Stres a tarczyca
Dodano:

25 grudnia, 2022
10:40
Zaktualizowano:

18 stycznia, 2023
14:13
 

Wpływ stresu na choroby tarczycy

Długotrwały stres powoduje, że nadnercza zaczynają produkować adrenalinę i kortyzol, które odpowiedzialne są za uwarunkowaną genetycznie reakcję walki i ucieczki. Niemniej jednak należy wskazać, że adrenalina i kortyzol stanowiąc element układu hormonalnego, biorą udział w wytwarzaniu hormonów, które wpływają na procesy metaboliczne. Dodatkowo pomagają w uregulowaniu ciśnienia krwi, unormowaniu układu trawiennego, przywróceniu równowagi cukrowej, elektrolitowej oraz immunologicznej. Należy jednak wskazać, że nadnercza, podobnie jak tarczyca, kontrolowane są przez podwzgórze oraz przysadkę mózgową. Okazuje się, że długotrwały, silny stres przyczynia się do zakłócenia działania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), regulującej temperaturę, trawienie, układ immunologiczny, ale również metabolizm, nastrój i seksualność. Należy zatem wskazać, że silny, przewlekły stres obniża funkcje tarczycy, przyczyniając się tym samym do powstawania chorób tarczycy – niedoczynności lub nadczynności.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Stres a niedoczynność tarczycy

Stres może wiązać się również z wystąpieniem nadczynności tarczycy. W tym znaczeniu należy wskazać, że przewlekły, silny stres oddziałuje na funkcje tarczycy, przyspieszając je. Jak wykazują badania, kortyzol ma wpływ nie tylko na występowanie niedoczynności gruczołu tarczowego, ale również nadczynności tarczycy. W tym znaczeniu pod wpływem stresu przeciwciała tarczycy ulegają zmianie i mogą atakować ciało, przyczyniając się do wystąpienia zmęczenia, zaburzeń snu, utraty włosów, ale również zaburzeń trawienia. Dodatkowo u osób doświadczających przewlekłego stresu i zaburzeń lękowych często pojawiają się problemy z tarczycą, przyjmując się do nadczynności gruczołu. Dlatego też należy wskazać, że objawem nadczynność gruczołu tarczowego bardzo często jest nerwowość i niepokój, a także wahania nastroju. Należy również wskazać, że choć stres może przyczynić się do subklinicznej nadczynności tarczycy, to w tym przypadku  powoduje on łagodny nadmiar hormonów tarczycy, co z kolei wiąże się z bezobjawowym przebiegiem choroby.

Długotrwały, silny stres wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, co z kolei wiąże się z zaburzonym funkcjonowaniem całego organizmu. Okazuje się bowiem, że choroby tarczycy wiążą się z wahaniami wagi – istnieje bowiem zależność między niedoczynnością tarczycy a tyciem, wzrostem cholesterolu czy spadkiem libido. Sprawdź, jaka zależność istnieje między tarczycą a cholesterolem oraz tarczycą a libido.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Khare, Singh P., Singh V., „Correlation between stress and thyroid function in patients suffering with hypothyroidism, International Journal of Therapeutic Applications”, Volume 11, 2013
  2. Ogińska-Bulik N., „Czy doświadczenie stresu może służyć zdrowiu?”, Polskie Forum Psychologiczne, 2009
  3. Tijssen J.G., Brosschot J.F., Wiersinga W.M., „Involvement of stress in the pathogenesis of autoimmune thyroid disease: a prospective study”, Psychoneuroendocrinology 2012 Aug; 37
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację