Niedoczynność tarczycy a alkohol

Alkohol stanowi jedną z najczęściej spożywanych substancji psychoaktywnych. Wpływ na to mają nie tylko tradycje i zwyczaje panujące w danej kulturze, ale również działanie napojów wyskokowych – relaksujące, odprężające, poprawiające humor. Niemniej jednak zależy jednoznacznie wskazać, że alkohol jest substancją toksyczną i nie pozostaje obojętny dla organizmu. Należy wskazać, że na toksyczne działanie napojów alkoholowych w szczególnym stopniu narażone są nadnercza oraz wątroba. Niemniej jednak spożywanie alkoholu może również wpływać na zaburzenie funkcji tarczycy. Pojawiają się zatem pytania, czy przy niedoczynności tarczycy można pić alkohol? Jaki wpływ na tarczycę ma spożywanie alkoholu etylowego?
Niedoczynność tarczycy a alkohol

Czy można pić alkohol przy niedoczynności tarczycy?

Tarczyca jest gruczołem wydzielania zewnętrznego, który reguluje metabolizm poprzez produkcję hormonów. Hormony tarczycy, czyli T3 i T4 pływają na funkcje większości narządów, z tego względu prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego jest istotne dla zdrowia całego organizmu. Należy wskazać, że o ile sporadyczne picie alkoholu nie przyczyni się do trwałego uszkodzenia tarczycy, o tyle regularne spożywanie napojów wysokoprocentowych może być przyczyną poważnych zaburzeń pracy gruczołu. Okazuje się bowiem, że picie alkoholu w przypadku niedoczynności tarczycy może dodatkowo znacznie obniżyć poziom i tak już niskiego stężenia hormonu tarczycy – T3. Co więcej, mniej aktywna forma hormonu, czyli T4, by mogła brać udział w procesach regulujących pracę organizmu, potrzebuje z kolei udziału selenu i cynku. Alkohol z kolei zaburza wchłanianie tych pierwiastków, hamując w ten sposób prawidłową konwersję hormonów. Z tego względu picie alkoholu przy niedoczynności tarczycy może powodować nasilenie się objawów niedoczynności gruczołu tarczowego, powodując nasilone zmęczenie, senność, wypadanie włosów, przybieranie na wadze, czy też problemy z koncentracją. Należy zatem wskazać, że przy niedoczynności tarczycy nie jest wskazane picie alkoholu, gdyż alkohol etylowy nie tylko może nasilić objawy schorzenia gruczołu poprzez obniżenie i tak już niskiego stężenia hormonów we krwi, ale również wywiera negatywny wpływ na działanie innych narządów istotnych dla funkcjonowania całego organizmu.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Tabletki na niedoczynność tarczycy a alkohol

Niedoczynność tarczycy wiąże się z koniecznością przyjmowania leków w postaci lewotyroksyny. Należy wskazać, że choć łączenie leku z alkoholem nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania, gdyż alkohol nie wpływa na działanie i skuteczność tego leku, to napoje wysokoprocentowe mogą powodować występowanie skutków ubocznych. Wystąpić mogą bowiem bóle głowy, zaczerwienienie lub pocenie się. Dodatkowo, jak już wskazano, alkohol może obniżyć stężenie hormonów tarczycy we krwi, co może wiązać się z koniecznością zwiększenia dawki leku stosowanego na niedoczynność gruczołu. Z tego względu przy niedoczynności tarczycy należy zachować umiar w piciu alkoholu.

Wystąpienie chorób tarczycy – niedoczynności czy nadczynności gruczołu – wiąże się z zaburzonym funkcjonowaniem całego organizmu. Hormony tarczycy bowiem biorą udział w wielu procesach, wpływając na tempo przemiany materii czy wytwarzanie hormonów płciowych. Sprawdź, jaka zależność istnieje pomiędzy tarczycą a libido czy tarczycą a cholesterolem.

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: