Jakie leki przeciwbólowe są bezpieczne przy astmie?
Dodano:

4 stycznia, 2023
07:11
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
15:20

Jakie leki przeciwbólowe można stosować przy astmie oskrzelowej?

Astma oskrzelowa stanowi jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych układu oddechowego. Jak wskazują badania, w Polsce na astmę choruje około 4 milionów ludzi. Należy jednak wskazać, że przy kontrolowaniu postępu choroby oraz stosowaniu właściwego leczenia z astmą można normalnie funkcjonować. Niemniej jednak problematyczne może okazać się dobranie właściwych leków przeciwbólowych przy towarzyszącej astmie. W tym znaczeniu niektóre leki mogą wywoływać ataki duszności i nasilać dolegliwości, a dodatkowo należy zachować ostrożność, zażywając medykamenty uśmierzające ból przy stosowaniu farmakoterapii koniecznej przy astmie i astmie oskrzelowej.

Przy astmie oskrzelowej nie jest zalecane stosowanie leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które mogą wywołać napad astmy. Dodatkowo warto unikać leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Szczególnie istotne jest unikanie leków takich jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i diklofenak.

Bezpiecznym lekiem przeciwbólowym przy astmie oskrzelowej jest paracetamol. Należy zatem wskazać, że paracetamol to skuteczny lek, który pomoże w bólu zęba, a także okaże się niezastąpiony w leczeniu migreny. Co więcej, paracetamol jest również skutecznym i bezpiecznym lekiem, który może być stosowany w przypadku astmy aspirynowej, w której bezwzględnie nie należy przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dlatego też astmatycy mogą stosować paracetamol w dawkach do 1 g. Dodatkowo przy astmie oskrzelowej i pojawieniu się silniejszych dolegliwości bólowych dozwolonymi lekami przeciwbólowymi są te z grupy pochodnych opioidów, do których należy między innymi kodeina, fentanyl czy tramadol. Należy jednak wskazać, że przy dolegliwościach bólowych i towarzyszącej astmie przed zastosowaniem leków przeciwbólowych należy skontaktować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie medykamenty do charakteru i nasilenia dolegliwości oraz do rodzaju astmy.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Kuś J., „Zasady przewlekłego leczenia astmy oskrzelowej” , Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
  2. Kazimierczak A., „Leki w farmakoterapii astmy oskrzelowej”, Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację