Oparzenie wrzątkiem: pierwsza pomoc krok po kroku
Dodano:

22 stycznia, 2023
08:06
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
14:38

Co robić w przypadku oparzenia wrzątkiem?

Przy oparzeniach wrzątkiem, czyli gorącą wodą lub parą wodną, niezwykle istotne jest jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy, gdyż temperatura wyższa niż 55°C powoduje nieodwracalne uszkodzenie białka tkankowego, a także martwicę skóry. Dlatego też w przypadku oparzenia gorącą wodą konieczne jest niezwłoczne schłodzenie skóry pod chłodną wodą, aż do ustąpienia pieczenia. Następnie w zależności od stopnia oparzenia, należy wdrożyć domowe leczenie lub niezwłocznie udać się na pogotowie.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co stosować na oparzenia wrzątkiem?

W przypadku neuralgii objawowej ból jest najczęściej wynikiem postępującego stanu chorobowego. Występowanie neuralgii zazwyczaj związane jest z uszkodzeniem konkretnego nerwu, a także jego podrażnieniem w konkretnej części ciała. Jak się jednak okazuje, przyczyn nerwobólu może być wiele. W tym znaczeniu neuralgie mogą być spowodowane:

 • uszkodzeniem nerwu spowodowanym czynnikami mechanicznymi bądź toksynami,
 • uszkodzeniem nerwu spowodowanym wywołanym infekcją,
 • uciskiem nerwu przez obrzęknięte tkanki lub zmiany nowotworowe,
 • stresem, depresją, nerwicą, stanami lękowymi,
 • zaburzeniami metabolicznymi,
 • reumatoidalnym zapaleniem stawów,
 • niedoborem witamin z grupy B,
 • dyskopatią lub skoliozą, 
 • zmianami zapalnymi nerwów,
 • niedoczynnością tarczycy,
 • chorobami neurodegeneracyjnymi.

Warto również wskazać, że nerwobóle mogą być wywołane przyjmowaniem niektórych leków (podobnie jak w przypadku gruźlicy). Należy podkreślić, że w przypadku neuralgii samoistnej nie można zidentyfikować przyczyny.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Domowe sposoby na oparzenie wrzątkiem

Oparzenia wrzątkiem są jednymi z najczęściej występujących urazów, do których dochodzi w domu. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować w przypadku oparzenia wrzątkiem w warunkach domowych. Pierwsza pomoc zawsze polega na chłodzeniu uszkodzonej wrzątkiem skóry chłodną wodą. Zabieg ten przynosi natychmiastową ulgę, a także skutecznie obniża temperaturę tkanek, zapobiegając w ten sposób rozprzestrzenianiu się uszkodzenia. Należy wskazać, że skórę należy schładzać chłodną, ale nie zimną wodą przez 15-20 minut lub do momentu, kiedy ustąpi pieczenie. Ze względu na fakt, że oparzenia wrzątkiem powodują bolesne urazy, w trakcie chłodzenie skóry należy podać leki przeciwbólowe, na przykład paracetamol. Po schłodzeniu miejsca oparzenia należy delikatnie osuszyć skórę jałową gazą, a następnie nałożyć na uszkodzoną skórę czysty i suchy opatrunek. Co więcej, opatrunki należy zmieniać przynajmniej raz dziennie, a w przypadku kiedy pojawią się na skórze bąble po oparzeniu, pod żadnym pozorem nie należy ich przekłuwać ani zrywać. Należy zatem wskazać, że w warunkach domowych leczenie oparzeń polega przede wszystkim na stosowaniu jałowych opatrunków oraz utrzymywaniu higieny w miejscu oparzenia.

Należy jednak wskazać, że oparzenie wrzątkiem może mieć charakter jedynie powierzchowny w I i II stopniu, ale również powodować głębokie urazy w przypadku oparzenia III i IV stopnia. Z tego względu przy oparzeniach przekraczających 10% powierzchni ciała przy oparzeniach III i IV stopnia, kiedy dochodzi do poważnych obrażeń występujących na pełnej grubości skóry, a niekiedy również tkanek podskórnych, mięśni i kości, należy udać się bezzwłocznie na pogotowie. W takich przypadkach bowiem konieczna jest profesjonalna medyczna pomoc, polegająca na podawaniu leków przeciwbólowych oraz zapobieganiu chorobie oparzeniowej.

Jak złagodzić ból po oparzeniu wrzątkiem?

Oparzenie wrzątkiem powoduje bolesne urazy skóry, które mogą być skutecznie łagodzone przez stosowanie leków przeciwbólowych. Dodatkowo skutecznym sposobem leczenia oparzeń jest stosowania opatrunków hydroksylowych, które dostępne są w aptekach bez recepty. Opatrunki te wykazują działanie nie tylko chłodzące i przynoszące ulgę, ale również zapobiegające zakażeniom, a dodatkowo przyspieszają gojenie się ran oparzeniowych.

Ile goi się oparzenie wrzątkiem?

Oparzenia wrzątkiem stanowią jedną z najczęstszych urazów skóry, do których dochodzi w warunkach domowych. Są one źródłem dolegliwości bólowych i dyskomfortu związanego z leczeniem i regeneracją skóry. Gojenie się ran po oparzeniu wymaga czasu i uzależnione jest od stopnia oparzenia. W tym znaczeniu oparzenia I stopnia goją się od 10 do 14 dni. Z kolei czas leczenia się oparzeń II stopnia trwa od 14 do 20 dni. Po tym czasie warto smarować skórę maściami na blizny, które zawierają w swoim składzie kompleks witamin A, D i E, które silnie nawilżają i regenerują skórę. Przy oparzeniach III i IV stopnia gojenie się skory i rekonwalescencja wymagają hospitalizacji i trwają znacznie dłużej. Należy jednak podkreślić, że proces gojenia się oparzeń gorącą wodą w dużej mierze uzależniony jest od indywidualnych czynników, dlatego może się różnic u różnych osób.

Oparzenia wrzątkiem powodują bolesne uszkodzenie naskórka i skóry, dlatego też podawane są leki przeciwbólowe w postaci słabszych lub silniejszych środków. Należy jednak wskazać, że w przypadku stosowania środków przeciwbólowych czy leków przeciwzapalnych istnieje ryzyko przedawkowania leków. Z tego względu należy ściśle przestrzegać dawkowania ketonalu i innych leków znoszących ból czy działających przeciwzapalnie.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Roczniak W., Babuśka-Roczniak M., Zahaczewski K., Marek H., Jakubowski K., Wojtanowska M., Cipora E., „Postępowanie przedszpitalne i szpitalne w ciężkich oparzeniach ciała. Opis przypadku”, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017, Tom 23, Nr 1
 2. Gawarzewska K., „Jak pomóc pacjentowi z raną pooparzeniową”, Termedia 2022
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację