Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Uczulenie na paracetamol: objawy i pierwsza pomoc

Paracetamol jest substancją czynną, która wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Zawarty jest on w wielu lekach dostępnych bez recepty. Paracetamol uznawany jest za jeden z bezpieczniejszych leków, który może być stosowany nie tylko przez dorosłych, ale również dzieci. Okazuje się jednak, że paracetamol może powodować wystąpienie reakcji alergicznej. Pojawiają się zatem pytania, jakie są objawy uczulenia na paracetamol? Jak rozpoznać uczulenie na paracetamol? Jak leczyć uczulenie na paracetamol?

Uczulenie na paracetamol: objawy i pierwsza pomoc
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy paracetamol uczula?

Paracetamol uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych leków. Ze względu na działanie paracetamolu, lek często stosowany jest przy dolegliwościach bólowych i stanach gorączkowych zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Należy jednak wskazać, że paracetamol może uczulać. Niemniej jednak uczulenie na paracetamol występuje niezwykle rzadko. W tym znaczeniu alergię na ten lek w dawkach większych aniżeli 650 mg niekiedy stwierdza się u osób, które jednocześnie uczulone są na aspirynę. Rozpoznanie uczulenia na paracetamolu możliwe jest poprzez oznaczenie określonych przeciwciał. Należy jednak wskazać, że uczulenie na paracetamol występuje niezwykle rzadko, a alergii na lek zazwyczaj towarzyszy uczulenie na salicylany.

Objawy uczulenia na paracetamol

Uczulenie na paracetamol pojawić się może zarówno u dorosłych, jak i u dzieci czy u niemowląt. Najczęściej obserwowanym objawem uczulenia na paracetamol są skórne reakcje alergiczne w postaci wysypki lub pokrzywki. Niemniej jednak u osób, u których wystąpiła reakcja alergiczna lub ogólna nadwrażliwość na ten lek, zaobserwować można również grudki, pęcherzyki, bąble, a także rumień. Skórnym reakcjom alergicznym towarzyszy pieczenie, a niekiedy również świąd skóry. Niekiedy uczuleniu na paracetamol towarzyszyć mogą nudności i wymioty, trudności w oddychaniu, mówieniu oraz połykaniu, a także duszności, zawroty głowy, opuchlizna warg, języka, gardła, a nawet całej twarzy. Objawy te świadczą o wystąpieniu obrzęku naczynioruchowego. U niektórych osób wynikiem reakcji alergicznej może być również zapalenie spojówek, które objawia się przekrwieniem oraz obrzękiem. W przypadku cięższych reakcji alergicznych dojść może również do rozwinięcia się stałego wykwitu polekowego czy złuszczającego się zapalenia skóry. 

Reakcje uczuleniowe w przypadku alergii na paracetamol mogą mieć również postać napadu astmy oskrzelowej lub alergicznego nieżytu nosa. W przypadku ciężkich, skrajnych reakcji alergicznych istnieje ryzyko wystąpienia obrzęku krtani, skurczu oskrzeli, spadku ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu pracy mięśnia sercowego, a niekiedy również reakcji anafilaktycznej, która stanowi stan bezpośredniego zagrożenia życia i może skutkować zgonem.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Co podać na uczulenie na paracetamol?

Wystąpienie uczulenia na paracetamol, podobnie jak innych działań niepożądanych wynikających ze stosowania leku, należy zgłosić lekarzowi. W przypadku potwierdzenia alergii na paracetamol konieczne jest natychmiastowe odstawienie nietolerowanego leku oraz podanie środków odczulających. W przypadku alergii na paracetamol podawane są zazwyczaj leki przeciwhistaminowe, a w cięższych przypadkach alergicznych – glikokortykosteroidy. Dodatkowo często wprowadzone jest postępowanie przeciwwstrząsowe, którego celem jest zabezpieczenie pacjenta na wypadek wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. 


W sytuacji potwierdzenia alergii na paracetamol pacjent powinien otrzymać listę leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, które będą mogły być bezpiecznie stosowane w zamian paracetamolu w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych i gorączki. Dodatkowo pacjent powinien otrzymać zaświadczenia o występującej alergii, które należy mieć zawsze przy sobie.

Skutki uboczne uczulenia na paracetamol

Efekty uboczne stosowania paracetamolu w dawkach terapeutycznych pojawiają się niezwykle rzadko. Niemniej jednak uczulenie na paracetamol mogą obejmować objawy niepożądane, takie jak wielopostaciowe wysypki skórne, którym nierzadko towarzyszą zaczerwienienie skóry, obrzęk naczynioruchowy, a także hipotermia. Dodatkowo skutkiem ubocznym uczulenia na paracetamol mogą być również zaburzenia oddychania i skurcze oskrzeli, a także zaburzenie krążenia obwodowego, a w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny. 


Paracetamol to bezpieczny i skuteczny lek dla dzieci i dorosłych. Należy jednak wskazać, że paracetamol, podobnie jak każdy inny medykament, należy stosować w zaleconych, wskazanych dawkach. Zażycie paracetamolu lub innych medykamentów w większych dawkach wiąże się bezpośrednio z ryzykiem przedawkowania leków, które grozi wystąpieniem bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia związanego z toksycznym działaniem farmaceutyków. Należy zatem podkreślić, że konieczne jest ściśle przestrzeganie dawkowania paracetamolu, by uniknąć mogących wystąpić w wyniku przedawkowania poważnych skutków dla zdrowia pacjenta. Okazuje się bowiem, że paracetamol jest zazwyczaj dobrze tolerowany w stosunkowo niskich dawkach.

Źródła:
  1. J. Gołąb, M. Jakóbisiak, W. Lasek, „Immunologia”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002
  2. M. Krzyżak-Jankowicz, R. Jankowicz, „Metamizol i paracetamol – leki podobne, ale nie takie same”, „Medycyna Paliatywna w Praktyce” 2015, t. 9, nr 2
  3. A. Szczukocka-Zych, „Nadwrażliwość na niesteroidowe leki przeciwzapalne u dzieci”, „Polish Journal of Allergology” 2019, t. 6, nr 3
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację