Jakich leków przeciwbólowych nie można łączyć z innymi?
Dodano:

2 stycznia, 2023
10:40
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
15:35

Czy można łączyć leki przeciwbólowe?

Stosowanie więcej niż jednego leku przeciwbólowego może wiązać się z ryzykiem wystąpienia interakcji, czyli wzajemnego oddziaływania na siebie różnych substancji, co może prowadzić do zmiany ich właściwości, oddziaływania na organizm człowieka, ale również zwiększonego prawdopodobieństwa wywołania działań niepożądanych. W tym znaczeniu łączenie leków przeciwbólowych może wiązać się z interakcjami między przyjmowanymi środkami farmakologicznymi, powodując osłabienie, zwiększenie lub modyfikację ich dziania. Dodatkowo łączenie leków przeciwbólowych może powodować niebezpieczne dla zdrowia, a niekiedy nawet dla życia niepożądane interakcje. W tym znaczeniu należy wskazać, że szczególnie niebezpieczne jest łączenie leków przeciwbólowych należących do tej samej grupy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Z czym nie można łączyć leków przeciwbólowych?

Leki przeciwbólowe to popularne środki stosowane w celu niwelowania dolegliwości bólowych różnego pochodzenia i nasilenia. Niemniej jednak, jak już wskazano, nie wszystkie leki przeciwbólowe można ze sobą dowolnie łączyć. Najpopularniejszymi, a jednocześnie najczęściej stosowanymi środkami przeciwbólowymi są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Okazuje się jednak, że jednoczesne przyjmowanie dwóch leków z tej samej grupy jest bardzo niebezpieczne, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, na przykład zaburzeń w obrębie przewodu pokarmowego. Z tego względu nie należy stosować jednocześnie kilku leków należących do grupy NLPZ. Oznacza to, że nie należy zażywać jednocześnie np. ibuprofenu oraz kwasu acetylosalicylowego czy naproksenu albo ketoprofenu. 

Ostrożność należy również zachować łącząc leki przeciwbólowe z lekami przeciwbólowymi i ze środkami stosowanymi przy przeziębieniu. Farmaceutyki te bowiem zawierają często tę samą substancję czynną, co zwiększa ryzyko przedawkowania leków, a dodatkowo może wiązać się z nasileniem działań niepożądanych.

Przy stosowaniu farmakoterapii konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Ze względu na ograniczoną wiedzę dotyczącą niebezpiecznych interakcji leków przeciwbólowych, warto sięgać wyłącznie po jeden środek niwelujący ból bądź przed zastosowaniem terapii łączonej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Niezwykle istotne jest dostosowanie leku przeciwbólowego do stopnia nasilenia dolegliwości, rodzaju bólu, ale również chorób współistniejących. Pomocnym narzędziem umożliwiającym dobór środków jest opracowana przez WHO drabina analgetyczna, która pozwala określić intensywność dolegliwości bólowych i na tej podstawie dobrać odpowiedni lek przeciwbólowy. Warto również wskazać, że ostrożność należy zachować, stosując leki przeciwbólowe i antybiotyki.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie leki przeciwbólowe można łączyć?

Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeciwbólowych. Niemniej jednak najpopularniejszymi środkami stosowanymi w celu łagodzenia dolegliwości bólowych są niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ketoprofen, dikofenak czy ibuprofen), nieopioidowe leki przeciwbólowe (np. paracetamol, metamizol) oraz opioidowe leki przeciwbólowe (np. morfina, fentanyl). Leki z tych grup można dowolne łączyć, wzmacniając efekt przeciwbólowy. Dlatego też stosując ketonal, w którym substanacją czynną jest ketoprofen, można go łączyć z nieopioidowymi i opioidowymi lekami przeciwbólowymi. Dodatkowo niesteroidowe i nieopioidowe leki przeciwzapalne można bez obaw o wystąpienie niebezpiecznych interakcji łączyć z paracetamolem, który nie jest zaliczany do NLPZ. Działanie paracetamolu bowiem jest inne niż niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a dodatkowo paracetamol uznawany jest za jeden z bezpiecznych leków podczas karmienia piersią.

Stosując farmakoterapię, należy zachować szczególną ostrożność, może się bowiem okazać, że nawet najbezpieczniejsze leki przeciwbólowe połączone z innymi środkami farmaceutycznymi mogą prowadzić do wystąpienia objawów niepożądanych, a niekiedy nawet toksycznych. Z tego względu każdy stosowany lek powinien być dostosowany do konkretnego pacjenta, odczuwanych dolegliwości i chorób towarzyszących. Dodatkowo przyjmując leki należy również uważać na łączenie ich z niektórymi pokarmami. Okazuje się bowiem, że niektóre związki zawarte w pożywieniu mogą powodować interakcje. W tym znaczeniu wskazać można niekorzystne działanie grejpfruta na leki.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Woroń J., „Korzystne i niekorzystne interakcje leków stosowanych w farmakoterapii bólu”, Medical Education, Warszawa 2018
  2. Korbut R., „Farmakologia”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012, Warszawa
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację