Neuralgia międzyżebrowa: przyczyny, objawy, leczenie
Dodano:

21 stycznia, 2023
07:50
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
14:42

Co to jest neuralgia międzyżebrowa?

Neuralgia międzyżebrowa, określana również jako nerwoból międzyżebrowy, to choroba z grupy nerwobólów, czyli schorzeń spowodowanych uszkodzeniami nerwów obwodowych. Mianem neuralgii międzyżebrowej określa się każdy bolesny stan, który obejmuje nerwy międzyżebrowe. Neuropatycznym dolegliwościom nerwów międzyżebrowych zwykle towarzyszy ostry, bolący, promieniujący, palący ból, który często określany jest jako przeszywający i przenikliwy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny neuralgii międzyżebrowej

Przyczyny neuralgii międzyżebrowej związane są ze stanem zapalnym oraz podrażnieniem lub uciskiem nerwów międzyżebrowych. W tym znaczeniu przyczynami bólu nerwów międzyżebrowych mogą być:

 • urazy klatki piersiowej, wywołane złamaniem żebra czy posiniaczoną klatką piersiową,
 • infekcje wirusowe, wśród których wymienić należy półpaśca,
 • uwięzienie nerwów międzyżebrowych,
 • zapalenie nerwu lub grupy nerwów,
 • powikłania chirurgiczne związane z koniecznością otwarcia klatki piersiowej, by uzyskać dostęp do gardła, płuc, serca czy przepony,
 • napięty lub naciągnięty mięsień w klatce piersiowej, ramionach lub plecach.

Należy również wskazać, że neuralgia międzyżebrowa może występować bez przyczyny, wówczas można mówić o idiopatycznej neuralgii międzyżebrowej.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Neuralgia międzyżebrowa a stres

Neuralgia międzyżebrowa może mieć również postać określaną jako nerwoból serca. Dolegliwości w tym przypadku zlokalizowane są w okolicy klatki piersiowej, a dokładnie serca i obejmują uczcie kłucia, duszności i skurczu, które często mylone są z symptomami zwiastującym zawał serca. Niemniej jednak neuralgie w klatce piersiowej najczęściej są konsekwencją przewlekłego stresu, wycieńczającego organizm, a niekiedy jest wynikiem nerwicy.

Objawy neuralgii międzyżebrowej

Neuralgia międzyżebrowa objawia się przede wszystkim bólem zlokalizowanym w okolicy klatki piersiowej. Dolegliwości bólowe mają charakter przeszywający, ostry, pieczący i promieniujący, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacznie obniżają jakość życia. Nerwoból międzyżebrowy może dotyczyć całej klatki piersiowej bądź promieniować od tyłu w kierunku klatki piersiowej, a także może być odczuwalny wzdłuż żeber. Objawy neuralgii międzyżebrowej mogą obejmować również:

 • gorączkę, 
 • ból brzucha,
 • drętwienie i mrowienie,
 • ból ramion, barków lub pleców,
 • problemy w oddychaniu, obejmujące duszności,
 • swędzenie,
 • ból piersi,
 • ograniczoną ruchomość ramion i pleców.

Neuralgia międzyżebrowa może stanowić stan zagrażający życiu w momencie, kiedy dolegliwości bólowe są na tyle silne, że utrudniają oddychanie.

Objawy towarzyszące neuralgii międzyżebrowej zazwyczaj mają charakter czuciowy, gdyż wiążą się przede wszystkim z odczuwaniem silnego, promieniującego bólu. Niemniej jednak w przypadku ciężkich stanów nerwobólów międzyżebrowych symptomy mogą również mieć wpływ na funkcje motoryczne. Dodatkowo silny ból może powodować zawroty głowy zmiany świadomości w postaci omdlenia czy braku reakcji.

Ile trwa neuralgia międzyżebrowa?

Ból towarzyszący neuralgii międzyżebrowej może mieć charakter stały, wówczas można mówić o przewlekłej neuralgii międzyżebrowej, w której dolegliwości bólowe nie ustępują. Niemniej jednak nerwobóle międzyżebrowe mogę mieć również charakter przerywany, czyli pojawiać się co jakiś czas i ustępować, wówczas można mówić o nawracającej neuralgii międzyżebrowej. Co ważne, dolegliwości bólowe w tym przypadku mogą utrzymywać się przez dłuższy czas, a co więcej ból może trwać nawet długo po ustąpieniu procesu chorobowego.

Neuralgii międzyżebrowej towarzyszy najczęściej ból, który zlokalizowany jest wzdłuż klatki piersiowej oraz pleców lub w obrębie klatki piersiowej. Warto wskazać, że dolegliwości bólowe wynikające z neuralgii międzyżebrowej mogą nasilać się podczas aktywności fizycznej, np. w trakcie ćwiczeń, podnoszenia, obracanie czy skręcenia tułowia, ale również podczas kaszlu, kichania czy nawet śmiechu.

Leczenie neuralgii międzyżebrowej

Wdrożenie odpowiedniej terapii wiąże się z koniecznością postawienia diagnozy. Diagnostyka neuralgii międzyżebrowej opiera się na badaniu fizykalnym, polegającym na zbadaniu obszaru, w którym znajdują się nerwy międzyżebrowe. Dodatkowo stosowanymi metodami diagnostycznymi jest RTG klatki piersiowej, rezonans, elektoneurografia (badanie przewodnictwa nerwowego), elektromiografia, a także USG układu mięśniowo-szkieletowego. Wykonanie tych badań umożliwia ustalenie przyczyny bólu – czy wynika on z nerwów międzyżebrowych, czy jest objawem innej choroby. Rozpoznanie i postawienie diagnozy w postaci nerwobólu międzyżebrowego umożliwia wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii. W przypadku neuralgii międzyżebrowej stosowane są leki przeciwbólowe. W dolegliwościach ulgę mogą przynieść niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także silne leki opioidowe w postaci morfiny, kiedy ból jest szczególnie nasilony. Dodatkowo nierzadko stosuje się również antydepresanty, które pozwalają na odczucie umiarkowanej ulgi. Leczenie neuralgii międzyżebrowej polega również na ablacji falami radiowymi, która polega na zniszczeniu określonej części nerwu, powodującej ból oraz inne objawy towarzyszące schorzeniu. Należy jednak wskazać, że zabieg ten zazwyczaj oferowany jest osobom, doświadczającym stosunkowo częstych epizodów bólu nerwobólów międzyżebrowych. Leczenie zatem jest holistyczne i obejmuje konieczność wizyty u kilku lekarzy, między innymi u neurologa i psychologa.

Domowe sposoby na neuralgię międzyżebrową

W łagodzeniu dolegliwości towarzyszących neuralgii międzyżebrowej skuteczne mogą pokazać się alternatywne metody leczenia. W tym znaczeniu ulgę przynieść mogą preparaty ziołowe i witaminy, które przyczyniają się do szybszej regeneracji uszkodzeń powstałych w obrębie nerwów. W leczeniu neuralgii, pomocny może okazać się rumianek szlachetny, czarny bez czy kora wierzby. Dodatkowo w celu rozluźnienia napięcia mięśniowego, wywołanego silnym bólem można stosować masaże, a także skorzystać z fizjoterapii i rehabilitacji.

Powikłania neuralgii międzyżebrowej

W przypadku ostrej neuralgii międzyżebrowej jednym z poważniejszych powikłań jest wpływ na mechanikę oddechową. Towarzyszące schorzeniu dolegliwości związane z dusznościami, niemożnością zaczerpnięcia powietrza nierzadko są powodem śmiertelności u osób starszych, szczególnie u pacjentów pooperacyjnych lub u osób z obniżoną odpornością z wieloma chorobami współistniejącymi. Niemniej jednak należy również wskazać, że nieleczonej neuralgii międzyżebrowej towarzyszy ostry, przenikliwy, przewlekły ból, który ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych obowiązków.

Dolegliwości bólowe nie tylko w postaci neuralgii, ale również bólu głowy, brzucha czy żołądka pojawić się mogą u każdego (również u kobiet w ciąży) i w każdej chwili. Z tego względu warto mieć przy sobie skuteczne leki na ból żołądka i inne dolegliwości nawet w podróży. Z tego względu warto wiedzieć, jakie można mieć leki w bagażu podręcznym, by być przygotowanym na możliwe dolegliwości bólowe.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Kwolek A., “Fizjoterapia w neurologii i neurochirurgii”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012
 2. Wordliczek J., Dobrogowski J.,,”Leczenie bólu”, PZWL Wydawnictwo, Warszawa 2011, wyd.2
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację