Jak łagodzić ból nerek? Leczenie bolących nerek
Dodano:

31 stycznia, 2023
08:01
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
14:00

Co przynosi ulgę w bólu nerek?

Nerki to parzysty narząd, który zlokalizowany jest w jamie brzusznej – za żołądkiem po lewej stronie i pod wątrobą po prawej. Dlatego też dolegliwości bólowe mogą dotyczyć jednostronnego bólu nerki lub obu nerek. Ból nerek może być wywołany różnymi przyczynami. W tym znaczeniu ból najczęściej wywołany jest przez kamicę nerkową, która objawia się kolką nerkową. Niemniej jednak dolegliwości mogą być również wywołane innymi chorobami, takimi jak stan zapalny nerek, zmiany w nerkach czy rzadziej nadciśnienie naczyniowo-nerkowe. Leczenie uzależnione jest od przyczyny, ale doraźne można stosować środki, które minimalizują odczuwane dolegliwości. W tym znaczeniu ulgę w dolegliwościach bólowych nerek mogą przynieść leki dostępne bez recepty w postaci na przykład Furaginum. Stanowi on lek, który doskonale sprawdza się w przypadku ostrych oraz nawracających zakażenia dolnych dróg moczowych. Dodatkowo na rynku farmaceutycznym dostępne są również bez recepty środki na nerki, które wykazują działanie wspomagające leczenie chorób nerek oraz układu moczowego. Działanie takie wykazuje między innymi nawłoć pospolita, mącznica lekarska, macierzanka piaskowa, skrzyp, brzoza, ekstrakt z korzenia pietruszki, czy ziele nawłoci.

Ból nerek wywołany jest zazwyczaj przez choroby. Z tego względu chcąc wyeliminować dolegliwości, konieczne jest wdrożenie ukierunkowanego na przyczynę leczenia. Najczęstszą chorobą nerek jest kamica nerkowa, w terapii której stosowane są leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe, a w bardziej zaawansowanych przypadkach okazać się może konieczna interwencja chirurgiczna. Postępowanie w tym przypadku uzależnione jest od rodzaju rozłogów, a dodatkowo zalecana jest odpowiednia dieta, która eliminuje składniki mogące przyczynić się do powstania kamieni. Stosunkowo często występującą chorobą jest również zapalenie nerek, leczenie którego skoncentrowane jest na czynniku, który wywołał stan zapalny. Istotnym elementem terapii jest również przywrócenie równowagi elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej organizmu. Natomiast w przypadku, kiedy dochodzi do zakażenia nerek o etiologii bakteryjnej, stosowane są antybiotyki

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leki przeciwbólowe na ból nerek

W przypadku bólu nerek skutecznym sposobem na wyeliminowanie dolegliwości jest zastosowanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Jakie zatem leki można zastosować przy bólu nerek, aby nie zaszkodziły i przyniosły szybką ulgę od dolegliwości? Ulgę w bólu przyniosą ogólnodostępne bez recepty leki przeciwbólowe w postaci paracetamolu czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Skutecznymi lekami na ból nerek są dostępne bez recepty środki przeciwbólowe w postaci tabletek takich jak: Apap, Ketonal, Paracetamol czy Ibuprom. Ulgę mogą przyjść również leki rozkurczowe, takie jak Ketoprofen, No-Spa czy Buuscopan. Należy jednak wskazać, że w przypadku, kiedy pomimo stosowania leków rozkurczowych czy przeciwbólowych dolegliwości nie ustępują, a ból się nasila, konieczna jest wizyta u lekarza, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Należy jednocześnie wskazać, że zwiększanie dawek leku bez konsultacji lekarskiej jest niebezpieczne, gdyż wiąże się z ryzykiem przedawkowania leków przeciwbólowych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Po jakim czasie działa paracetamol?

Szybkość działania paracetamolu uzależniona jest od postaci leku. W tym znaczeniu paracetamol w tabletkach, zawiesinie czy syropie znacznie szybciej działa. Maksymalne stężenie leku w organizmie w tym przypadku osiągany jest po około 40-70 minutach. Natomiast czapki z paracetamolem, choć również zapewniają szybkie działanie, to wiążą się z wolniejszym wchłanianiem substancji aktywnej. Może zatem wskazać, że w przypadku czopków paracetamolu maksymalne stężenie osiągana jest po upływie około 2-3 godzin od zastosowania.

Należy wskazać, że dla dzieci najlepszą postacią paracetamolu są czapki i syropy. Niemniej jednak syropy pod wieloma względami są zdecydowanie lepszym wyborem niż czopki. Syropy bowiem, jak już wskazano, wykazują znacznie szybsze działanie niż czopki, które wchłaniają się dużo wolniej.

Domowe sposoby na ból nerek: jak sobie pomóc?

Ból nerek to dolegliwości, która pojawia się przeważnie nagle, w związku z czym nie zawsze istnieje możliwość udania się do lekarza. Wówczas warto zastosować domowe sposoby w łagodzeniu bólu, które są pomocne w zmniejszaniu nasilenia dolegliwości. W warunkach domowych poza dostępnymi bez recepty lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi oraz rozkurczowymi warto zastosować również inne, skuteczne sposoby. W niwelowaniu dolegliwości bólowych pomoże picie ciepłej herbaty z żurawiny i ziół odkażających oraz rozkurczowych. Dlatego też wskazane jest picie naparu z nagietka, rumianku, mięty, czy krwawnika. Dodatkowo na ból o charakterze kolki pomocne mogą okazać się ciepłe okłady. Ciepło działa bowiem rozkurczowo i rozluźniająco na mięśnie gładkie dróg moczowych. Dlatego też w przypadku odczuwania dolegliwości bólowych warto przyłożyć termofor lub poduszkę elektryczną do miejsca odczuwania bólu. Warto wskazać, że ciepłe okłady stanowią również pomocny sposób na bóle związane z zapaleniem pęcherza moczowego. Z kolei na ból związany z zaostrzeniem kamicy nerkowej zalecane jest spacerowanie. Chodzenie bowiem ułatwia przesuwanie się złogów kamień w kierunku pęcherza. Dodatkowo w przypadku kamienicy nerkowej niezwykle istotne jest odpowiednie nawodnienie, z tego względu należy wypijać nawet do 4 litrów płynów na dobę. Dodatkowo, wspomagająco można stosować preparaty ziołowe o działaniu moczopędnym.

Ból nerek może mieć różną etiologię. Z tego względu leczenia dolegliwości bólowych nerek uzależnione jest od przyczyn. Należy zatem wskazać, że leczenie powinno mieć  charakter przyczynowy i ukierunkowane być na wyeliminowanie przyczyny dolegliwości. Niemniej jednak dolegliwości bólowe wpływają na jakość codziennego funkcjonowania, niekiedy znacznie utrudniając wykonywanie czynności. Dlatego też konieczne jest stosownie leków znoszących dolegliwości. Skutecznymi środkami na łagodzenie bólu nerek lub dolegliwości innego pochodzenia – bólu trzustki czy bólu żołądka – są leki przeciwbólowe. Należy wskazać, że powinny być one dobierane do stopnia nasilenia odczuwanych dolegliwości. Pomocna zatem może okazać się drabina analgetyczna WHO, na podstawie której można dobrać właściwe leki znoszące ból dobrane do stopnia nasilenia dolegliwości.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Zintegrowana Platforma Edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki, (2021). Profilaktyka chorób układu moczowego. Dostępne pod adresem: https://zpe.gov.pl/a/profilaktyka-chorob-ukladu-moczowego/D13TqDQKN
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację