Tarczyca a libido
Dodano:

28 grudnia, 2022
11:18
Zaktualizowano:

18 stycznia, 2023
14:18
 

Choroby tarczycy a libido

Kluczowy wpływ na libido – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn – ma gospodarka hormonalna. Okazuje się bowiem, że działanie hormonów pobudza mechanizmy w mózgu odpowiadające za popęd seksualny i erotykę. Z tego względu libido w dużej mierze uzależnione jest od funkcjonowania tarczycy, której hormony regulują wydzielanie męskich i żeńskich hormonów płciowych. Z tego względu choroby tarczycy, a także zaburzenia hormonalne w postaci niedoczynności gruczołu tarczowego negatywnie wpływają na życie seksualne, przyczyniając się do spadku libido. Jaka jest zatem zależność między tarczycą a brakiem libido? Choroby tarczycy przyczyniają się do wahań produkowanych przez gruczoł hormonów, regulujących wiele procesów organizmu, które mogą ulec spowolnieniu, co z kolei może prowadzić do spadku popędu seksualnego. Należy zatem wskazać, że w chorobach tarczycy dochodzi do zaburzenia poziomu hormonów płciowych, co wiąże się bezpośrednio z odczuwanym popędem seksualnym. Co więcej jednak, choroby tarczycy mogą również pośrednio wpływać na spadek libido. Choroby tarczycy bowiem wiążą się z występowaniem objawów w postaci wahań wagi (niedoczynność tarczycy a tycie), zmęczeniem czy osłabieniem, co również może pośrednio wpływać na zmniejszenie popędu seksualnego i spadku libido. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Niedoczynność tarczycy a libido

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie w funkcjonowaniu gruczołu tarczowego, które wiąże się ze zmniejszonym wydzielaniem hormonów tarczycowych. Mniejsze stężenie hormonów tarczycowych wiąże się bezpośrednio ze zwiększeniem się stężenia prolaktyny. Okazuje się, że wyższy poziom prolaktyny może być przyczyną suchości pochwy. Należy zatem wskazać, że przy niedoczynności tarczycy spadek libido w przypadku kobiet może wynikać z gorszej lubrykacji pochwy, co z kolei może powodować bolesność podczas zbliżeń. Co więcej, taki sam skutek wywołuje obniżony poziom estrogenów, który towarzyszyć może niedoczynności tarczycy. Dodatkowo w przypadku niedoczynności tarczycy u kobiet występować może nie tylko niedostatecznie duże, ale nawet brak pożądania, a także problemy z osiągnięciem pobudzenia seksualnego. Dodatkowo w przypadku niedoczynności tarczycy u kobiet znacznie rzadziej występują orgazmy i są one niedostatecznie silne, co również przyczynia się do spadku libido, co wiąże się z brakiem odczuwania satysfakcji seksualnej.

Niedoczynność tarczycy wpływa również na spadek testosteronu u mężczyzn, który jest męskim hormonem warunkującym funkcji seksualnych mężczyzn – uczucie podniecenia oraz pożądania, a także orgazm i wytrysk. Dodatkowo odpowiedni poziom testosteronu ma ogromny wpływ na potencję. Z tego względu obniżony poziom testosteronu może przyczynić się do zaburzeń erekcji oraz spadku libido. Warto wskazać, że obniżone libido w przypadku niedoczynności tarczycy u mężczyzn wynika przede wszystkim z niemożności osiągnięcia orgazmu oraz opóźnionego wytrysku.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nadczynność tarczycy a libido

Nadczynność tarczycy to zaburzenie w funkcjonowaniu gruczołu wiążące się z nadprodukcją hormonów tarczycowych. Jak wskazują badania, nadczynność tarczycy u kobiet negatywnie wpływa na odczuwaną przez nich satysfakcję seksualną. W tym znaczeniu występuje zmniejszone chęć podejmowania aktywności seksualnej, brak odczuwania przyjemności, a także nasilenie dolegliwości bólowych miednicy. Dodatkowo nadczynności tarczycy towarzyszyć może suchość pochwy, co wiąże się z odczuwaniem dolegliwości bólowych i koniecznością stosowania dodatkowego środka nawilżającego przy zbliżeniu seksualnym. Nadczynność tarczycy u mężczyzn przyczynia się z kolei do wystąpienia problemów z przedwczesną ejakulacją oraz zaburzeniami erekcji. Dodatkowo nadczynności gruczołów tarczowego często towarzyszy mniejsza satysfakcja z pożycia seksualnego.

Warto wskazać, że w przypadku subklinicznej nadczynności tarczycy hormony tarczycowe mieszczą się w granicach normy. Z tego względu utajona nadczynność tarczycy zazwyczaj nie wiąże się ze spadkiem libido i obniżonym popędem seksualnym.

Należy zatem wskazać, że zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy poprzez wahania stężenia hormonów tarczycowych, a także za pośrednictwem mechanizmów ośrodkowych i obwodowych mogą wywierać wpływ na stężenie krążących hormonów płciowych, co z kolei może przyczynić się do zachwiania gospodarki hormonalnej i wpływać na libido. Niemniej jednak wdrożenie odpowiedniego leczenia chorób tarczycy I związane z nimi normalizacja stężenia obwodowych hormonów (T3 i T4), pozwala na unormowanie gospodarki hormonalnej, prowadzącej do wyrównania hormonów tarczycy, dzięki czemu dysfunkcje seksualne w postaci spadku libido i braku odczuwania satysfakcji seksualnej ustępują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Warto jednak wskazać, że na spadek libido wpływ mają również inne dolegliwości towarzyszące chorobom tarczycy. W tym znaczeniu zaburzenia funkcjonowania pracy gruczołu tarczowego wpływać mogą na podwyższenie cholesterolu (tarczyca a cholesterol), ale również wahania wagi. Z tego względu istotna jest dieta przy nadczynności tarczycy i niedoczynności gruczołu tarczowego.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. D Pasquali et al., “Female sexual dysfunction in women with thyroid disorders”, Endocrinol Invest 2013 Oct;36
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację