Ból po wyrwaniu zęba: jak długo się utrzymuje i jak sobie pomóc?
Dodano:

22 stycznia, 2023
08:12
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
14:34

Jak długo boli po wyrwaniu zęba?

Dolegliwości bólowe po ekstrakcji zęba w dużej mierze uzależnione są od indywidualnych cech osoby i progu bólu. Oznacza to, że dla jednych ból związany z wyrwaniem zęba może być bardziej dotkliwy i dokuczliwy, niż dla innych osób. Dolegliwości bólowe zazwyczaj pojawiają się w przeciągu kilku godzin po wykonanej procedurze ekstrakcji, kiedy ustępuje działanie znieczulenia zastosowanego w gabinecie stomatologicznym. Jak długo utrzymuje się ból po wyrwaniu zęba? Nieprzyjemne dolegliwości mogą utrzymywać się przez okres od 3 do nawet 7 dni. Zazwyczaj jednak ból utrzymuje się przez około 3 dni, a po tym czasie samoistnie ustępuje. Warto jednocześnie wskazać, że w przypadku problematycznych zębów, w przypadku których usunięcie może wiązać się z komplikacjami w postaci np. złamania korzenia czy naruszenia kości, proces gojenia wydłuża się, a w związku z tym dolegliwości bólowe mogą trwać dłużej. Warto wskazać, że najbardziej problematyczne uzębienie stanowią ósemki, które ze względu na umiejscowienie i ułożenie mogą sprawiać chirurgowi stomatologicznemu trudności podczas usuwania, co wiąże się z większym ryzykiem powikłań w trakcie ekstrakcji. Jak długo boli dziąsło po wyrwaniu zęba? Ból dziąsła po klasycznej ekstrakcji może utrzymywać się nieco dłużej. Wynika to z faktu, że śluzówka potrzebuje trochę więcej czasu na regenerację, co z kolei przekłada się na nieznaczną tkliwość oraz bolesność dziąseł w okolicy poekstrakcyjnej. Należy jednak wskazać, że w przypadku, kiedy ból zęba po usunięciu trwa zbyt długo, przybiera na sile, a leki bólowe nie uśmierzają dolegliwości, istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pozabiegowych. Wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa po pomoc.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak złagodzić ból po wyrwaniu zęba?

Dolegliwości bólowe po wyrwaniu zęba uzależnione są od wrażliwości osobniczej, ale również od przebiegu procedury. W tym znaczeniu należy wskazać, że w przypadku wyrwania zęba, które przebiegło z komplikacjami, dolegliwości bólowe mogą być intensywniejsze i bardziej dokuczliwe. Co stosować na ból zęba po ekstrakcji? W łagodzeniu dolegliwości pomocne mogą być ogólnodostępne bez recepty środki farmakologiczne uśmierzające ból. W tym znaczeniu złagodzenie bólu umożliwiają niesteroidowe leki przeciwzapalne i  leki przeciwbólowe, w których substancją czynną jest ibuprofen czy paracetamol. Niemniej jednak w przypadku silnego, pulsującego bólu po ekstrakcji zęba, konieczne może okazać się stosowanie silniejszych leków, które poradzą sobie z uśmierzeniem bólu o umiarkowanym i silnym nasileniu. Warto wówczas zastosować leki z ketoprofenem w postaci na przykład Ketonalu. Bardzo rzadko wymagane jest włączenie silniejszych leków z grupy opioidów, które dostępne są jedynie po konsultacji lekarskiej na receptę.

W łagodzeniu bólu po ekstrakcji zęba pomocne mogą okazać się również płyny do płukania jamy ustnej, które zawierają między innymi chlorheksydynę. Chlorheksydyna wykazuje działanie bakteryjne, a także wspomaga proces odbudowy zdrowej tkanki dziąseł. Należy jednak podkreślić, że płukanie można wykonywać dopiero po upływie dwóch trzech dni od ekstrakcji. Najlepszym sposobem na łagodzenie bólu po wyrwaniu zęba jest stosowanie się do zaleceń stomatologa i przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Domowe sposoby na ból po wyrwaniu zęba

W łagodzeniu przykrych dolegliwości bólowych po ekstrakcji zęba pomocne są również domowe sposoby. W tym znaczeniu łagodzenie bólu domowymi sposobami polega na stosowaniu zimnych okładów, które przykładane są na policzek. Niska temperatura bowiem obkurcza uszkodzone naczynia krwionośne, dzięki czemu ogranicza zasięg mikrowylewu oraz zmniejsza przewodzenie nerwowe, co przyczynia się do uśmierzenia bólu. Należy jednak wskazać, że zimnych okładów nie wolno przekładać bezpośrednio na skórę oraz trzymać okładów w jednym miejscu przez długi czas, gdyż wiąże się to bezpośrednio z ryzykiem powstania w tkankach zmian niedokrwiennych. Z tego względu zimny okład warto zawinąć w czystą, lnianą lub bawełnianą ściereczkę i dopiero w takiej formie przykładać do miejsca będącego ogniskiem bólu. Dodatkowo warto spożywać chłodne pokarmy. Wskazane jest spożywanie pokarmów płynnych i papkowatych, by zapobiec wnikaniu resztek pokarmowych do rany. Dodatkowe pokarmy podawane w takiej formie nie wymagają intensywnego żucia, co mogłoby zwiększyć dolegliwości bólowe. Na ból można również stosować dostępne w domowej apteczce leki przeciwbólowe. Istotna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej po ekstrakcji zęba. Dlatego też po usunięciu zęba należy częściej myć zęby miękką szczoteczką. Warto również płukać usta ziołowymi płukankami z rumianku czy dziurawca.

Dolegliwości bólowe po ekstrakcji zęba mogą utrzymywać się przez kilka dni, znacząco wpływając na komfort codziennego życia. Należy jednak wskazać, że jeśli po upływie kilku dni, dolegliwości nie ustają, konieczne jest zgłoszenie się do stomatologa i ustalenie przyczyn dolegliwości.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. K. Koerner, „Chirurgia stomatologiczna w gabinetach ogólnodentystycznych”, tłum. J. Kobierska-Brzoza, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2009.
  2. M. Barańska-Gachowska, „Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego”, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację