Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Leki w bagażu podręcznym: jak spakować leki na podróż?

Osoby chorujące, które wybierają się na wakacje czy podróż służbową, muszą mieć ze sobą zestaw medykamentów, które niezbędne są w leczeniu choroby. Co więcej, w czasie dłuższej podróży warto również mieć przy sobie ogólnodostępne leki w przypadku biegunki, przeziębienia czy bólu głowy. Pojawiają się jednak pytania, czy można zabrać leki do bagażu podręcznego? Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym w samolocie? Czy można wziąć leki do bagażu podręcznego? Jak przewozić leki w bagażu podręcznym?

Leki w bagażu podręcznym: jak spakować leki na podróż?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy w bagażu podręcznym w samolocie można mieć leki?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pasażerowie mogą zabrać ze sobą leki do samolotu. Należy jednak podkreślić, że wszystkie potrzebne leki w podróży należy spakować w bagażu podręcznym. Przewożenie leków w bagażu rejestrowanym również jest możliwe, jednak ze względu na ryzyko potencjalnej utraty bagażu, niezbędne lekarstwa w trakcie podróży warto mieć przy sobie, w kabinie. Ponadto w luku bagażowym panują bardzo niskie temperatury, które niekonieczne są wskazane dla wszystkich farmaceutyków. Pozostaje jeszcze kwestia ilości leków, jakie można przewozić w bagażu podręcznym. Okazuje się, że leki ogólnodostępne płynne zwolnione są z jakichkolwiek ograniczeń ilościowych oraz objętościowych. W praktyce oznacza to, że pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład samolotu więcej niż 100 ml np. syropu na kaszel. Ograniczenia nie dotyczą również lekarstwa wydawanych na receptę. Dzięki temu, pasażerowie mogą zabrać ze sobą tyle medykamentów, ile potrzebują w trakcie podróży. Należy jednak wskazać, że warunkiem jest zabranie ze sobą takiej ilości lekarstw, która jest niezbędna w podróży, ale jednocześnie nie przekracza potrzeb. Oznacza to, że na pokład samolotu nie należy wnosić dużych zapasów medykamentów, a wyliczone dawki farmaceutyków. 

Jakie leki można zabrać do bagażu podręcznego?

Co ważne, w bagażu podręcznym dozwolone są zarówno leki ogólnodostępne bez recepty, jak i medykamenty wydawane z przepisu lekarza na receptę. Niemniej jednak należy poinformować pracownika kontroli bezpieczeństwa o fakcie przewożenia ze sobą produktów medycznych. Dodatkowo w niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność potwierdzenia autentyczności lekarstwa. Z tego względu warto mieć przy sobie odpowiednią dokumentację medyczną, szczególnie wówczas, kiedy przewożone są w bagażu podręcznym leki wydawane na receptę. Oznacza to, że w przypadku leków na receptę potrzebne jest zaświadczenie lekarskie z wypisaną nazwą leku oraz zalecanym dawkowaniem (również w języku angielskim), dodatkowo warto również mieć receptę na dany lek. Chociaż nie zawsze wszystkie leki dokładnie są weryfikowane, to warto przygotować się na wypadek szczegółowej kontroli. Należy zatem wskazać, że w bagażu podręcznym dozwolone są:

  • ogólnodostępne leki wydawane bez recepty, takie jak: syropy, maści, leki zawierające płyn oraz żele, krople do oczu, spraye do nosa i gardła,
  • leki przeciwbólowe, w tym między innymi leki na ból żołądka lub inne dolegliwości, 
  • leki przeciwmigrenowe,
  • leki wydawane na receptę,
  • płyny do dezynfekcji o stężeniu alkoholu poniżej 70%,
  • płyny do soczewek, roztwory soli fizjologicznej.

Jak spakować leki do bagażu podręcznego?

Zabierając leki do bagażu podręcznego, warto spakować je w odpowiedni sposób. Chociaż przepisy nie regulują sposobu ich przewożenia i paskowania, to warto zrobić to w sposób przemyślany, aby ułatwić odprawę. W tym znaczeniu wszystkie leki w bagażu podręcznym warto spakować w jednej, osobnej torbie, najlepiej przezroczystej, dzięki czemu wszystkie farmaceutyki będą widoczne dla służb sprawdzających zawartość bagażu. Dodatkowo medykamenty zarówno na receptę, jak i bez recepty należy umieścić w oryginalnych opakowaniach, gdyż znacznie ułatwi to sprawdzenie zawartości i umożliwi szybszą odprawę.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Przewóz leków samolotem jest możliwy, a co więcej przepisy nie regulują ilości koniecznych w podróży leków oraz ich rodzaju. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że każdy kraj ma swoje własne regulacje dotyczące substancji leczniczych. Oznacza to, że w niektórych krajach pewne leki uznawane są za nielegalne, na przykład opioidy (kodeina czy tramadol) lub pseudoefedryna, która jest składnikiem popularnych w Polsce leków na zatoki i na przeziębienie dostępnych bez recepty. Ponadto, osoby przyjmujące leki psychotropowe lub odurzające muszą mieć zezwolenie na ich przewóz oraz wywóz, który wydawany jest przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny w Polsce.

Źródła:
  1. https://www.esky.pl/porady-dla-podroznych/loty/zdrowie-i-bezpieczenstwo/lekarstwa-w-bagazu-podrecznym-w-samolocie
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację