Solpadeine: działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Dodano:

25 stycznia, 2023
09:28
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
14:27

Co to jest Solpadeine?

Solpadeine to produkt medyczny, który w składzie zawiera mieszankę leków przeciwbólowych, zawiera bowiem różne ilości paracetamolu, ibuprofenu, kofeiny i kodeiny. Należy zatem wskazać, że Solpadeine jest sumą skojarzonego działania substancji czynnych, wykazujących wielokierunkowe działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Dodatkowo kofeina zawarta w leku wzmaga działanie przeciwbólowe. Niemniej jednak poza działaniem przeciwbólowym lek Solpadeine wykazuje również działanie przeciwgorączkowe, dzięki czemu można stosować go podczas infekcji, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak i na co działa Solpadeine?

Kodeina wykazuje łagodne działanie przeciwbólowe, a dodatkowo charakteryzuje się niewielkim powinowactwem do receptorów opioidowych. W wyniku przemian ulega przekształceniu do morfiny, co jest głównym mechanizmem działania przeciwbólowego. Paracetamol zaś hamuje cyklooksygenazę w przemianie kwasu arachidonowego w ośrodkowym układzie nerwowym, powodując hamowanie syntezy prostaglandyn, co stanowi o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Ponadto zawarta w leku kofeina pobudza aktywność w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, a dodatkowo zwiększa aktywność przeciwbólową paracetamolu oraz działa łagodnie moczopędnie.


Solpadeine to skuteczny lek przeciwbólowy, który stosowany jest w leczeniu dolegliwości różnego pochodzenia o małym i umiarkowanym nasileniu. Dlatego też Solpadeine jako lek przeciwbólowy może być stosowany na ból głowy, ból po wyrwaniu zęba, bóle kostno-stawowe, a także bóle menstruacyjne. Dodatkowo lek stosowany może być w leczeniu migreny. Solpadeine działa również na ból gardła oraz umożliwia zwalczanie pierwszych objawów przeziębienia i grypy. Ponadto wskazaniami do stosowania leku Solpadeine jest ból zębów, bóle reumatyczne oraz nerwobóle, a także można go stosować na gorączkę.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Dawkowanie Solpadeine: jak stosować lek?

Solpadeina w dawce 500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny oraz 30 mg kofeiny stosowana jest u osób dorosłych w jednej lub dwóch dawkach – kapsułkach, tabletkach, tabletkach musujących do 4 razy na dobę. Co ważne, zalecaną dawkę leku należy stosować nie częściej niż co 4–6 godzin. Maksymalna dawka dobowa Solpadeiny wynosi 8 dawek produktu (kapsułka, tabletka, tabletka musująca), Nie należy przekraczać zalecanych dawek, a terapia lekiem nie powinna trwać dłużej niż 3 dni. Jeżeli po tym czasie ból nadal nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem.

U młodzieży powyżej 16. roku życia zaleca się stosowanie jednorazowej dawki, która wynosi 1-2 kapsułki. Kolejną dawkę leku można przyjąć dopiero po upływie co najmniej 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa leku u młodzieży powyżej szesnastego roku życia wynosi 8 dawek produktu. Warto wskazać, że dawka leku powinna być obliczana w stosunku do masy ciała. W przypadku dzieci w wieku 12-15 lat zaleca się stosownie 1 dawki leku. Kolejna dawka natomiast może być podana po upływie co najmniej 6 godzin.

Należy wskazać, że Solpodeine jako produkt leczniczy należy stosować w krótkotrwałym łagodzeniu dolegliwości bólowych. Należy podkreślić, że wskazane jest zażywanie produktu w możliwie najmniejszych skutecznych dawkach przez jak najkrótszy czas, by uniknąć możliwych działań niepożądanych leku i pojawienia się uzależnienia. Co ważne, nie należy przekraczać wskazanych dawek leku, gdyż Solpadeine, jak każdy inny medykament, wiąże się z ryzykiem przedawkowania leków. Ponadto leku nie należy łączyć z alkoholem.

Po jakim czasie działa Solpadeine?

Solpadeine to lek stosowany w dolegliwościach bólowych, który po zastosowaniu zaczyna działać po około 15-30 minutach w zależności od postaci medykamentu. Należy wskazać, że całkowity czas działania Solpadeine wynosi około 4 godzin.

Skutki uboczne stosowania Solpadeine

Solpadeine, ze względu na zawartość kodeiny w składzie, wykazuje działanie uzależniające. Z tego względu lek powinno się przyjmować a w jak najmniejszej dawce przez możliwie najkrótszy okres czasu. W przypadku pojawienia się niepokojących symptomów, związanych z chęcią ciągłego sięgania po Solpadeinę, należy zgłosić się do lekarza. Co więcej, Solpadeine może przyczynić się do zafałszowania wyników badań krwi, w tym stężenia glukozy we krwi. Dodatkowo stosowanie leków wiąże się również z możliwością do wywołania senności oraz zawrotów głowy, dlatego też należy uważać podczas prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. 

Solpadeine, jak każdy inny lek, wiąże się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych. Niemniej jednak należy zaznaczyć, że nie występują one u każdego pacjenta. W tym znaczeniu bardzo rzadko wystąpić mogą trudności w oddawaniu moczu. Ponadto podczas terapii lekiem Solpadeine pojawić się mogą zawroty głowy, nerwowość i senność, niestrawność, świąd skóry, potliwość oraz suchość w jamie ustnej. Należy również wskazać, że przy stosowaniu Solpadeine pojawić się może ostry ból brzucha, nudności i wymioty, problemy z oddychaniem, sińce i krwawienie nieznanego pochodzenia, a także reakcje alergiczne – w takich przypadkach należy przerwać terapię i skonsultować się z lekarzem.

Solpadeine a karmienie piersią

Lek Solpadeine i Solpadeine Max nie powinien być stosowany w czasie karmienia piersią. Medykament stosowany w zalecanych dawkach terapeutycznych może być obecny w mleku matki w bardzo małych dawkach, przez co jest mało prawdopodobne, by niekorzystne wpływał na karmione piersią dziecko. Niemniej jednak kofeina może zadziałać stymulująco na karmione piersią niemowlę lub dziecko. Dlatego też, jeżeli jest to możliwe, matki w czasie karmienia piersią powinny stosować inne bezpieczne leki podczas karmienia piersią i w czasie ciąży. Należy również podkreślić, że środki przeciwbólowe powinny być dostosowane do rodzaju i nasilenia bólu. W odpowiednim doborze leków pomocna jest drabina analgetyczna.

Cena solpadeine

Solpadeine to lek, który dostępny jest w aptekach bez recepty. Medykament występuje w postaci tabletek, kapsułek lub tabletek musujących rozpuszczalnych w wodzie, dlatego też cena uzależniona jest od dawki leku i jego postaci. Należy wskazać, że Solpadeine w tabletkach kosztuje około 16-20 złotych, tabletki musujące od 12 do 16 złotych. Sopladeine Max natomiast kosztuje około 20 zł. Należy jednak wskazać, że cena uzależniona jest również od ilości leków w opakowaniu.

Solpadeine to lek przeciwbólowy wykazujący działanie przeciwgorączkowe, który w odpowiednich dawkach może być stosowany u dorosłych i dzieci. Należy jednak podkreślić, że Solpadeinę – podobnie jak aspirynę, mogą stosować dzieci powyżej 12. roku życia.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. CHPL, Solpadeine, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl” [online], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public, [dostęp:] 26.02.2023 r.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację