Ibuprofen a karmienie piersią – czy jest bezpieczny dla dziecka?
Dodano:

16 kwietnia, 2023
17:54
Zaktualizowano:

26 czerwca, 2023
17:54

Czy można brać ibuprom podczas karmienia piersią?

Zastanawiasz się, czy przy karmieniu piersią można brać ibuprom? Tak, jak podkreślają lekarze i farmaceuci - ibuprom należy do leków, które są dozwolone do stosowania w trakcie trwania laktacji. Zaliczamy go do kategorii L1, czyli substancji leczniczych najbezpieczniejszych w czasie karmienia piersią (według kategorii ryzyka laktacyjnego profesora Hale’a). W kategorii L1 znajdziemy leki, które stosowała duża grupa matek i u których nie stwierdzono negatywnego wpływu substancji na dziecko karmione piersią. Wykonano wiele badań, które nie wykazały ryzyka związanego ze stosowaniem leków L1 dla niemowlęcia lub też substancja lecznicza ma minimalną dostępność biologiczną u dziecka po podaniu doustnym.
Należy nadmienić, iż ibuprofen nie wpływa na sam proces laktacji. Nie są też znane przypadki działań niepożądanych u niemowląt karmionych naturalnie, których matki stosowały krótkotrwale małe dawki ibuprofenu (o dopuszczalnych dawkach leku porozmawiamy szerzej w dalszej części artykułu).

  • leki przeciwbólowe a karmienie piersią i ciąża

Jesteś ciekawa, jakie leki przeciwbólowe w ciąży oraz czasie laktacji można stosować bez obaw o zdrowie dziecka? Jak podkreślają lekarze rodzinni, do najdokładniej przebadanych i najbezpieczniejszych doustnych leków rekomendowanych przy bólach mięśniowych, głowy, gardła, zębów, nerwobólów oraz gorączce jest paracetamol. Podaje się go również małym dzieciom. Natomiast nie zaleca się stosowania ibupromu w pierwszych II trymestrach ciąży. W III trymestrze ciąży również ten środek leczniczy nie powinien być stosowany, gdyż może zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań u matki oraz niemowlęcia w okresie okołoporodowym.
Ketonal to lek z ketoprofenem dostępny w aptekach bez recepty. Wykazuje działanie przeciwbólowe, a także przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jest stosowany przy łagodzeniu bólu różnego pochodzenia, w tym m.in. bólach mięśniowych, kostno-stawowych, dolegliwościach bólowych głowy.
Czy po ketonalu można karmić piersią? Obecnie nie ma badań, które potwierdziłyby, że substancje zawarte w tym leku przenikają do mleka kobiecego, jednak profilaktycznie zaleca się, aby matki karmiące naturalnie nie stosowały ketonalu w okresie laktacji. Lek ten nie powinien być też przyjmowany u ciężarnych pacjentek, jak informuje nas ulotka dołączona do opakowania - w III trymestrze jest to wręcz zabronione.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy ibuprofen wpływa na płodność?

Warto mieć świadomość, iż przyjmowanie popularnych środków przeciwbólowych, w tym m.in. ibuprofenu może zaburzać płodność u mężczyzn. Lek może obniżyć jakość nasienia i doprowadzić do zaburzeń testosteronu (zwiększa produkcję lutropiny, która wpływa na wytwarzanie testosteronu przez komórki jąder). Ibuprofen w trakcie stosowania może również wpływać niekorzystnie na płodność kobiet - jest to krótkowałe działanie, które ustępuje po zakończeniu stosowania środka leczniczego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ibuprofen karmienie piersią – dawka dobowa

Należy zaznaczyć, iż ibuprofen przenika do mleka matki i w niewielkich ilościach jest przekazywany niemowlęciu podczas karmienia piersią. Z tego względu warto ograniczyć stosowanie leku do minimum i przyjmować go jedynie doraźnie, a nie w sposób ciągły. Tak więc jaka dawka ibuprofenu przy karmieniu piersią jest dozwolona? Zgodnie z ogólnymi rekomendacjami lekarzy i farmaceutów lek może być stosowany w dawkach 200-400 mg na dobę (nie można przekroczyć 1200 mg). Zaleca się, aby po przyjęciu ibuprofenu nie karmić dziecka piersią przez kolejne 1-2 godziny, gdyż w tym czasie stężenie leku osiąga maksymalną wartość (na wszelki wypadek można wcześniej odciągnąć mleko laktatorem). 

Jeśli z uwagi na dolegliwości bólowe musisz stosować ibuprofen w czasie karmienia piersią, obserwuj niemowlę i w razie zauważenia u niego biegunki, wysypki na skórze, zmian w zachowaniu lub innych objawów, które budzą Twój niepokój, nie zwlekaj i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pediatrą.
Pamiętaj, że zanim sięgniesz po lek przeciwbólowy w ciąży lub okresie laktacji - wcześniej skonsultuj się z lekarzem. Nigdy nie powinno się przyjmować środków leczniczych na własną rękę. Ibuprofen, jak zresztą każdy środek leczniczy powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. https://biotechnologia.pl/farmacja/ibuprofen-moze-prowadzic-do-zaburzen-plodnosci,17723
  2. https://farmaceuta-radzi.pl/ibuprofen-i-karmienie-piersia/
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację