Tarczyca a wypadanie włosów
Dodano:

29 grudnia, 2022
11:23
Zaktualizowano:

18 stycznia, 2023
14:18
 

Czy przy tarczycy wypadają włosy? Sprawdź!

Tarczyca, jak już wspomnieliśmy, stanowi kluczowy gruczoł regulujący i wpływający na pracę niemal całego organizmu. Hormony wydzielane przez gruczoł wpływają również na stan i kondycję skóry oraz włosów. Okazuje się bowiem, że nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy stanowi częstą przyczynę wypadania włosów, a w niektórych przypadkach nawet łysienia, co stanowi objaw nieprawidłowego funkcjonowania gruczołu. W tym znaczeniu na zły stan włosów wpływać mogą choroby tarczycy – zarówno ciężka i długa niedoczynność tarczycy, jak i niedoczynność gruczołu tarczowego. 

Nadczynność tarczycy jest wynikiem nadprodukcji hormonów T3 i T4, który spowodowany jest w większość przypadków chorobą Gravesa-Basedowa. Schorzenie to powoduje, że układ odpornościowy traktuje tarczycę jako zagrożenie, a przez to zaczynają atakować. Przeciwciała stymulujące tarczycę są wytwarzane bez czynników kontrolujących, co skutkuje, że gruczoł wytwarza zbyt dużo hormonów T3 i T4. W wyniku tego pojawiają się problemy z przerzedzeniem włosów oraz nadmierną ich utratą.

Niedoczynność tarczycy to stan niedoboru hormonów T3 i T4. Jak wskazują badania trójjodotyronina, czyli hormon T3 bierze udział w mechanizmach regulujących proces proliferacji (podziałów) keratynocytów. Keratynocyty są natomiast komórkami wytwarzającymi kretynem, czyli białko budujące włosy. Należy zatem wskazać, że namnażanie się keratynocytów oraz produkcja kreatyny są niezbędnym elementem prawidłowego wzrostu włosów. Niedoczynność tarczycy może wpływać na zahamowanie produkcji hormonów T3, który jest niezbędny w tym procesie i wpływa na cykl wzrostu mieszka włosowego, wprowadzając go w fazę felogenu, czyli okres odpoczynku i wypadania. Niemniej jednak „zrzucane” włosy przez brak keratynocytów nie są zastępowanie przez nowe cebulki, co jest bezpośrednią przyczyną wypadania i przerzedzenia włosów.

Choć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy mogą wpływać na kondycję i stan włosów, to można zapobiec ich wypadaniu poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia i ich wzmocnienie.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak wzmocnić włosy przy chorej tarczycy?

Leczenie utraty włosów przy schorzeniach tarczycy jest sporym wyzwaniem nie tylko dla pacjentów, ale również dla lekarzy. Zadowalające rezultaty w odrastaniu włosów i zapobieganiu utracie ma stosowanie odpowiedniej dawki tyroksyny. Należy jednak wskazać, że na stan i kondycję włosów ogromny wpływ ma suplementacja oraz dieta. Dlatego też komponując codzienny jadłospis i suplementację w celu wzmocnienia włosów, warto uwzględnić przede wszystkim takie pierwiastki jak żelazo, krzem, cynk i magnez, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy oraz witaminy. Dodatkowo niezwykle ważna jest także odpowiednia pielęgnacja. Dlatego też należy zadbać o wzmacniające kosmetyki oraz delikatny sposób mycia i rozczesywania włosów, by nie naruszyć ich wątłej struktury. Dodatkowo warto również stosować kosmetyki, które w swoim składzie zawierają składniki wzmacniające mikrokrążenie skóry głowy oraz odbudowujące strukturę włosa.

Większość przypadków wypadania włosów przy chorej tarczycy ma zazwyczaj charakter przejściowy. Oznacza to, że po kilku miesiącach od wdrożenia odpowiedniej terapii, stosowane leki zaczną stymulować odrastanie włosów, eliminując jednocześnie problem ich wypadania. Należy jednak wskazać, że nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego powodować może również inne problemy, nie tylko z wypadaniem włosów czy łysieniem. W tym znaczeniu istnieje zależność między niedoczynnością tarczycy a miesiączką oraz niedoczynnością tarczycy a tyciem. Sprawdź również, jakie są objawy i przyczyny zapalenia tarczycy.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Koczorowska Talarczyk O, Kordus K. The impact of Hashimoto’s disease on skin, hair, and nails. Aesth Cosme - tol Med. 2021;10(6):277285. https://doi.org./10.52336/acm.2021.10.6.03
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację