Leki przeciwbólowe dla chorych na serce: jakie stosować?
Dodano:

14 stycznia, 2023
08:39
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
15:05

Leki przeciwbólowe a choroby serca

Jak wskazują przeprowadzone badania osoby cierpiące na choroby serca czy niewydolność serca powinny zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu popularnych leków niwelujących dolegliwości bólowe. Okazuje się bowiem, że częste przyjmowanie leków przeciwbólowych znacznie zwiększa ryzyko ataków serca oraz udarów. Należy jednak wskazać, że ryzyko to wiąże się ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyi NLPZ oraz ich odmianą tzw. selektywnych inhibitorów COX-2. W tym znaczeniu osoby cierpiące na choroby serca nie powinny stosować leków przeciwbólowych takich jak: naproxen, ibuprofen, diclofenac, celecoxib, etoricoxib, rofecoxib oraz lumiracoxib. Leki te, choć są skutecznymi środkami niwelującymi dolegliwości bólowe, w znacznym stopniu zwiększają ryzyko ataku serca, udaru, chorób wieńcowych, a także powikłań sercowo-naczyniowych. Za szczególnie niebezpieczne uważane są koksyby oraz ibuprofen i diklofenak, które są podawane w dużych dawkach. Dodatkowo osoby przy niewydolności serca czy z chorobami serca nie powinny stosować leków opioidowych, gdyż ich zażywanie pozytywnie koreluje z ryzykiem zapadalności na choroby układu krążenia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie leki przeciwbólowe można stosować przy chorym sercu?

Osoby cierpiące na choroby serca doświadczać mogą dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. W przypadku wystąpienia dolegliwości można je łagodzić lekami przeciwbólowymi. Jakie leki są jednak bezpieczne przy chorobach serca? Okazuje się, że stosowanie aspiryny jest bezpieczne przy chorobach serca, ale dodatkowo zmniejsza ryzyko zawału mięśnia sercowego o około 44%. Niemniej jednak należy wskazać, że u osób przyjmujących ten lek powyżej 60 dni w roku z kolei zaobserwowano istotne zwiększenie ryzyka zawału. Jeżeli jednak czas terapii nie przekracza 60 dni w roku, nie ma zwiększonego ryzyka zawału serca. Należy jednak wskazać, że aspiryna jest lekiem, który bezwzględnie nie może być stosowany przez osoby, u których wystąpił zawał serca w tzw. prewencji pierwotnej.

Przy chorobach serca jednak najbezpieczniejszym lekiem będzie paracetamol, który wykazuje nie tylko działanie przeciwbólowe, ale również przeciwgorączkowe, dlatego świetnie sprawdza się przy przeziębieniu z wysoką gorączką. Paracetamol jest dobrym lekiem na ból kolana, ale będzie również skuteczny w leczeniu migreny.

Należy zatem wskazać, że niesteroidowe leki przeciwzapalne, które są powszechnie stosowane w celu uśmierzenia bólu w przebiegu różnorodnych schorzeń, jednocześnie wiążą się ze znaczną liczbą efektów ubocznych, które szczególnie dotyczą pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. Dlatego też nie należy stosować ich u sob z chorobami serca czy po zawale serca. Niezwykle istotne jest, aby leki przeciwbólowe były dopasowane do nasilenia dolegliwości bólowych, ale również do współistniejących chorób. Sprawdź, jakie leki przeciwbólowe są bezpieczne przy astmie, by nie nasilić dolegliwości, ale skutecznie uśmierzyć ból.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Woroń J., „Niekorzystne interakcje leków w farmakoterapii bólu”, CM UJ Kraków
  2. Kostka-Trąbka E., Woroń J., „Interakcje leków w praktyce klinicznej”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011
  3. Niewiński P., „Farmakoterapia bólu. Interakcje i niepożądane działania leków przeciwbólowych, zwłaszcza dostępnych bez recepty”, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
  4. Dobrogowski J., Wordliczek J., Woroń J., „Farmakoterapia bólu”, Wyd. Termedia, Poznań 2014
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację