Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Zmiany skórne w niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy powoduje wiele niekorzystnych zmian w organizmie chorego. Jednym ze skutków tego schorzenia jest pogorszenie kondycji skóry, paznokci oraz włosów. Jakie są typowe objawy skórne niedoczynności tarczycy i czy można je zniwelować? Jak powinna przebiegać pielęgnacja skóry przy niedoczynności tarczycy?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy skórne niedoczynności tarczycy

Tarczyca (łac. Scutellaria incana) to nieparzysty gruczoł wydzielania wewnętrznego zlokalizowany w przedniej części szyi. Tarczyca produkuje hormony (T3, T4), które regulują wiele procesów metabolicznych wewnątrz komórek - zaburzenie poziomu tyroksyny i rójjodotyroniny odbija się m.in. na wyglądzie skóry chorego. W ramach ciekawostki warto dodać, iż z kolei wtórna niedoczynność przytarczyc jest spowodowana podwyższonym tężeniem wapnia we krwi.

Jeśli chodzi o zmiany skórne w niedoczynności tarczycy, osoby dotknięte problemami endokrynologicznymi często skarżą się na suchą, łuszczącą się skórę, której brakuje zdrowego blasku. Możemy zaobserwować też intensywne - nadmierne rogowacenie naskórka (zwłaszcza na łokciach i kolanach). Na skutek zmian chorobowych naskórek jest pomarszczony, szorstki - nieprzyjemny w dotyku. Wielu chorych doświadcza uczucia ściągnięcia skóry oraz obserwuje przedwczesne oznaki starzenia.

Dodatkowym problemem jest bladość i żółtawe zabarwienie (będące konsekwencją zaburzeń przemiany karotenu). W wielu przypadkach pojawia się zaczerwienienie i uciążliwy świąd. U wielu chorych dochodzi też do obrzęku twarzy oraz powiek - jest to tzw. obrzęk śluzowaty (łac. myxoedema) spowodowany niedoborem hormonów tarczycy (w tkance podskórnej odkłada się nadmiar hydrofilnych glikozaminoglikanów). Warto wspomnieć, iż zmiany obrzękowe są twarde, pogrubiają rysy twarzy i ograniczają mimikę.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Niedoczynność tarczycy manifestuje się na skórze również pod postacią dermografizmu, który jest odmianą pokrzywki, która powstaje na skutek ściśnięcia skóry, zadrapania lub potarcia. Innym problemem, który dotyczy z kolei owłosionej skóry głowy - jest przewlekłe łysienie oraz wyraźne ścieńczenie włosów. Pasma są suche, matowe, intensywnie wypadają. Pogorszeniu ulega również kondycja paznokci u rąk oraz stóp - stają się łamliwe i kruche. Ponadto u chorych zauważalne jest przerzedzanie się łuków brwiowych oraz nadmierne wypadanie rzęs.

Warto nadmienić, iż jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy jest Hashimoto u dzieci i dorosłych. Co z kolei sprzyja rozwojowi Hashimoto? To autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym. Istnieje również związek między selenem i cynkiem a Hashimoto. Suplementacja tych pierwiastków pozwala unormalizować funkcjonowanie tarczycy.


Pielęgnacja skóry przy niedoczynności tarczycy - jakich preparatów używać?


Jak już wspomnieliśmy, podstawową przyczyną zmian skórnych przy niedoczynności tarczycy jest spowolnienie metabolizmu. Upraszczając, choroba prowadzi do:

uogólnionego niedoboru kwasu hialuronowego, 
zmniejszonej produkcji lipidów, 
spowolnienia syntezy HA i NMF (naturalny czynnik nawilżający).

Wielu pacjentów zastanawia się, jak łagodzić problemy skórne przy niedoczynności tarczycy. Warto stosować specjalistyczne kosmetyki, które umożliwiają przywrócenie fizjologicznej bariery naskórkowej i płaszcza lipidowego skóry. Do zalecanych środków zaliczamy hipoalergiczne kremy, balsamy i emulsje nawilżające, zmiękczające oraz natłuszczające. Do mile widzianych składników kosmetyków zaliczamy: 

  • ceramidy, 
  • woski roślinne, 
  • parafinę, 
  • kwas mlekowy,
  • kwas hialuronowy,
  • masło shea.

Przy wymienionych w artykule zmianach skórnych spowodowanych nieprawidłową pracą gruczołu tarczowego powinno się unikać kosmetyków o drażniących, silnie chemicznych składach. W celu dobrania odpowiednich preparatów można skonsultować się z doświadczonym lekarzem dermatologiem.

Należy także zadbać o uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów. Z punktu widzenia kondycji skóry, paznokci i włosów szczególnie ważne są witaminy z grupy B, witamina D, cynk, żelazo i selen. Warto starać się też odpowiednio nawadniać organizm, dostarczając mu około 2l płynów dziennie (pod różną postacią). Zalecamy ograniczenie spożywania cukrów prostych i produktów wysokoprzetworzonych (np. dań instant, typu fast food). Oczywiście, aby zniwelować problemy skórne, należy też wesprzeć się farmakologią. Odpowiednio dobrane leki umożliwiają wyrównanie poziomu hormonów tarczycowych i tym samym złagodzenie dokuczliwych objawów skórnych.  

Źródła:
  1. https://podyplomie.pl/dermatologia/20811,zmiany-skorne-w-przebiegu-niedoczynnosci-tarczycy
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację