Leki przeciwbólowe
Sytuacji, w których ból powinien być leczony farmakologicznie może być wiele. Przewlekły ból głowy, zęba, bóle zwyrodnieniowe, nowotworowe czy pooperacyjne – każda z tych przypadłości może skutecznie zaburzyć normalne funkcjonowanie. W przypadku bardzo silnego bólu konieczne jest zastosowanie leków przeciwbólowych na receptę. Jeśli potrzebujesz takiego leku, lecz nie możesz udać się do lekarza rodzinnego, skorzystaj z możliwości zamówienia e-recepty na naszym portalu e-recepta.net. Kod do recepty możesz otrzymać już w 15 minut od wypełnienia formularza wywiadu medycznego. Cena konsultacji lekarskiej to jedyne 59 zł!
Najpopularniejsze leki na leki przeciwbólowe
Uzyskaj receptę online
-
Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
-
Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Stosowanie leków przeciwbólowych a schorzenie
W przypadku chorób z dziedziny ortopedii oraz reumatologii stosuje się leki 1. i 2. stopnia, szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jeśli ból jest słaby i umiarkowany zalecane są wyłącznie leki z pierwszej grupy, natomiast najsilniejsze leki, czyli opioidy, są przepisywane jako terapia bólu w anestezjologii i pacjentom onkologicznym.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne – wskazanie:
- bolesne miesiączki
- bóle kości i stawów
- bóle kręgosłupa
- bóle mięśni
- bóle głowy
Opioidy
W środowisku występują naturalne opioidy, natomiast w medycynie wykorzystywane są opioidy syntetyczne. Wykorzystywane są w przypadku bardzo silnego bólu. Do słabych opioidów można zaliczyć:
- tramadol
- kodeinę
- hydroksykodeinę
Silne opioidy:
- morfina
- fentanyl
- buprenorfina
- oksykodon
Najważniejszą zasadą leczenia przewlekłego lub ostrego bólu jest przede wszystkim jak najszybsze osiągnięcie zakładanego celu terapeutycznego oraz jego utrzymanie. Lekarz na podstawie konsultacji medycznej określa, które środki farmakologiczne należy przepisać i w jakich dawkach.
Leki przeciwbolowe nieopioidowe - charakterystyka
Podstawowe leczenie bólu o małym lub średnim nasileniu powinno być prowadzone przy wykorzystaniu leków przeciwbólowych nieopioidowych. W dużej mierze dostępne są bez recepty, ponieważ mają podstawowy skład. Ich niewłaściwe stosowanie może powodować działania niepożądane, a nawet zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, dlatego zawsze warto konsultować to z lekarzem prowadzącym.
Podstawowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe z grupy nieopioidów
W gronie tych leków wymienia się m.in.: paracetamol, ibuprofen, diklofenak, ketoprofen, naproksen i metamizol. Posiadają inny skład i substancje czynne, dlatego ich działanie może się różnić. Oczywiście wszystkie one opierają się na działaniu przeciwbólowym. Mają inną moc i należy je zażywać na różnego rodzaju schorzenia.
Kiedy zdecydować się na te leki?
Preparaty tego typu to jednocześnie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które bierze się w określonych przypadkach. Przede wszystkim w zwalczaniu bólu o małym lub umiarkowanym nasileniu. Tabletki przeciwbólowe z tej kategorii to dobry wybór na ból stawów, ból pleców, ból mięśni, ból zęba, czy bóle menstruacyjne. Z powodzeniem pomogą także przy umiarkowanym bólu głowy, czy też słabych dolegliwościach bólowych przy chorobach nowotworowych.
Niektóre nieopioidy należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych
Warto zwrócić uwagę na to, że w gronie nieopioidów znajdują się również niesteroidowe leki przeciwzapalne. Są to m.in.: ibuprofen, diklofenak, ketoprofen, naproksen i metamizol. Wykorzystuje się je na wiele przyczyn bólu i cechują się wysoką skutecznością w zwalczaniu dolegliwości bólowych o małym lub średnim natężeniu. Takie problemy jak: stan zapalny, ból zatok, bóle mięśniowe, czy ból gardła to tylko podstawowe wskazania do ich zastosowania. To leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. To podstawowe leki przeciwbólowe bez recepty.
Co gdy ogólnodostępne leki nie działają?
W przypadku większych dolegliwości bólowych, niezbędne mogą okazać się silne leki przeciwbólowe dostępne tylko na receptę po konsultacji medycznej. Z powodzeniem możesz otrzymać e-receptę na leki przeciwbólowe, korzystając z naszej profesjonalnej usługi recepty online. W jej trakcie specjalista oceni zasadność przepisania leków przeciwbólowych i jeżeli będzie to uzasadnione, to je przepisze. E-recepty możecie zrealizować w dowolnie wybranej aptece.
Kwas acetylosalicylowy w leczeniu dolegliwości bólowych i stanów zapalnych - czy warto?
Kwas acetylosalicylowy jest substancją czynną, która cieszy się w Polsce dużą popularnością w zakresie walki z bólem oraz ze stanami zapalnymi. To organiczny związek chemiczny, który ma także działanie przeciwgorączkowe i często zażywany jest na podstawowe dolegliwości bólowe, grypę lub przeziębienie. Obok paracetamolu należy do najczęściej wykorzystywanych leków w zakresie bólu, który wg WHO kwalifikuje się na pierwszy szczebel drabiny analgetycznej.
Czy nieopioidy można stosować z opioidami?
W niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o połączeniu terapii z wykorzystaniem paracetamolu z silnymi opioidami. Najczęściej dzieje się tak w zwalczaniu silnego bólu towarzyszącemu chorobom nowotworowym lub w ramach anestezjologii.
Lek przeciwbólowy na średni ból - słabe leki opioidowe
W przypadku dolegliwości bólowych o większym natężeniu, niezbędne mogą okazać się preparaty przeciwbólowe należące do grupy słabych leków opioidowych. Do tej grupy medykamentów zalicza się m.in. kodeinę, dihydrokodeinę, pentazocynę, tramadol i petydynę. Te środki przeciwbólowe zawierają substancje czynne o silnym działaniu, dlatego w ich stosowaniu niezbędne jest zachowanie większej ostrożności. Stosuje się je zazwyczaj wtedy, gdy podstawowy lek przeciwbólowy dostępny bez recepty nie zdaje egzaminy.
Podstawowe wskazania do stosowania słabych leków opioidowych
Wśród podstawowych wskazań do zastosowania leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym z tej grupy, można wymienić m.in.:
- długotrwale utrzymujący się ból o dużym nasileniu;
- uporczywy, suchy kaszel;
- kaszel palaczy;
- przewlekły ból (również o podłożu nowotworowym);
- bóle pooperacyjne;
- przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego;
- ból, z którym nie radzą sobie leki dostępne bez recepty;
Pacjent na tego typu lekach przeciwbólowych powinien zapoznać się z ich potencjalnymi skutkami ubocznymi oraz zażywać ich tylko zgodnie ze wskazówkami lekarza prowadzącego. Każdy wyrób medyczny leczniczy niewłaściwie stosowany może powodować działania niepożądane. Wśród nich znajdują się m.in. zaburzenia działania przewodu pokarmowego, czy w skrajnych przypadkach uszkodzenia wątroby. W związku z tym lek przeciwbólowy nie powinien być traktowany jako suplement diety i powinno się po niego sięgać tylko w ostateczności.
Jak szybko otrzymać receptę na słabe leki opioidowe?
Receptę na słabe leki opioidowe możesz otrzymać w trakcie konsultacji medycznej na naszym portalu. Wybierz interesujące Cię schorzenie, opisz w formularzu medycznym swoje objawy, a także wybierz odpowiedni lek. Po opłaceniu konsultacji medycznej specjalista sprawdzi Twoje zgłoszenie i jeżeli uzna to za stosowne, to zostanie wystawiona e-recepta. Standardowo może to potrwać nawet tylko 15 minut. E-receptę zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece i szybko pozbędziesz się dolegliwości bólowych. To wygodne rozwiązanie w czasach, gdy dostęp do specjalistów w poradniach stacjonarnych bywa utrudniony.
Silne leki opioidowe
Na najwyższe natężenie bólu może pomóc tylko silny lek przeciwbólowy. Takie są właśnie silne leki opioidowe, które wykazują się bardzo skutecznym działaniem, jednak w dłuższej perspektywie mogą być niebezpieczne w użytkowaniu przez pacjenta. Wśród nich wymienia się m.in.: morfinę, fentanyl, oksykodon, metadon i buprenorfinę. Wszystkie one wykazują właściwości przeciwgorączkowe i silne działanie przeciwbólowe. Wykorzystywane są przy ostrych i przewlekłych bólach, m.in. w przypadku zabiegów operacyjnych, czy też nowotworów. Leki z tej grupy mogą powodować groźne działania niepożądane, jednak ułatwiają codzienne funkcjonowanie osób, które borykają się z silnym bólem. Leki zawierające silne substancje czynne powinny być ostatecznością i zawsze o ich stosowaniu decyduje lekarz. Oczywiście dostępne są tylko na receptę po konsultacji.
Od czego zacząć walkę z bólem?
Na pierwszy ból najlepiej zastosować leki ogólnodostępne bez recepty, a dopiero później pomyśleć o medykamentach dostępnych na receptę. W przeciwnym razie pacjenci mogą wykorzystywać leki, które wcale nie są im potrzebne. Zawsze powoduje to ryzyko występowania skutków ubocznych. Przed zażyciem leku warto sprawdzić jego skład i mechanizm działania i wykluczyć ewentualną reakcję alergiczną.
Dobierz lek do swoich potrzeb
Wybrany środek przeciwbólowy powinien być dopasowany do indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz dolegliwości bólowych, z którymi się zmaga. Podstawowe leki dostępne są nie tylko w postaci tabletki. Dużą popularnością cieszą się również: żele przeciwbólowe, czopki przeciwbólowe, syropy przeciwbólowe, maści przeciwbólowe, tabletki musujące, czy plastry rozgrzewające. W aptece znajdziecie wyroby medyczne przeznaczone dla dorosłych oraz produkty wykorzystywane przez dzieci.
Co jeśli nie możesz poradzić sobie z bólem przy użyciu ogólnodostępnych preparatów?
Wielokrotnie zdarza się, że leki dostępne bez recepty nie będą wystarczające. Wówczas rozwiązaniem jest skorzystanie z konsultacji medycznej i przyjęcie leków dostępnych na receptę. W ofercie naszej firmy znajdziecie profesjonalną usługę recepty online. Wystarczy, że w formularzu zgłoszenia podacie niezbędne informacje, nazwę leku, objawy, dotychczasową historię leczenie oraz informacje o uczuleniach na substancje czynne lub inne składniki leków. W odpowiedzi na to specjalista zweryfikuje zgłoszenie i jeżeli uzna to za stosowne, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup preparatów przeciwbólowych. Może to potrwać nawet tylko 15 minut, a e-receptę z powodzeniem zrealizujecie w dowolnej aptece. Dzięki temu poradzicie sobie z bólem o różnym pochodzeniu lub zachowacie kontynuację terapii przeciwbólowej przy leczeniu schorzeń przewlekłych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
Artykuły z kategorii Leki przeciwbólowe
- Leki przeciwbólowe na kręgosłup i ból pleców: co pomoże w łagodzeniu bólu?
- Leki przeciwbólowe w ciąży – jakie są bezpieczne i jakie ryzyko dla dziecka?
- Ibuprofen a karmienie piersią – czy jest bezpieczny dla dziecka?
- Jak łagodzić ból nerek? Leczenie bolących nerek
- Uczulenie na paracetamol: objawy i pierwsza pomoc
- Solpadeine: działanie, dawkowanie, skutki uboczne
- Paracetamol dla dziecka: czy można go podawać i w jakich dawkach?
- Ból zęba: skuteczne sposoby, jak sobie z nim poradzić
- Opioidowe leki przeciwbólowe: czym są i jak działają?
- Ból po wyrwaniu zęba: jak długo się utrzymuje i jak sobie pomóc?
- Oparzenie wrzątkiem: pierwsza pomoc krok po kroku
- Neuralgia międzyżebrowa: przyczyny, objawy, leczenie
- Nerwobóle: przyczyny, objawy i leczenie neuralgii
- Morfina: zastosowanie, działanie, dawkowanie
- Leki w bagażu podręcznym: jak spakować leki na podróż?
- Leki przeciwbólowe dla chorych na serce: jakie stosować?
- Leki przeciwbólowe a karmienie piersią: jakie są bezpieczne dla mamy i dziecka?
- Leki na migrenę: jak leczyć migrenę?
- Leki dozwolone przy karmieniu piersią
- Ketoprofen: zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane
- Ketonal a karmienie piersią: czy jest bezpieczny dla mamy i dziecka?
- Jakie leki przeciwbólowe są bezpieczne przy astmie?
- Jakich leków przeciwbólowych nie można łączyć z innymi?
- Ból pleców – kiedy należy zgłosić się po zwolnienie lekarskie?