Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Ketonal a karmienie piersią: czy jest bezpieczny dla mamy i dziecka?

Ból może pojawić się niespodziewanie i wiązać się z odczuwaniem dolegliwości o różnym nasileniu. W sytuacji wystąpienia dolegliwości bólowych wystarczy sięgnąć po sprawdzony lek o właściwościach przeciwbólowych, by pozbyć się dyskomfortu. Niemniej jednak niekiedy zastosowanie środków na ból wiąże się z pewnymi wątpliwościami. Większość kobiet zastanawia się, jakie leki przeciwbólowe mogą stosować w czasie laktacji. Okazuje się, że na ból o małym i umiarkowanym nasileniu wystarczające mogą okazać dostępne bez recepty farmaceutyki na ból, które są bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. W przypadku silnego bólu medykamenty te jednak mogą okazać się nieskuteczne i nie uśmierzać bólu. Wówczas konieczne jest zastosowanie leków o silniejszym działaniu, które wykazuje między innymi ketoprofen, który jest substancją czynną zawartą w popularnym leku Ketonal. Pojawiają się zatem pytania, czy można brać ketonal podczas karmienia piersią? Czy stosowanie Ketonalu przy karmieniu piersią jest bezpieczne dla mamy i małego dziecka? Czy po zażyciu Ketonalu można karmić bez obaw o wystąpienie skutków ubocznych u dziecka?

Ketonal a karmienie piersią: czy jest bezpieczny dla mamy i dziecka?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy można stosować Ketonal przy karmieniu piersią?

Ketonal należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który poza działaniem przeciwbólowym, wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Substancją czynną w ketonalu jest ketoprofen, który wykazuje skuteczne działanie uśmierzające ból. Lek przeciwbólowy dostępny jest w różnych dawkach substancji czynnej, co pozwala na dostosowanie siły działania medykamentu do nasilenia bólu. Dzięki czemu ketonal jest lekiem znoszącym ból, który zgodnie z drabiną analgetyczną jest skutecznym medykamentem znoszącym ból od lekkiego, przez umiarkowany, aż do silnego. Czy Ketonal może być stosowany przez kobiety karmiące piersią? Należy wskazać, że nie ma przeciwwskazań ku temu, aby lek przeciwbólowy w postaci ketonalu był stosowany u kobiet w czasie laktacji. Niemniej jednak warto kierować się zasadą, by stosować bezpieczne leki przy karmieniu piersią. Dlatego też stosowanie Ketonalu, mimo że nie jest  przeciwwskazane, to lej przeciwbólowy warto zastąpić bezpiecznymi i skutecznymi medykamentami w postaci ibuprofenu czy paracetamolu, które są farmaceutykami o udokumentowanym bezpieczeństwie. 

Należy wskazać, że nie ma badań wykazujących negatywny wpływ ketonalu na dziecko czy matkę karmiącą. W tym znaczeniu, ze względu na krótki czas półtrwania oraz wysoki stopień wiązania z białkami leku, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, aby ketoprofen wydzielał się do mleka matki w istotnym stężeniu. Z tego względu można przypuszczać, że może być on bezpiecznie stosowany przez kobiety w trakcie laktacji. Należy wskazać, że ketonal przez dr Hale’ został zaklasyfikowany do kategorii leków L2. 

Należy zatem wskazać, że w przypadku wystąpienia dolegliwości o większym nasileniu ketonal może być stosowany podczas karmienia piersią, ale należy zachować ostrożność przy jego dawkowaniu. Co więcej, ketoprofen może być skutecznym lekiem znoszącym ból po cesarce. Cesarskie cięcie (cc) ze względu na fakt, iż wiąże się z koniecznością zszycia rany może wiązać się z odczuwaniem bólu umiarkowanego do silnego. Wówczas można włączyć leczenie ketonalem, niemniej jednak należy wówczas skonsultować się z lekarzem. Co więcej, należy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy przyjęciem dawki ketoprofenu a karmieniem dziecka. W tym znaczeniu ketoprofen po doustnych zażyciu maksymalne stężenie we krwi osiąga po upływie około 60-80 minut, a wraz z mlekiem wydzielany jest przez około 60 minut, po tym czasie jego stężenie spada. Z tego względu stosując ketonal warto zażyć lek wówczas, kiedy odstęp pomiędzy karmieniami jest możliwie najdłuższy. Dzięki temu wystawienie dziecka podczas skarmienia piersią na działanie leku jest minimalne i nie powinno wywołać żadnych działań niepożądanych. Należy jednocześnie wskazać, aby nie przekraczać zalecanego dawkowania Ketonalu.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Stosując leki przeciwbólowe przy karmieniu piersią należy zachować szczególną ostrożność. Niektóre bowiem mogą wiązać się z poważnymi efektami ubocznymi i okazać się szkodliwe dla małego dziecka. Z tego względu kobiety w czasie laktacji przed zastosowaniem leku powinny poinformować lekarza lub farmaceutą, dzięki czemu możliwe będzie dobranie właściwych farmaceutyków, które będą skuteczne, ale nieszkodliwe dla karmiącej mamy i dziecka.

Źródła:
  1. Hale TW., „Hale’s Medications & Mothers”, Milk 2019. Springer Publishing Company, 2019
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację