Ból zęba: skuteczne sposoby, jak sobie z nim poradzić
Dodano:

23 stycznia, 2023
08:48
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
14:32

Jak uśmierzyć ból zęba?

Ból zęba może być wywołany różnymi przyczynami i pojawiać się z różnym nasileniem. W zależności od intensywności bólu można zniwelować go przy użyciu słabszych leków lub o nieco mocniejszym działaniu. Niezależnie od zastosowanych środków przeciwbólowych szybko zniwelują nieprzyjemne dolegliwości. W niektórych przypadkach, skuteczne mogą być również domowe sposoby na ból zęba. Warto jednak wskazać, że zarówno leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak i domowe sposoby na dolegliwości bólowe zęba nie rozwiążą problemu i mogą być stosowane jedynie doraźnie do momentu wizyty u stomatologa i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co stosować na ból zęba?

W przypadku bólu zęba skutecznym, ale doraźnym sposobem jego wyeliminowania są leki przeciwbólowe dostępne w formie tabletek, kapsułek, saszetek lub czopków. Warto wskazać, że leki przeciwbólowe powinny być dopasowane do stopnia nasilenia dolegliwości bólowych. W tym znaczeniu w przypadku bólu umiarkowanego, skutecznym środkiem może być działający przeciwbólowo, ale nie przeciwzapalnie paracetamol stosowany w dawcę maksymalnej nieprzekraczającej 4000 mg na dobę. Równie dobrym rozwiązaniem przy umiarkowanym bólu zęba będą niesteroidowe leki przeciwzapalne, które wykazują działanie zarówno przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne, takie jak: ibuprofen, diklofenak, naproksen sodowy czy kwas acetylosalicylowy. Leki te, o ile sprawdzają się w przypadku umiarkowanego bólu, to mogą nie poradzić sobie z ostrymi dolegliwościami. W przypadku bólu zęba, który ma silny i ostry charakter doraźnie zastosować słabsze leki opioidowe lub preparaty wieloskładnikowe w postaci metafenu, solpadeiny, anticolu. W przypadku silnych dolegliwości skutecznym środkiem uśmierzającym ból będzie również ketonal. Warto wskazać, że będą one skuteczne w przypadku bólu zęba, jak i bólu po wyrwaniu zęba. Co więcej, niekiedy przy bólu zęba konieczne jest stosowanie antybiotyków, które pozwolą na zniwelowanie stanu zapalnego i wdrożenie leczenia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba można doraźnie łagodzić poprzez stosowanie domowych sposobów, do momentu wizyty u stomatologa. Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na ból zęba w tym znaczeniu jest płukanie jamy ustnej słoną wodą. Okazuje się, że jest naturalnym środkiem dezynfekującym, dodatkowo pomaga w rozluźnieniu cząsteczek jedzenie i usunięcia zanieczyszczeń, które mogą tkwić między zębami. Co więcej, płukanie jamy ustnej słoną wodą, jak wskazują badania, może również pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i wyleczeniu wszelkich ran jamy ustnej. Przygotowanie takiego płynu do płukania jest bardzo proste – do szklanki wody należy dodać pół łyżeczki soli.

Domowe sposoby na ból zęba, poza płukanką słoną wodą, można stosować również płukanki z wody utlenionej, może ona bowiem pomóc w złagodzeniu bólu i stanu zapalnego. Dodatkowo, wykazuje ona właściwości antybakteryjne, a ponadto może zmniejszać płytkę nazębną, a także leczyć krwawiące dziąsła.

Popularnym, domowym sposobem na ból zęba są również zimne kompresy. Zimne urazy mogą łagodzić ból, przede wszystkim wtedy, kiedy wywołany jest urazem. Zastosowanie zimnych układów w tym znaczeniu polega na zwężeniu naczyń krwionośnych w okolicy, co przyczynia się do zmniejszenia odczuwania bólu. Dodatkowo zimne okłady pozwalają również na zmniejszenie obrzęku oraz stanu zapalnego.

Domowym sposobem na ból zęba jest również czosnek, który wykazuje nie tylko właściwości antybakteryjne, które niszczą szkodliwe bakterie, ale również powodują płytkę nazębną. Zastosowanie czosnku jednak jak się okazuje, może również zadziałać jak środek przeciwbólowy. W celu złagodzenia bólu zęba czosnkiem, należy zmiażdżyć, jeden ząbek, a następnie nałożyć pastę na bolący ząb.

Kojąco na bolący ząb może również zadziałać aloes, który doskonale oczyszcza i łagodzi ból dziąseł. Dodatkowo, jak wskazują badania, aloes wykazuje również właściwości antybakteryjne, a także może niszczyć zarazki, które wywołują próchnicę. W przypadku bolącego zęba, aloes należy nanieść w miejsce dolegliwości i delikatnie go wmasować.

Chcąc złagodzić ból zęba domowym sposobem, warto wykorzystać naturalne przyprawy. Okazuje się, że olejek goździkowy świetnie sprawdza się w uśmierzaniu bólu oraz zmniejszeniu stanu zapalnego, gdyż wykazuje działanie przeciwzapalne. Goździki bowiem zawierają związek chemiczny w postaci eugenolu, który stanowi naturalny środek antyseptyczny. Jak przygotować goździki na ból zęba? W celu łagodzenia bólu zębów można użyć suszonych goździków, w takim przypadku należy delikatnie przeżuwać cały ząbek, aby uwolnić z niego olej, a następnie przetrzymać go na bolącym zębie do 30 minut. Jak stosować olejek goździkowy na ból zęba? Olejek goździkowy należy rozrobić z olejem nośnikowym w proporcji 15 kropli do 30 ml, następnie tak przygotowany olejek należy nałożyć w niewielkiej ilości na wacik i nakładać na bolący ząb kilka razy dziennie. W podobny sposób, jak olejek goździkowy, można stosować amol.

Jak się okazuje ból zęba można z większą lub mniejsza skutecznością łagodzić również domowymi sposobami. Należy jednak wskazać, że w przypadku bólu i stanu zapalnego zęba domowe sposoby wiążą się jedynie z chwilowym, doraźnym uśmierzeniem dolegliwości bólowych. Dlatego też niwelując dolegliwości domowymi sposobami, należy mieć na uwadze, że bólu zęba nie należy lekceważyć, konieczna jest wizyta u dentysty, który poprzez ustalenie przyczyny i odpowiednio dobrane leczenie, wyeliminuje źródło bólu.

Ile trwa ból zęba?

Ból zęba to objaw, który wskazuje na toczące się w miazdze stan zapalny. Ból zęba ma charakter nagły i ostry, niekiedy pulsujący, a jego pojawienie się nierzadko wyłącza z codziennego funkcjonowania. Najczęściej dolegliwości bólowe są wynikiem działania czynnika drażniącego w postaci słodkiego lub zimnego pokarmu bądź napojów. Czasami ból zęba przemija, wówczas nie trwa dłużej niż 1-2 dni, niekiedy może utrzymywać się dłużej, co uzależnione jest od przyczyny dolegliwości. Przyczyny mogą w tym znaczeniu być wywołane próchnicą lub ropniem, który pojawia się w zapaleniu miazgi. Co więcej, nawet krótkotrwałych epizodów bólu zęba nie należy lekceważyć. Z tego względu pojawienie się dolegliwości bólowych zęba stanowi bezwzględną przesłankę do konsultacji stomatologicznej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Olszewski, J., & Namieciński, W. (2021). Ból zęba promieniujący do ucha. Stomatologia po Dyplomie, ISSN 2719-5449,
  2. Pacjent.gov.pl. (2021). Usmiechnij się do dentysty - zasady leczenia u dentysty. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/usmiechnij-sie-do-dentysty
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację