjęciu pacjentka będzie uprawiać stosunki zabezpieczone barierowo, tzn. z użyciem: prezerwatywy, krążka dopochwowego, środków plemnikobójczych, kapturka naszyjkowego lub połączenia tych metod. Przyjęcie pigułki pozwala na kontynuowanie korzystania z regularnej antykoncepcji hormonalnej. Dłuższy czas na działanie daje pigułka EllaOne. Jej skuteczność może sięgać aż 5 dni po odbyciu niezabezpieczonego stosunku, co nie oznacza, że z przyjęciem tabletki należy zwlekać. Lek można zażyć dowolnego dnia cyklu menstruacyjnego - zarówno podczas jedzenia, jak i niezależnie od posiłków. Podobnie jak przy Escapelle, tak i w przypadku preparatu Ellaone, wymioty występujące w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki dzień po obligują do zażycia ponownie tej samej dawki.

EllaOne czy Escapelle – która lepsza? Skutki uboczne

Escapelle czy EllaOne? Metoda antykoncepcji awaryjnej powinna być wybierana również po uwzględnieniu potencjalnych działań niepożądanych. Rodzaje tabletek dostępne na rynku uznawane są za bezpieczne, co nie oznacza, że nie są związane z nimi pewne skutki uboczne. Najistotniejsze z nich to:
 • bóle brzucha i podbrzusza;
 • nudności;
 • bóle głowy.
Przy preparacie Escapelle: W przypadku EllaOne:
 • mdłości,
 • wymioty,
 • bolesne miesiączkowanie,
 • uczucie dyskomfortu w brzuchu,
 • wrażliwość piersi,
 • bóle placów i mięśni.
Skutki uboczne opisane są dokładnie w ulotce dołączonej do danego produktu, z którą należy zapoznać się przed przyjęciem leku.

Jaka jest skuteczność tabletki „dzień po”?

Trudno jednoznacznie stwierdzić którą tabletkę „dzień po” wybrać. Skuteczność leku EllaOne szacowana jest na 97,7%, natomiast Escapelle około 99%, o ile zostaną przyjęte przez 24 godziny od współżycia. Jednak z godziny na godzinę ta skuteczność maleje. Jak już zostało wspomniane octan uliprystalu zawarty w EllaOne jest modulatorem receptorów progesteronowych i w przeciwieństwie do lewonorgestrelu działa także po szczytowym wzroście stężenia LH, co oznacza, że teoretycznie działa dłużej aż do 120 godzin od stosunku. Należy także zaznaczyć, że tabletka „dzień po” nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

EllaOne czy Escapelle - która lepsze? Podsumowanie

EllaOne i Escapelle - podobieństwa

Obie tabletki dostępne są na receptę i powinny zostać przyjęte jak najszybciej by mieć jak największą skuteczność, z czego jest ona wyższa dla tabletki EllaOne. Obie zawierają laktozę i żadna z nich nie jest wczesnoporonna.

EllaOne i Escapelle - różnice

Octan uliprystalu zawarty w tabletce EllaOne to substancja czynna, która hamuje jajeczkowanie oraz może spowodować zmiany w wyściółce macicy, które utrudnią zarodkowi zagnieżdżenie się. Natomiast lewonogestrel, substancja czynna Escapelle, hamuje uwalnianie komórki jajowej, opóźnia owulację oraz wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym w drogach rodnych kobiety. EllaOne i Escapelle różnią się także czasem działania i ceną. Preparaty nie powinny być przyjmowane z niektórymi lekami. W przypadku EllaOne są to induktory CYP3A4 (np. rifampicyna, fenytoina, ziele dziurawca, newirapina, fenobarbital oraz karbamazepina). Natomiast Escapelle nie należy łączyć z barbituranami, ryfampicyną fenytoiną, cyklosporyną i rytonawirem. Escapelle zależy od BMI (jeśli wskaźnik masy ciała jest większy niż 27, zaleca się zastosowanie podwójnej dawki). ElleOne nie jest wskazana pacjentkom zażywającym regularnie pigułki antykoncepcyjne - w przypadku Escapelle nie ma takich ograniczeń.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o antykoncepcję awaryjną

Recepta online jest niezbędna, aby zakupić zarówno EllaOne, jak i Escapelle.
EllaOne działa dłużej, dlatego, jeśli od stosunku płciowego minęło więcej niż 72 godziny, lepiej wybrać właśnie ten preparat medyczny. W przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu należy wybrać drugi produkt.
Zdarzają się przypadki, gdy mimo połknięcia tabletki „dzień po” pacjentki zachodzą w ciążę. Niezależnie od rodzaju preparatu należy przyjąć go jak najwcześniej - im później zostanie zastosowany, tym większa szansa, że proces implantacji się powiedzie. Jednoczesne połknięcie obu tabletek „dzień po” z dwoma różnymi substancjami czynnymi, nie tylko nie zwiększa ochrony, a wręcz przeciwnie może ją obniżyć. Ich działanie może zostać zakłócone także przez wymioty. Ważne również, by pamiętać, że tabletka „dzień po” nie działa z wyprzedzeniem, czyli zażycie jej nie oznacza, że kolejny stosunek bez zabezpieczenia nie zakończy się ciążą.
Odsetek ciąż po zastosowaniu tabletki „dzień po” szacunkowo wynosi ok. 2%. To oznacza, że 2 kobiety na 100, które zażyły tabletkę, zachodzą w ciążę. Skuteczność metody antykoncepcji awaryjnej zależy także od: wieku partnerów, wskaźnika ich masy ciała, oraz ogólnej płodności.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Bręborowicz GH. Położnictwo i ginekologia. Wyd. 3. Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 2020.
 2. Antykoncepcja awaryjna. Wytyczne postępowania klinicznego dla lekarzy położników i ginekologów. ACOG Practice Bulletin, 2010.
 3. Karowicz-Bilińska A, Nowak-Markwitz E, Oszukowski P, Opala T, Spaczyński M, Wielgoś M. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej. Ginekol Polska. 2014.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację