O czym świadczy powiększona tarczyca?
Dodano:

20 grudnia, 2022
15:29
Zaktualizowano:

18 stycznia, 2023
14:05
 

Przyczyny powiększonej tarczycy

Powiększona tarczyca, jak wskazują badania, stanowi najczęstszy problem u osób z dietą ubogą w jod. Należy jednak wskazać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 1 styczni 1997 do produkcji soli kuchennej należy dodawać jodek potasu. Celem tego jest zapobieganie niedoborowi pierwiastka. Niemniej jednak powiększona tarczyca może być nie tylko skutkiem stosowania diety ubogiej w jod, ale również niewłaściwie zbilansowanej zawierającej produkty nie tylko z małą zawartością mało jodu, ale również te, które osłabiają jego przyswajanie i wchłanianie. Dodatkowo przyczyną powiększonej tarczycy może być również:

  • choroba Hashioto, w przebiegu której gruczoł wyraźnie się powiększa i charakteryzuje się twardą strukturą,
  • choroba Gravesa-Basedowa, której pojawienie się również wiąże się z powiększeniem gruczołu tarczowego,
  • guz tarczycy – łagodne i złośliwe, w przebiegu choroby nowotworowej pojawia się nie tylko powiększona tarczyca, ale również powiększeniu ulegają węzły chłonne.

Powiększona tarczyca jest również częstą dolegliwością u kobiet w ciąży, a dodatkowo może pojawić się przy poporodowym zapaleniu tarczycy.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy powiększonej tarczycy

Zapalenie tarczycy w zdecydowanej większości przypadków przebiega bezobjawowo. Co oznacza, że osoby nie odczuwają skutków powiększonego gruczołu. Niemniej jednak znacznie powiększona tarczyca może przyczynić się do wystąpienia znacznego dyskomfortu i bolesnego obrzęku w okolicy szyi. W takim przypadku istnieje podejrzenie samoistnego krwawienia do torbieli tarczycy bądź guzka tarczycy. Co więcej, znacznie powiększona tarczyca jest wyczuwalna w dotyku, a dodatkowo może powodować silny nacisk na tchawicę i przełyk, co z kolei może powodować problemy z przełykaniem i utrudniać oddychanie. Znacznie powierzona tarczyca może powodować również powstanie nie tylko chrypy, ale również zaburzeń w prawidłowej fonacji.

Należy wskazać, że objawy powiększonej tarczycy będą uzależnione również od przyczyny, która je wywołała. W tym znaczeniu inne będą symptomy nadczynności tarczycy, a inne niedoczynności tarczycy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie powiększonej tarczycy

W przypadku powiększonej tarczycy leczenie ma charakter zachowawczy i ukierunkowane jest na przyczynę dolegliwości. Jeżeli przyczyną powiększonej tarczycy jest niedobór jodu, terapia polega na zmianie diety ukierunkowanej na uzupełnienie jego niedoborów. Dodatkowo dieta wsparta jest odpowiednio dobraną suplementacją. Niekiedy przy powiększonej tarczycy endokrynolog może zlecić terapię lekami przeciwtarczycowymi. Natomiast w bardziej zaawansowanych przypadkach zastosowanie ma farmakoterapia izotopem promieniotwórczym jodu.

W przypadku, gdy powiększona tarczyca przyczynia się do znacznego obniżenia jakości codziennego funkcjonowania, kiedy gruczoł powoduje ucisk, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. Operacja jest również konieczna w przypadku, kiedy istnieje podejrzenie choroby nowotworowej tarczycy.

Czy powiększona tarczyca może się zmniejszyć?

W zależności od tego, co jest przyczyną powiększonej tarczycy, gruczoł może ulec samoistnemu zmniejszeniu. Niemniej jednak zmniejszenie tarczycy możliwe jest poprzez zastosowanie odpowiednio dobranej terapii, na przykład zmienienie diety i uzupełnienie jej o niedobory jodu. Natomiast w przypadku nadczynności lub niedoczynności gruczołu konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, którego celem jest unormowanie pracy tarczycy, a także jej zmniejszenie.

Tarczyca to gruczoł zlokalizowany w przedniej części szyi, odpowiadający za produkcję hormonów istotnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. W sytuacji wystąpienia zaburzeń w pracy tarczycy, między innymi podostrego zapalenia tarczycy, często dotyczą wielu układów i narządów. Z tego względu w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w pracy tarczycy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą – endokrynologiem, który na podstawie badań postawi odpowiednią diagnozę i wdroży właściwe leczenie.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Kochman M., Jastrzębska H., „Powiększenie tarczycy”, „Medycyna po Dyplomie” 2014, nr 10
  2. Szczeklik A., „Interna Szczeklina”, MP, Kraków 2016
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację