Hashimoto a COVID-19 - jak koronawirus wpływa na chorą tarczycę?
Dodano:

22 kwietnia, 2023
10:28
Zaktualizowano:

5 czerwca, 2023
11:14

Choroba Hashimoto a COVID - wzajemne oddziaływanie


Choroba Hashimoto (HT - Hashimoto's thyroiditis) może być wywołana przez czynniki genetyczne lub środowiskowe. Wraz z rozwojem prowadzi do niedoboru hormonów gruczołu tarczowego, czyli tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Do czynników predysponujących do schorzenia zaliczamy:

 • płeć żeńską, 
 • wiek (30-50 lat), 
 • chroniczny stres,
 • zbyt małe spożycie selenu,
 • niskie stężenie witaminy D,
 • palenie tytoniu,
 • współwystępowanie innej choroby autoimmunologicznej (np. toczeń, cukrzyca typu 1).

Hashimoto powoduje m.in. niedoczynność tarczycy i nieleczona obniża jakość życia chorego. Część pacjentów z chorą tarczycą zastanawia się, czy po przejściu COVID-19 mogą pogłębić się ich problemy endokrynologiczne. Otóż jak pokazuje praktyka lekarska, u niektórych osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 doszło do pogłębienia dolegliwości natury endokrynologicznej lub wystąpienia nowych problemów np. podostrego zapalenia tarczycy, które zwykle spowodowane jest infekcją wirusową (obserwacje lekarzy potwierdzają, iż jest to jedne z możliwych powikłań po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2). 

Natomiast należy podkreślić, iż zgodnie z aktualnym stanem wiedzy choroba Hashimoto u dzieci, jak i dorosłych nie powoduje zwiększonego ryzyka zachorowania na COVID-19. To schorzenie autoimmunologiczne nie osłabia systemu odpornościowego, tak więc pacjenci ze stwierdzoną chorobą Hashimoto nie są bardziej narażeni na infekcję wirusową, niż Ci bez problemów z tarczycą. Do grupy ryzyka zaliczamy pacjentów:

 • chorych na białaczkę, 
 • chorych na HIV/AIDS, 
 • stosujących sterydoterapię, 
 • przyjmujących leki immunomodulujące. 

Większą podatność na zakażenie koronawirusem obserwujemy również u chorych po przebytej chemioterapii przeciwnowotworowej oraz u pacjentów po przeszczepach narządów.

Jak podkreślają specjaliści w dziedzinie endokrynologii, u ozdrowieńców po kilku latach może pojawić się trwała niedoczynność tarczycy.

Pacjentki z chorobą Hashimoto są narażone na zaburzenia miesiączkowania trzy razy częściej, niż zdrowe kobiety. Wynika to przede wszystkim ze spadku stężenia żeńskich hormonów płciowych. W przypadku Hashimoto i nieregularnych miesiączek lub ich całkowitego zaniku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem endokrynologiem i ginekologiem. By przywrócić prawidłowe cykle menstruacyjne, zwykle niezbędne jest wdrożenie farmakoterapii (leków z odpowiednim stężeniem hormonów tarczycy).

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy choroba Hashimoto jest przeciwskazaniem do szczepienia na COVID?


Wielu pacjentów jest ciekawych, czy przy chorobie Hashimoto można się szczepić na COVID-19? Jak podkreślają lekarze specjaliści, przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy nie stanowi obecnie żadnego przeciwwskazania do szczepień na COVID. Tak więc każdy pacjent, który zmaga się z tą chorobą autoimmunologiczną może jak najbardziej zaszczepić się na COVID. Dzięki wakcynacji możemy nie tylko zmniejszyć ryzyko zakażenia SARS-CoV-2, ale też złagodzić przebieg ewentualnej infekcji. Pamiętajmy, że dzięki szczepieniom ochronnym możemy zadbać nie tylko o siebie, ale i o najbliższe osoby, często będące w gorszej kondycji zdrowotnej (np. rodziców, dziadków). Już połowa zaszczepionej populacji ma duży wpływ na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej patogenu SARS-CoV-2.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/80749,podostre-zapalenie-tarczycy
 2. https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/77782,choroba-hashimoto
 3. https://podyplomie.pl/medycyna/29871,choroba-hashimoto
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację