Poporodowe zapalenie tarczycy: przyczyny, objawy i leczenie
Dodano:

22 grudnia, 2022
09:32
Zaktualizowano:

18 stycznia, 2023
14:08
 

Objawy poporodowego zapalenia tarczycy

Zapalenie tarczycy po porodzie przebiega zazwyczaj w dwóch fazach, wyróżnić można stan niedoczynności i nadczynności tarczycy, które charakteryzują się zupełnie innym wachlarzem dolegliwości. Pierwszą fazę stanowi nadczynność tarczycy, w trakcie której występują objawy w postaci:

 • tachykardii, czyli przyspieszonej czynności serca,
 • uczucia zmęczenia,
 • drażliwości i znacznego stopnia nerwowości,
 • wzmożonej potliwości i nietolerancji ciepła,
 • drżenia mięśniowego,
 • wilgotności skóry,
 • utraty masy ciała.

Należy jednak wskazać, że w fazie poporodowego zapalenia tarczycy w postaci nadczynności tarczycy objawy nie są nasilone. Dlatego też zarówno pacjentka, jak i lekarz mogą nie podejrzewać, że funkcjonowanie gruczołu jest zaburzone. Objawy o większym nasileniu pojawiają się natomiast w drugiej fazie choroby – niedoczynności tarczycy. W fazie niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy pojawiają się takie objawy, jak:

 • suchość skóry,
 • zaburzenia koncentracji,
 • zaparcia, 
 • uczucie zmęczenia i braku energii, 
 • nietolerancja zimna, 
 • wzrost masy ciała,
 • problemy z pamięcią, 
 • skłonność do obrzęków,
 • łamliwość włosów,
 • wypadanie włosów,
 • zaburzenia miesiączkowania (miesiączka występuje nieregularnie lub wcale).

Należy wskazać, że u niektórych kobiet zapalenie tarczycy po porodzie może przebiegać jednofazowo. Oznacza to, że u kobiet pojawić się może faza samej nadczynności lub faza niedoczynności gruczołu tarczowego. Niekiedy jednak poporodowe zapalenie tarczycy może mieć przebieg czterostopniowy. W takim przypadku po fazie nadczynności pojawia się faza eutyrepozy, czyli czasowego wyrównania gospodarki hormonalnej, po niej następuje faza niedoczynności, po której kolejno dochodzi do fazy wyrównania hormonów w organizmie.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Diagnostyka poporodowego zapalenia tarczycy

Rozpoznanie zapalenia tarczycy po porodzie możliwe jest poprzez obserwację dolegliwości i objawów towarzyszących niedoczynności i nadczynności tarczycy, a także na podstawie wyników badań laboratoryjnych. Należy wskazać, że pierwszym wykonywanym badaniem jest ocena stężenia hormonu tyreotropowego we krwi, czyli TSH. Niemniej jednak poziom TSH może być niski w fazie nadczynności poporodowej zapalenia tarczycy lub wysoki w trakcie fazy niedoczynności. Co więcej, przy poporodowym zapaleniu tarczycy poziom TSH może być prawidłowy, co nie oznacza, że choroba nie występuje. Dlatego też u kobiet z podejrzeniem poporodowego zapalenia tarczycy wykonywane jest również badanie stężenia wolnych frakcji hormonów gruczołu tarczowego, czyli T3 i T4. Pomocne w diagnozie poporodowego zapalenia tarczycy może być również oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie poporodowego zapalenia tarczycy

Wdrożenie leczenia w zapaleniu tarczycy po porodzie nie jest konieczne w każdym przypadku, szczególnie u kobiet, u których objawy nie są zbyt nasilone oraz u których badania laboratoryjne nie wykazały znacznych odchyleń. Niemniej jednak w przypadku, kiedy dolegliwości są nasilone, stosuje się przede wszystkim farmakoterapię. 

W fazie nadczynności tarczycy stosowne są leki zmniejszające przekształcanie w organizmie hormonu T4 do T3 – w tym celu stosuje się propranolol, który zaliczany jest do grupy beta-blokerów. Natomiast w fazie niedoczynności tarczycy stosowane są preparaty lewotyroksyny. Należy jednocześnie podkreślić, że najistotniejsza jest terapia pacjentek znajdujących się w stanie niedoczynności tarczycy. Czas leczenia jest zróżnicowany, zazwyczaj waha się w granicach 6-12 miesięcy. Całkowite zaprzestanie suplementacji hormonów tarczycowych możliwe jest dopiero po upewnieniu się, że gospodarka uległa ustabilizowaniu.

Należy wskazać, że zaburzenia czynności tarczycy po porodzie najczęściej stanowią stany przemijające i u większości pacjentek dochodzi do unormowania się funkcji gruczołu tarczowego. Niemniej jednak szczególną uwagę należy kierować w stosunku do pacjentek, u których pojawiła się faza nie do czynności tarczycy. Wynika to z tego, że może ona prowadzić do rozwoju przewlekłej niedoczynności tarczycy.

 

Poporodowe zapalenie tarczycy a karmienie piersią

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy mogą mieć negatywny wpływ na dziecko zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Należy wskazać, że kobiety z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy po porodzie mogą nie być w stanie karmić piersią. Okazuje się bowiem, że w trakcie rekrutacji hormony tarczycy wpływają na rozwój piersi oraz produkcję mleka. Niemniej jednak przyjmowanie leków w dawce mniejszej niż 10 mg, przyczynia się do tego, że hormony są w normie i nie ma przeszkód do karmienia piersią, jeżeli kobieta ma wystarczająco ilość pokarmu.

Choroby tarczycy u kobiet są powszechnym problemem, najczęściej występuje niedoczynność lub nadczynność tarczycy, ale stosunkowo często diagnozowane jest również podostre zapalenie tarczycy. Chociaż poszczególne schorzenia tarczycy różnią się objawami i przyczynami, to stosunkowo częsty m objawem występowania dolegliwości gruczołu są guzki na tarczycy.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Skweres T. i wsp., „Postpartum thyroiditis”, „Ginekologia Praktyczna” 2005, t. 1, nr 7
 2. Tkaczuk-Włach J., Sobstyl M., Jakiel G., „Choroby tarczycy w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu”, „Przegląd Menopauzalny” 2012, nr 2
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację