Niedoczynność tarczycy a alkohol
Dodano:

17 grudnia, 2022
13:01
Zaktualizowano:

18 stycznia, 2023
13:51
 

Czy można pić alkohol przy niedoczynności tarczycy?

Tarczyca jest gruczołem wydzielania zewnętrznego, który reguluje metabolizm poprzez produkcję hormonów. Hormony tarczycy, czyli T3 i T4 pływają na funkcje większości narządów, z tego względu prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego jest istotne dla zdrowia całego organizmu. Należy wskazać, że o ile sporadyczne picie alkoholu nie przyczyni się do trwałego uszkodzenia tarczycy, o tyle regularne spożywanie napojów wysokoprocentowych może być przyczyną poważnych zaburzeń pracy gruczołu. Okazuje się bowiem, że picie alkoholu w przypadku niedoczynności tarczycy może dodatkowo znacznie obniżyć poziom i tak już niskiego stężenia hormonu tarczycy – T3. Co więcej, mniej aktywna forma hormonu, czyli T4, by mogła brać udział w procesach regulujących pracę organizmu, potrzebuje z kolei udziału selenu i cynku. Alkohol z kolei zaburza wchłanianie tych pierwiastków, hamując w ten sposób prawidłową konwersję hormonów. Z tego względu picie alkoholu przy niedoczynności tarczycy może powodować nasilenie się objawów niedoczynności gruczołu tarczowego, powodując nasilone zmęczenie, senność, wypadanie włosów, przybieranie na wadze, czy też problemy z koncentracją. Należy zatem wskazać, że przy niedoczynności tarczycy nie jest wskazane picie alkoholu, gdyż alkohol etylowy nie tylko może nasilić objawy schorzenia gruczołu poprzez obniżenie i tak już niskiego stężenia hormonów we krwi, ale również wywiera negatywny wpływ na działanie innych narządów istotnych dla funkcjonowania całego organizmu.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Tabletki na niedoczynność tarczycy a alkohol

Niedoczynność tarczycy wiąże się z koniecznością przyjmowania leków w postaci lewotyroksyny. Należy wskazać, że choć łączenie leku z alkoholem nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania, gdyż alkohol nie wpływa na działanie i skuteczność tego leku, to napoje wysokoprocentowe mogą powodować występowanie skutków ubocznych. Wystąpić mogą bowiem bóle głowy, zaczerwienienie lub pocenie się. Dodatkowo, jak już wskazano, alkohol może obniżyć stężenie hormonów tarczycy we krwi, co może wiązać się z koniecznością zwiększenia dawki leku stosowanego na niedoczynność gruczołu. Z tego względu przy niedoczynności tarczycy należy zachować umiar w piciu alkoholu.

Wystąpienie chorób tarczycy – niedoczynności czy nadczynności gruczołu – wiąże się z zaburzonym funkcjonowaniem całego organizmu. Hormony tarczycy bowiem biorą udział w wielu procesach, wpływając na tempo przemiany materii czy wytwarzanie hormonów płciowych. Sprawdź, jaka zależność istnieje pomiędzy tarczycą a libido czy tarczycą a cholesterolem.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Balhara YP, Deb KS., „Impact of alcohol use on thyroid function. Indian J Endocrinol Metab”, 2013 Jul-Aug; 17
  2. Valid P, et al., „Effects of light to moderate alcohol consumption on thyroid volume and thyroid function”, Clinical Endocrinology 68(6):988-95
  3. Rachdaoui N., Sarkar D.K. „Effects of Alcohol on the Endocrine System”, Endocrinol Metab Clin North Am. 2013 Sep; 42
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację