TSH a zajście w ciążę - ile powinna wynosić norma, planując ciążę?
Dodano:

11 marca, 2023
12:39
Zaktualizowano:

5 czerwca, 2023
15:25

Jakie TSH, aby zajść w ciążę? Normy stężenia hormonu we krwi

TSH stymuluje gruczoł tarczowy do wytwarzania trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) - substancji regulujących wiele procesów w organizmie. Jak już wspomnieliśmy na wstępie wysokie TSH najczęściej jest oznaką niedoczynności tarczycy i może skutkować problemami z zajściem w ciążę. U kobiet z hipotyreozą obserwujemy podwyższone stężenie prolaktyny we krwi, co może być przyczyną niepłodności.

Nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia - hormon tyreotropiny może wpływać negatywnie na rozwój płodu (tyreotropina odpowiada za prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego oraz układu kostnego). Tak więc przy niewielkiej dysfunkcji tarczycy zajście w ciążę jest możliwe, ale wiąże się to z dość wysokim ryzykiem poronienia lub przedwczesnym porodem. Z tego względu lekarze ginekolodzy zalecają sprawdzenie poziomu TSH przy staraniu o dziecko. Oznaczenie hormonu wykonuje się również na początkowym etapie ciąży - między 4. a 8. tygodniem, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości - dalszą diagnostykę tarczycy. 

Warto tutaj zaznaczyć, iż problemy z płodnością może powodować również choroba Hashimoto (udowodniono związek między Hashimoto a ciążą - kobiety z tym zaburzeniem autoimmunologicznym często mają problemy z owulacją), która także powoduje podwyższenie TSH. Schorzenie to występuje u 2% populacji, w 95% dotyczy kobiet.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie są normy TSH w ciąży?

Wiele kobiet nie wie, jaki powinien być poziom TSH, aby zajść w ciążę. Należy nadmienić, iż norma TSH w ciąży zależy od trymestru, w którym jest aktualnie kobieta tak:

 • prawidłowy poziom TSH w I trymestrze - 0,009-3.18 mIU/l,
 • prawidłowy poziom TSH w II trymestrze - 0,05-3,44 mIU/l,
 • prawidłowy poziom TSH w III trymestrze - 0,11-3,52 mIU/l.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Wysokie TSH w ciąży - wpływ na zdrowie matki i dziecka

Wysokie TSH w ciąży może odbyć się niekorzystnie na zdrowiu przyszłej matki, jak i dziecka. Poziom stężenia hormonu, który wykracza poza górną granicę normy, może doprowadzić do:

 • odklejenia łożyska, 
 • niedokrwistości,
 • stanu przedrzucawkowego,
 • krwotoku poporodowego.

Jeśli chodzi o ryzyko dla rozwijającego się płodu, wysoki poziom tyreotropiny może spowodować:

 • zaburzenia oddychania,
 • kretynizm tarczycowy,
 • niską masę urodzeniową dziecka.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, iż podczas ciąży gruczoł tarczycy może powiększyć się o około 10%.

Bardzo ważne jest, aby kobiety z chorą tarczycą rozpoczęły leczenia niedoczynności tarczycy w ciąży. Szybkie wdrożenie odpowiednio dobranej terapii obniża ryzyko powikłań ciążowych do poziomu ryzyka pacjentek ze zdrowym gruczołem tarczowym. Dzięki zastosowaniu farmakoterapii można też ochronić rozwijający się płód przed zaburzeniami rozwoju intelektualnego. 

Jak obniżyć TSH, żeby zajść w ciążę?

W przypadku kobiet, które chcą rozpocząć starania o potomstwo, zaleca się, by poziom TSH był poniżej 2,5 mIU/l - a najkorzystniej, by stężenie spadło do około 1mIU/l. Skoro wiemy już, jakie powinno być TSH, żeby zajść w ciążę, warto wyjaśnić, w jaki sposób można obniżyć podwyższony poziom stężenia tego hormonu we krwi. Poza przyjmowaniem odpowiednich leków zaleconych przez lekarza endokrynologa warto zastosować dietoterapię. Warto spożywać produkty obfitujące w selen, cynk, jod, błonnik pokarmowy oraz kwasy omega-3. W trosce o kondycję tarczycy powinno się wykluczyć z jadłospisu produkty wysokoprzetworzone, bogate w węglowodany, cukry proste. Należy również zrezygnować z alkoholu oraz palenia tytoniu.

Pacjentki w ciąży z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy powinny suplementować jod. Zaleca się też, by kobiety dbały o odpowiednią podaż innych mikroelementów, zwłaszcza selenu i cynku, które wspierają prawidłową pracę gruczołu tarczowego (ten drugi jest jednym ze składników białek receptorowych T3, czyli trójjodotyroniny). Dobrym źródłem selenu są ryby (zwłaszcza łosoś i tuńczyk), a także orzechy brazylijskie. Z kolei cynk znajdziemy w podrobach, nabiale, rybach, grochu, fasoli i kakao. Cynk znajdziemy też w otrębach pszennych, nasionach słonecznikach i pestkach dyni.
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/view/EP.a2021.0089/64652
 2. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/98800,hormon-tyreotropowy-tsh
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację