Paracetamol dla dziecka: czy można go podawać i w jakich dawkach?
Dodano:

25 stycznia, 2023
09:02
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
14:29

Od ilu lat można podawać dziecku paracetamol?

Leczenie dolegliwości bólowych oraz gorączki u najmłodszych dzieci polega na podaniu możliwie najbezpieczniejszego medykamentu, w najmniejszej skutecznej dawce zgodnie z drabiną analgetyczną. Paracetamol to skuteczny i bezpieczny lek dla dzieci, który może być stosowany u najmłodszych dzieci. W tym znaczeniu lek w odpowiedniej dawce może być podawany niemowlętom od 1. miesiąca życia. Należy zatem wskazać, że w przypadku wystąpienia bólu i gorączki lekiem pierwszego wyboru jest paracetamol dla dzieci, uznawany przez lekarzy za jeden z najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy paracetamol dla dzieci jest bezpieczny?

Paracetamol jest bezpiecznym lekiem dla dzieci. O fakcie, że paracetamol jest nieszkodliwy dla maluchów, świadczy to, że paracetamol należy do bezpiecznych leków podczas karmienia piersią. Oznacza to, że jego stosowanie nie powoduje skutków ubocznych i nie wpływa na prawidłowy rozwój noworodków. Należy jednak podkreślić, że niezwykle istotne jest właściwe dawkowanie leku, gdyż medykament zażyty w zbyt dużej ilości może skutkować przedawkowaniem i wystąpieniem niepożądanych efektów, a w skrajnych przypadkach za duża dawka leku może zadziałać toksycznie na dziecko. W tym znaczeniu należy wskazać, że dawka toksyczna paracetamolu u dzieci wynosi 6 g w przypadku jednorazowego podania, co może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Natomiast dawką śmiertelną określa się przyjęcie około 20-25 g paracetamolu na dobę.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Dawkowanie paracetamolu u dzieci: jak obliczyć dawkę paracetamolu dla dziecka?

Paracetamol to skuteczny i bezpieczny lek dla dzieci, o ile jest odpowiednio dawkowany. Należy zatem wskazać, że podając dzieciom paracetamol, dawkę oblicza się na podstawie wagi małego pacjenta. Dawkowanie paracetamolu u niemowląt, dzieci i młodzieży począwszy od 1. miesiąca życia, uzależniona jest od masy ciała i wynosi 10 do 15 mg paracetamolu na każdy kilogram jednorazowo. Należy jednak wskazać, że dawka dobowa paracetamolu dla dzieci nie powinna przekraczać 60-75 mg paracetamolu na każdy kilogram. Warto jednak wskazać, że najlepiej, aby to lekarz pediatra ustalił odpowiednią dawkę leku dla dziecka, uwzględniając zarówno nasilenie dolegliwości, jak i  aktualną masę ciała dziecka.

Jak szybko działa paracetamol u dzieci?

Paracetamol to lek charakteryzujący się szybkim działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Niemniej jednak szybkość działania uzależniona jest od postaci leku. W tym znaczeniu paracetamol podany doustnie w syropie czy w tabletach szybko wchłania się z układu pokarmowego i zaczyna działać już po kilku minutach. Maksymalne stężenie w organizmie lek osiąga po około 0,5-1 godziny od podania paracetamolu. Paracetamol w czopkach natomiast wchłania się wolniej, dlatego zaczyna działać po około 30 minutach. Paracetamol dla dzieci najczęściej stosowany jest w formie czopków i syropu. Pod wieloma względami płynna postać leku – syrop jest lepszym wyborem, gdyż umożliwia osiągnięcie szybkiego efektu, dostosowanie odpowiedniej dawki oraz łatwość podania. Niemniej jednak czopki mogą okazać się pożądaną formą, kiedy u dziecka pojawiły się wymioty bądź maluch ma trudności z przyjęciem doustnej postaci leku.

Co ile podawać dziecku paracetamol?

Jednorazową dawkę paracetamolu u dzieci można podawać co 4-6 godzin, do 4 razy na dobę. Należy zatem wskazać, że trzeba pilnować, by nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej. Co więcej, paracetamol może być stosowany u dzieci maksymalnie przez trzy dni bez konsultacji z lekarzem. Jeżeli po tym czasie nie nastąpi poprawa, należy skonsultować się z lekarzem i wdrożyć skuteczne leczenie przyczynowe.

Jaka jest cena paracetamolu dla dzieci?

Cena paracetamolu uzależniona jest od formy leku i wielkości opakowania. Należy zatem wskazać, że koszt paracetamolu w czopkach będzie nieco różnił się od leku z paracetamolem w tabletkach czy w syropie. Niemniej jednak cena paracetamolu dla dzieci wynosi od 20 do 50 zł. 

Paracetamol dla dzieci to bezpieczny lek stosowany na gorączkę oraz dolegliwości bólowe. Działanie paracetamolu pozwala na skuteczne obniżenie temperatury i wyeliminowanie bólu, a dzięki temu polepszenie samopoczucia dziecka. Warto wskazać, że wskazaniem do podania paracetamolu, czyli leku przeciwgorączkowego jest temperatura ciała powyżej 38°C..

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Brian J. Anerson PhD, „Paracetamol (Acetaminophen): mechanisms od action”, Pediatric Anesthesia 2008, [data dostępu: 21.03.2023], dostęp w Internecie: doi:10.1111/j.1460-9592.2008.02764.x
  2. Pecar A., Wagner R., „Pediatryczne postacie leków”, w: Farmacja Kliniczna, MedPharm Polska, 2012
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację