Nerwobóle: przyczyny, objawy i leczenie neuralgii
Dodano:

20 stycznia, 2023
12:41
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
14:48

Co to jest neuralgia?

Nerwobóle, w nomenklaturze medycznej określane również jako neuralgie, stanowią zespół bólowy, w przebiegu którego następują silne, dokuczliwe ataki promieniującego bólu, które występują wzdłuż przebiegu danego nerwu. Neuralgie mają charakter napadowy i mogą powracać z różną częstotliwością. Co więcej, nerwobóle można scharakteryzować jako falowe, gdyż towarzyszący im ból przybiera i traci na sile. Pomiędzy poszczególnymi atakami neuralgii natomiast nie występują żadne dolegliwości. Należy wskazać, że nerwobóle mogą dotyczyć różnych części ciała i choć można łagodzić ich objawy, to kluczowym elementem jest ich diagnostyka i rozpoznanie przyczyny. W tym znaczeniu można wyróżnić nerwobóle samoistne oraz objawowe, czyli takie, które spowodowane są procesem chorobowym. Należy wskazać, że nerwobóle zazwyczaj pojawiają się w okolicach głowy, szyi, pleców, serca, klatki piersiowej, a także brzucha. Neuralgia niekiedy może zaatakować również nerwy twarzy, wówczas dolegliwości bólowe pojawiają się w obrębie szczęki i zębów.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny nerwoból przyczyny

W przypadku neuralgii objawowej ból jest najczęściej wynikiem postępującego stanu chorobowego. Występowanie neuralgii zazwyczaj związane jest z uszkodzeniem konkretnego nerwu, a także jego podrażnieniem w konkretnej części ciała. Jak się jednak okazuje, przyczyn nerwobólu może być wiele. W tym znaczeniu neuralgie mogą być spowodowane:

 • uszkodzeniem nerwu spowodowanym czynnikami mechanicznymi bądź toksynami,
 • uszkodzeniem nerwu spowodowanym wywołanym infekcją,
 • uciskiem nerwu przez obrzęknięte tkanki lub zmiany nowotworowe,
 • stresem, depresją, nerwicą, stanami lękowymi,
 • zaburzeniami metabolicznymi,
 • reumatoidalnym zapaleniem stawów,
 • niedoborem witamin z grupy B,
 • dyskopatią lub skoliozą, 
 • zmianami zapalnymi nerwów,
 • niedoczynnością tarczycy,
 • chorobami neurodegeneracyjnymi.

Warto również wskazać, że nerwobóle mogą być wywołane przyjmowaniem niektórych leków (podobnie jak w przypadku gruźlicy). Należy podkreślić, że w przypadku neuralgii samoistnej nie można zidentyfikować przyczyny.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy neuralgii: jak objawiają się nerwobóle?

Pojawieniu się nerwobólu towarzyszy nagły, silny, promieniujący ból, który scharakteryzować można jako przeszywający, rozdzierający, palący, ale nie tępy czy pulsujący. Dodatkowo ataki neuralgii powtarzają się, ale pomiędzy nimi występują dni, a nawet tygodnie bez bólu. Należy jednak wskazać, że dolegliwościom bólowym towarzyszyć mogą również inne objawy. Wśród charakterystycznych symptomów neuralgii wymienić należy także:

 • nerwobólom nierzadko towarzyszy zaburzone czucie, ale również mrowienie i drętwienie, niekiedy pojawia się również osłabienie siły mięśni w obrębie fragmentu ciała, który objęty jest nerwobólem,
 • uczucie kłucia i pieczenia,
 • chwilowy niedowład,
 • w miejscu bólu nie ma uszkodzeń naskórka i dalszych warstw skóry.

Każdą z dolegliwości towarzyszących nerwobólom może być intensywna i dolegliwa, a co więcej, u każdego nerwoból może objawiać się nieco inaczej, co nierzadko związane jest z umiejscowieniem neuralgii. Niemniej jednak należy wskazać, że stosunkowo często wystąpienie neuralgii wiąże się ze znacznym utrudnieniem wykonywania codziennych czynności, a niekiedy nawet wykluczają z codziennego funkcjonowania.

Ile trwają nerwobóle?

Częstotliwość, intensywność oraz czas trwania neuralgii jest kwestią indywidualną. Oznacza to, że nerwobóle u niektórych osób nie wykazują dużej intensywności oraz mijają stosunkowo szybko, nie wpływając tym samym na codzienne funkcjonowanie. Niemniej jednak u wielu osób neuralgie są bardzo silne i mogą trwać nawet do 15 minut. Należy wskazać, że jeśli występowanie nerwobólu wiąże się ze znacznym obniżeniem komfortu życia oraz z wykluczeniem codziennego funkcjonowania konieczna jest wizyta u lekarza, a także decyzja o pogłębionej diagnostyce oraz doborze właściwego sposobu leczenia.

Domowe sposoby na nerwobóle

W przypadku występowania neuralgii o niższej intensywności skutecznym sposobem niwelowania bólu jest zastosowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych oraz leków przeciwbólowych. Dodatkowo domowe leczenie naturalne warto oprzeć o stosowanie diety bogatej w witaminy z grupy B, gdyż ich niedobór sprzyja szybszej degradacji komórek nerwowych i pojawieniu się nerwobólu. Ponadto, wskazane jest unikanie sytuacji stresowych, a także rozładowanie stresu poprzez wyciszające aktywności w postaci spacerów czy masaży.

Leczenie neuralgii: co stosować na nerwobóle?

Nerwobólom towarzyszy charakterystyczny ból, który zazwyczaj trudno jest zwalczyć łatwodostępnym środkami przeciwbólowymi. Niemniej jednak leczenie nerwobólu uzależnione jest przede wszystkim od intensywności i częstotliwości dolegliwości, jakie odczuwa pacjent. Do doraźnego łagodzenia bólu towarzyszącego neuralgii wykorzystuje się przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także maści lub żele, zawierające w składzie diklofenak, które stosowane są miejscowo. Niemniej jednak w przypadku intensywnego nerwobólu, doraźne środki mogą okazać się niewystarczające. W takich przypadkach leczenie neuralgii, o charakterze przewlekłym, uniemożliwiającym codzienne funkcjonowanie, polega przede wszystkim na podawaniu leków o właściwościach przeciwpadaczkowych oraz przeciwdrgawkowych, a także stabilizujących, niekiedy stosowane są leki opioidowe. Ich działanie osłabia odbieranie bodźców przez układ nerwowy, co umożliwia zniwelowanie ataków nerwobólu. Warto wskazać, że w przypadku kiedy farmakoterapia nie przynosi zamierzonych efektów, konieczne może okazać się wdrożenie leczenia operacyjnego bądź radioterapii. Celem obu tych procedur jest blokada lub zniszczenie tych części nerwów, które po doświadczeniu bodźców, odpowiadają za taki bólu.

Nerwobóle to silne i niespodziewane ataki bólu o dużym nasileniu, które trudno zwalczyć łatwodostępnym lekami przeciwbólowymi. Dlatego też, w przypadku neuralgii leki stosowane przy bólu zęba, zazwyczaj nie przynoszą ulgi. Należy jednak wskazać, że przy stosowaniu leków przeciwbólowych należy zachować ostrożność. Dlatego tez warto wiedzieć, jak działa paracetamol, co pomaga na migrenę i jakie są bezpieczne leki podczas karmienia piersią, by chcąc uśmierzyć ból, zachować dobre zdrowie i nie wywołać niepożądanych skutków ubocznych.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Ossipov M. H., Dussor G. O., Porreca F., Central modulation of pain, "J Clin Invest" 2010, nr 120, s. 3779–3787.
 2. Woda A., Pain in the trigeminal system: from orofacial nociception to neural network modeling, "J Dent Res" 2003, nr 82, s. 764–768.
 3. Kleggetveit I. P. i in., High spontaneous activity of C-nociceptors in painful polyneuropathy, "Pain" 2012, nr 153, s. 2040–2047
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację