Leki na migrenę: jak leczyć migrenę?
Dodano:

12 stycznia, 2023
08:17
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
15:10

Jak pozbyć się migreny?

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna, która polega na występowaniu epizodycznych, silnych bólów głowy. Zazwyczaj dolegliwości bólowe pojawiają się po jednej stronie głowy, a ból umiejscowiony jest w okolicy czołowej oraz skroniowej, ale migrena może również obejmować całą głowę. U niektórych osób występuje migrena z aurą, której towarzyszą również inne dolegliwości w postaci światłowstrętu, nadwrażliwość na dźwięki, nudności i wymioty, osłabienie, pogorszenie nastroju czy chociażby zaburzenia koncentracji. Bóle migrenowe są niezwykle uciążliwe, dlatego wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów. W tym znaczeniu w pozbyciu się migreny skuteczne są nie tylko silne leki, ale również wdrożenie leczenia niefarmakologicznego, które może zmniejszyć nasilenie dolegliwości bólowych i tym samym korzystnie wpłynąć na samopoczucie.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co pomaga na migrenę?

Bóle migrenowe wiążą się z występowaniem specyficznego bólu głowy – silnego i pulsującego, który jest niezwykle uciążliwy, dodatkowo znacznie ogranicza codzienne aktywności. Dlatego też warto wdrożyć kompleksowe leczenie. W tym znaczeniu migrena może być wyeliminowana poprzez zastosowanie terapii doraźnych lub profilaktycznych. Skutecznym sposobem leczenia doraźnego migreny są leki przeciwbólowe, których zastosowanie ma na celu złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Leczenie w tym przypadku polega na zastosowaniu silnych, swoistych leków przeciwmigrenowych, które w zależności od medykamentu dostępne są na receptę lub bez recepty. Skutecznymi środkami na migrenę są niesteroidowe leki przeciwzapalne. W tym znaczeniu, skutecznym lekiem jest ketoprofen, w postaci np. Ketonalu. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że konieczne jest stosowanie odpowiednich dawek. Okazuje się bowiem, że zastosowanie zbyt niskiej dawki może wiązać się z nieskuteczną terapią. Co ważne, w celu złagodzenia lub skrócenia epizodu migrenowego zaleca się przyjęcie tabletki w momencie, kiedy pojawiają się pierwsze objawy ataku. Dzięki temu silny ból głowy może być przynajmniej w pewnym stopniu opanowany i zniwelowany. Silnym lekiem przeciwmigrenowym, dostępnym wyłącznie na receptę jest Nimesil. Dodatkowo, skutecznym medykamentem jest również Imigan, który charakteryzuje się szybkim działaniem, dzięki czemu w krótkim czasie eliminuje uciążliwe dolegliwości bólowe.

Jakie tabletki na migrenę dostępne są bez recepty? W łagodzeniu migreny pomocne są preparaty, które w swoim składzie zawierają kwas tolfenamowy, kwas acetylosalicylowy, paracetamol, kofeinę, kodeinę, naproksen lub ibuprofen. Dodatkowo w przypadku bólów migrenowych głowy zastosowanie mają przeciwzapalne i przeciwgorączkowe leki, a także środki zawierające w składzie paracetamol. Wiele z silnych leków przeciwmigrenowych dostępnych jest w aptekach bez recepty, niemniej jednak ich dobór oraz dawkowanie warto skonsultować z lekarzem i stosować się do zaleceń. Okazuje się bowiem, że niektóre substancje czynne mogą wchodzić w interakcje z innymi przyjmowanymi lekami. Z kolei w przypadku szczególnie silnych bólów migrenowych konieczne może okazać się stosowanie leków opioidowych, które dostępne są na receptę. Warto wskazać, że leczenie migreny środkami farmakologicznymi warto dostosować do odczuwalnych dolegliwości bólowych. Pomocna w tym znaczeniu może być drabina analgetyczna, na podstawie której można dobrać rodzaj leków przeciwbólowych do towarzyszących migrenie dolegliwości bólowych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak leczyć migrenę domowymi sposobami?: naturalne sposoby na bóle migrenowe

Migreny to bóle głowy, które występują epizodycznie co jakiś czas. Dlatego nie zawsze istnieje możliwość skorzystania ze skutecznych środków farmakologicznych, które dają szybką ulgę w bólu. Co więcej, silne leki przeciwbólowe nie mogą być stosowane przez wszystkich. Z tego względu warto mieć świadomość, jakie są naturalne sposoby łagodzenia migrenowych bólów głowy. W uśmierzeniu dolegliwości bólowych przynieść może odpoczynek na świeżym powietrzu, a także delikatny masaż głowy i szyi. Niekiedy jednak, migrenie może towarzyszyć aura, która nierzadko wiąże się ze światłowstrętem i nadwrażliwością na dźwięki. Wówczas zalecane jest przebywanie w ciemniejszych pomieszczeniach i unikanie źródeł dźwięku.

W pokonaniu migreny pomocny może być również ziołowy płyn Amol. Zawiera on w swoim składzie kompleks olejków eterycznych, między innymi: miętowego, goździkowego, cytrynowego i lawendowego, które pobudzają ukrwienie, wpływając na uczucie odprężenia. Dlatego też w trakcie preparatów ziołowych lub przygotowanie z nich okładu może znacznym stopniu złagodzić odczuwany ból. Domowym sposobem są również zimne kompresy i moczenie stóp w ciepłej wodzie. Nie należy zapominać również o odpowiednim nawodnieniu organizmu, zalecane wobec tego jest picie dużej ilości wody, a także naparów ziołowych między innymi z dziurawca, rumianku czy waleriany. Pomocne w zwalczeniu dolegliwości okazać się mogą również techniki relaksacyjne oraz ciepła kąpiel.

Równie istotna jest profilaktyka migreny. W profilaktyce migreny stosowane są leki przeciwdepresyjne, a w niektórych przypadkach również leki kardiologiczne. Należy jednak wskazać, że tego typu medykamenty nie łagodzą i nie są pomocne w pokonaniu dolegliwości, ale umożliwiają zapobieganie nawrotom ataków silnych bólów głowy.

Należy jednak wskazać, że zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, całkowite wyleczenie migreny nie jest możliwe. Z tego względu zalecane jest doraźne leczenie dolegliwości poprzez stosowanie dostępnych bez recepty tabletek przeciwbólowych na ból głowy, które skutecznie niwelują również ból zęba. W sytuacji, kiedy przyjmowanie środków przeciwbólowych nie przynosi ulgi, istnieje przesłanka ku temu, aby lekarz przepisał silniejsze leki przeciwbólowe dostępne na receptę. Należy jednak przestrzegać dawek przepisanych farmaceutyków, aby nie dopuścić do przedawkowania leków.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Hall G., Brown M., Mo J., MacRae K.D., „Triptans in migraine: the risksof stroke, cardiovascular disease, and death in practice”, Neurology2004; 62: 563–568.
  2. Katsarava Z., Fritsche G., Muessig M., Diener H.C., Limmroth V., „Clinical features of withdrawal headache following overuse oftriptans and other headache drugs”, Neurology 2001
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację