Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Stres a tarczyca

Silny, przewlekły stres towarzyszy wielu osobom każdego dnia, jest on reakcją organizmu na różnego rodzaju bodźce, sytuacje oraz wydarzenia. Choć krótkotrwały stres może działać motywująco, przyczyniając się do zwiększonej motywacji i energii, to w przypadku przewlekłego stresu sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Długotrwały, silny stres może przyczynić się do pojawienia się negatywnych skutków, które powodują nie tylko pogorszenie samopoczucia i obniżenie nastroju, ale również powoduje wystąpienie objawów somatycznych. Dodatkowo silny stres może powodować również różne schorzenia, które oddziałują na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jak wskazują badania Światowej Organizacji Zdrowia, permanentnie odczuwany stres wpływa na zwiększenie się ryzyka chorób wrzodowych, chorób nowotworowych, chorób układu krążenia, a także wpływa na pracę tarczycy. Pojawiają się zatem pytania, czy silny stres może wywołać chorobę tarczycy? Jaki jest wpływ stresu na choroby tarczycy? Dowiedz się, jaka zależność występuje pomiędzy długotrwałym stresem a tarczycą.

Stres a tarczyca
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

 

Wpływ stresu na choroby tarczycy

Długotrwały stres powoduje, że nadnercza zaczynają produkować adrenalinę i kortyzol, które odpowiedzialne są za uwarunkowaną genetycznie reakcję walki i ucieczki. Niemniej jednak należy wskazać, że adrenalina i kortyzol stanowiąc element układu hormonalnego, biorą udział w wytwarzaniu hormonów, które wpływają na procesy metaboliczne. Dodatkowo pomagają w uregulowaniu ciśnienia krwi, unormowaniu układu trawiennego, przywróceniu równowagi cukrowej, elektrolitowej oraz immunologicznej. Należy jednak wskazać, że nadnercza, podobnie jak tarczyca, kontrolowane są przez podwzgórze oraz przysadkę mózgową. Okazuje się, że długotrwały, silny stres przyczynia się do zakłócenia działania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), regulującej temperaturę, trawienie, układ immunologiczny, ale również metabolizm, nastrój i seksualność. Należy zatem wskazać, że silny, przewlekły stres obniża funkcje tarczycy, przyczyniając się tym samym do powstawania chorób tarczycy – niedoczynności lub nadczynności.

 

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Stres a niedoczynność tarczycy

Stres może wiązać się również z wystąpieniem nadczynności tarczycy. W tym znaczeniu należy wskazać, że przewlekły, silny stres oddziałuje na funkcje tarczycy, przyspieszając je. Jak wykazują badania, kortyzol ma wpływ nie tylko na występowanie niedoczynności gruczołu tarczowego, ale również nadczynności tarczycy. W tym znaczeniu pod wpływem stresu przeciwciała tarczycy ulegają zmianie i mogą atakować ciało, przyczyniając się do wystąpienia zmęczenia, zaburzeń snu, utraty włosów, ale również zaburzeń trawienia. Dodatkowo u osób doświadczających przewlekłego stresu i zaburzeń lękowych często pojawiają się problemy z tarczycą, przyjmując się do nadczynności gruczołu. Dlatego też należy wskazać, że objawem nadczynność gruczołu tarczowego bardzo często jest nerwowość i niepokój, a także wahania nastroju. Należy również wskazać, że choć stres może przyczynić się do subklinicznej nadczynności tarczycy, to w tym przypadku  powoduje on łagodny nadmiar hormonów tarczycy, co z kolei wiąże się z bezobjawowym przebiegiem choroby.

Długotrwały, silny stres wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, co z kolei wiąże się z zaburzonym funkcjonowaniem całego organizmu. Okazuje się bowiem, że choroby tarczycy wiążą się z wahaniami wagi – istnieje bowiem zależność między niedoczynnością tarczycy a tyciem, wzrostem cholesterolu czy spadkiem libido. Sprawdź, jaka zależność istnieje między tarczycą a cholesterolem oraz tarczycą a libido.

Źródła:
  1. Khare, Singh P., Singh V., „Correlation between stress and thyroid function in patients suffering with hypothyroidism, International Journal of Therapeutic Applications”, Volume 11, 2013
  2. Ogińska-Bulik N., „Czy doświadczenie stresu może służyć zdrowiu?”, Polskie Forum Psychologiczne, 2009
  3. Tijssen J.G., Brosschot J.F., Wiersinga W.M., „Involvement of stress in the pathogenesis of autoimmune thyroid disease: a prospective study”, Psychoneuroendocrinology 2012 Aug; 37
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację