Leki przeciwbólowe na receptę

Sytuacji, w których ból powinien być leczony farmakologicznie może być wiele. Przewlekły ból głowy, zęba, bóle zwyrodnieniowe, nowotworowe czy pooperacyjne – każda z tych przypadłości może skutecznie zaburzyć normalne funkcjonowanie. W przypadku bardzo silnego bólu konieczne jest zastosowanie leków przeciwbólowych na receptę. Jeśli potrzebujesz takiego leku, lecz nie możesz udać się do lekarza rodzinnego, skorzystaj z możliwości zamówienia e-recepty na naszym portalu e-recepta.net. Kod do recepty możesz otrzymać już w 15 minut od wypełnienia formularza wywiadu medycznego. Cena konsultacji lekarskiej to jedyne 59 zł!

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki leków

Leki przeciwbólowe na receptę

Drabina analgetyczna, czyli dobór leków przeciwbólowych w zależności od nasilenia bólu

Leczenie przeciwbólowe, czyli analgezja, polega na stosowaniu środków farmakologicznych na ból. Podstawą leczenia jest drabina analgetyczna, która została opracowana przez WHO w 1986 roku. Składa się z trzech etapów:

Stosowanie leków przeciwbólowych a schorzenie

W przypadku chorób z dziedziny ortopedii oraz reumatologii stosuje się leki 1. i 2. stopnia, szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jeśli ból jest słaby i umiarkowany zalecane są wyłącznie leki z pierwszej grupy, natomiast najsilniejsze leki, czyli opioidy, są przepisywane jako terapia bólu w anestezjologii i pacjentom onkologicznym.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – wskazanie:

Opioidy

W środowisku występują naturalne opioidy, natomiast w medycynie wykorzystywane są opioidy syntetyczne. Wykorzystywane są w przypadku bardzo silnego bólu. Do słabych opioidów można zaliczyć:

Silne opioidy:

Najważniejszą zasadą leczenia przewlekłego lub ostrego bólu jest przede wszystkim jak najszybsze osiągnięcie zakładanego celu terapeutycznego oraz jego utrzymanie. Lekarz na podstawie konsultacji medycznej określa, które środki farmakologiczne należy przepisać i w jakich dawkach.

Najpopularniejsze leki przeciwbólowe:

Brakuje jakiegoś leku?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki