Ból pleców – kiedy należy zgłosić się po zwolnienie lekarskie?

Przewlekły ból pleców dotyka coraz więcej osób. Jest to problem, z którym borykają się już nie tylko osoby starsze, którym dolega zwyrodnienie kręgosłupa.
Ból pleców – kiedy należy zgłosić się po zwolnienie lekarskie?

Dziś narzekają na to coraz młodsi ludzie, a wszystko za sprawą siedzącego trybu życia. Zdarza się też, że ból trwa tak długo i jest tak uciążliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji konieczne jest zdiagnozowanie problemu, a nierzadko i przejście na zwolnienie lekarskie. Jakie w takim razie mogą być przyczyny bólu pleców i kiedy udać się z tym problemem do lekarza?

Przyczyny bólu pleców

Przyczyn bólu pleców może być wiele. Do najczęstszych zalicza się brak ruchu i siedzący tryb życia, przyjmowanie jednej pozycji przez długi czas. Trzeba mieć świadomość tego, że kręgosłup jest stworzony do ruchu i ćwiczeń, a wbrew pozorom jedna pozycja (stanie, siedzenie, leżenie) go nadwyręża, a z czasem mięśnie stają się bardziej spięte, co powoduje ból.

Kolejną przyczyną bólu pleców może być choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa lub dyskopatia. W tym przypadku pacjent powinien być pod kontrolą lekarza, który zleci konieczne badania, ale też zaplanuje leczenie.

Należy pamiętać o tym, by tego typu dolegliwości nie bagatelizować. Jeśli leczenie nie zostanie wdrożone natychmiastowo, może dojść do ostrego bólu pleców. Te objawy mogą zaatakować cały kręgosłup, od odcinka szyjnego po lędźwiowy.

Jakie wyróżnia się rodzaje bólu pleców?

Oczywiście rodzaje bólu pleców można rozróżniać pod kątem ich intensywności, miejsca występowania, czasu trwania czy przyczyny, jednak najogólniejszy podział wygląda następująco:

 • ogólny ból pleców – w tym przypadku nie można określić przyczyny występowania podczas badania i wywiadu lekarskiego
 • ból pleców z określonej przyczyny – możliwe jest wskazanie, która część kręgosłupa czy ciała odpowiada za pojawienie się dolegliwości bólowych

Inny podział bólu pleców:

 • ostry – trwa maksymalnie 6 tygodni, objawy same ustępują
 • podostry – występuje dłużej niż 6 tygodni
 • przewlekły – trwa dłużej niż 12 tygodni

Jakie informacje są potrzebne do postawienia diagnozy?

Ból pleców i kręgosłupa jest jedną z głównych przyczyn niezdolności do pracy. Kiedy dolegliwości bólowe nie pozwalają na normalne funkcjonowanie, pozostaje zgłosić się do lekarza po zwolnienie lekarskie. Oczywiście w przypadku tych dolegliwości poruszanie się jest utrudnione, dlatego wartko skorzystać z możliwości e-zwolnienia. By lekarz podczas e-konsultacji mógł trafnie postawić diagnozę i dobrać najlepszy sposób leczenia, warto opisać wszystkie informacje, które to ułatwią.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Co w takim razie jest istotne?

 • miejsce występowania bólu
 • informacja czy ból promieniuje, jeśli tak, to do której części ciała
 • czas trwania dolegliwości
 • rozwój schorzenia i poprzednie przypadki wystąpienia bólu (jeśli miały miejsce)
 • opis dotychczasowego leczenia (także lekami bez recepty)
 • moment pojawia się bólu i opis wykonywanych wtedy czynności
 • inne, powiązane objawy

Po wypełnieniu formularza wywiadu medycznego lekarz postawi diagnozę i przepisze leki przeciwbólowe na receptę i jeśli istnieją ku temu przesłanki, wystawi zwolnienie lekarskie.

Sposoby na bolące plecy

Oczywiście w kontekście bólu pleców trzeba postępować profilaktycznie: codziennie zażywać odpowiedniej dawki ruchu i robić sobie krótkie przerwy od pracy. Warto się również zdecydować na masaże i skonsultować się z fizjoterapeutą, który pokaże, jakie ćwiczenia warto wykonywać.

W przypadku nagłego ataku bólu oczywiście należy zażyć leki przepisane przez lekarza, lecz dodatkowo można spróbować ogrzać bolące miejsce. Można użyć termoforu, wziąć gorący prysznic czy owinąć bolące miejsce ciepłym szalikiem.

W każdym przypadku wystąpienia bólu pleców należy reagować szybko. By dolegliwości nie wpłynęły na normalne funkcjonowanie, konieczna jest jak najszybsza konsultacja lekarska, którą można odbyć za pomocą naszego serwisu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email