Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Trijodotyronina (T3) - czym jest i jakie ma działanie?

Trijodotyronina to jeden z hormonów produkowanych przez gruczoł tarczycy, a ściśle - komórkipęcherzykowe. T3 powstaje także w tkankach obwodowych na skutek konwersji innego hormonu - tyroksyny. Jak objawia się niedobór trijodotyroniny w organizmie? Jak podnieść poziom T3 w wynikach badań?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

T3 wolne - co to jest FT3?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie trijodotyronina, czyli inaczej T3 to jeden z hormonów tarczycy, który ma istotny wpływ na procesy metaboliczne. Zarówno niedoborów, jak i nadmiar tego hormonu prowadzi do rozregulowania naszego organizmu i wielu przykrych dolegliwości. Czym z kolei jest FT3? Niewielka część trijodotyroniny występuje w postaci wolnej i oznaczamy ją symbolem FT3. 

Stężenie frakcji wolnych hormonów tarczycy podlega ocenie podczas wykonywania badań laboratoryjnych (tzw. badanie T3). Norma T3 we krwi u pacjentów dorosłych wynosi 1,3 nmol/l - 3,1 nmol/l. Natomiast zwykle oznacza się trójjodotyroninę wolną. Stężenie FT3 we krwi u pacjentów dorosłych powinno mieścić się w przedziale 4,0 pmol/l - 7,8 pmol/l. Do oznaczenia stężenia hormonu wystarczy niewielka ilość krwi (nie ma przeciwwskazań do wykonania badania). Wskazaniem do wykonania badania T3 jest np. nieprawidłowe stężenie TSH.


Przyjmowanie leków z trijodotyroniną - jak brać T3? 


Lek T3 zawiera hormon tarczycy (trójjodotyroninę), dlatego powinien być przyjmowany pod ścisłą kontrolą lekarza. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich dawek leku (chory nie może stosować preparatu według własnych upodobań). Jak stosować T3? Zgodnie z zaleceniami specjalisty i informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do leku.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

T3 - jak działa ten hormon tarczycy?

T3 warunkuje prawidłowy rozwój mózgu i kości. Hormon ten uczestniczy mielinizacji i tworzeniu dendrytów (wypustek nerwowych). Wpływa na bilans wodny organizmu. Od trijodotyroniny zależy kondycja układu:

 • pokarmowego, 
 • nerwowego,
 • kostnego,
 • rozrodczego,
 • moczowego.

Jako że T3 stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej i trawienie węglowodanów, preparaty zawierające ten hormon przyjmują nie tylko pacjenci z chorą tarczycą, ale i kulturyści, co jest dość kontrowersyjną kwestią. 

Jakie są najczęstsze skutki niedoboru trójjodotyroniny? U osób z deficytami tego hormonu można zaobserwować:

 • wzrost masy ciała,
 • wypadanie włosów,
 • łamliwość paznokci,
 • zaburzenia snu,
 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • zaparcia,
 • ciągłe zmęczenie,
 • suchą i bladą skórę,
 • stany depresyjne,
 • zwiększoną wrażliwość na zimno.

Warto nadmienić, iż jedną z przyczyn niedoboru T3 jest niedoczynność tarczycy. Niskie stężenie trójjodotyroniny może mieć też związek z niedoborem jodu w organizmie, chorobą Hashimoto lub nadczynnością przysadki mózgowej.


Jak podnieść poziom T3 w wynikach badań?


Wielu pacjentów zastanawia się, jak zwiększyć hormon T3 w organizmie. Przede wszystkim należy udać się do lekarza endokrynologa, który wdroży odpowiednio dobraną farmakoterapię. Co możemy zrobić na własną rękę? Zadbać o zbilansowaną dietę obfitującą w mikro- i makroelementy potrzebne do produkcji i konwersji hormonów tarczycy. Mamy tu na myśli m.in.: cynk, selen, jod, żelazo, witaminę D, witaminy z grupy B i przeciwutleniacze.

Źródła:
 1. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/98805,hormony-tarczycy-trojjodotyronina-t3-i-tyroksyna-t4
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację