O czym świadczy powiększona tarczyca?

Powiększona tarczyca to inaczej wole tarczycowe. O powiększonej tarczycy można mówić wówczas, kiedy gruczoł zwiększa swoją objętość. W przypadku podejrzenia zwiększenia rozmiarów gruczołu należy udać się do lekarza endokrynologa w celu postawienia diagnozy. Jak rozpoznać powiększoną tarczycę? Rozpoznanie powiększonej tarczycy możliwe jest poprzez wykonanie pełnej diagnostyki badania krwi, badania obrazowego, czyli wykonaniu USG tarczycy, a w niektórych przypadkach konieczne może okazać się inwazyjne badanie w postaci biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. Pojawiają się zatem pytania, jak wygląda powiększona tarczyca? Co oznacza powiększona tarczyca? Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia powiększonej tarczycy.
powiększona tarczyca

Przyczyny powiększonej tarczycy

Powiększona tarczyca, jak wskazują badania, stanowi najczęstszy problem u osób z dietą ubogą w jod. Należy jednak wskazać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 1 styczni 1997 do produkcji soli kuchennej należy dodawać jodek potasu. Celem tego jest zapobieganie niedoborowi pierwiastka. Niemniej jednak powiększona tarczyca może być nie tylko skutkiem stosowania diety ubogiej w jod, ale również niewłaściwie zbilansowanej zawierającej produkty nie tylko z małą zawartością mało jodu, ale również te, które osłabiają jego przyswajanie i wchłanianie. Dodatkowo przyczyną powiększonej tarczycy może być również:

  • choroba Hashioto, w przebiegu której gruczoł wyraźnie się powiększa i charakteryzuje się twardą strukturą,
  • choroba Gravesa-Basedowa, której pojawienie się również wiąże się z powiększeniem gruczołu tarczowego,
  • guz tarczycy – łagodne i złośliwe, w przebiegu choroby nowotworowej pojawia się nie tylko powiększona tarczyca, ale również powiększeniu ulegają węzły chłonne.

Powiększona tarczyca jest również częstą dolegliwością u kobiet w ciąży, a dodatkowo może pojawić się przy poporodowym zapaleniu tarczycy.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Objawy powiększonej tarczycy

Zapalenie tarczycy w zdecydowanej większości przypadków przebiega bezobjawowo. Co oznacza, że osoby nie odczuwają skutków powiększonego gruczołu. Niemniej jednak znacznie powiększona tarczyca może przyczynić się do wystąpienia znacznego dyskomfortu i bolesnego obrzęku w okolicy szyi. W takim przypadku istnieje podejrzenie samoistnego krwawienia do torbieli tarczycy bądź guzka tarczycy. Co więcej, znacznie powiększona tarczyca jest wyczuwalna w dotyku, a dodatkowo może powodować silny nacisk na tchawicę i przełyk, co z kolei może powodować problemy z przełykaniem i utrudniać oddychanie. Znacznie powierzona tarczyca może powodować również powstanie nie tylko chrypy, ale również zaburzeń w prawidłowej fonacji.

Należy wskazać, że objawy powiększonej tarczycy będą uzależnione również od przyczyny, która je wywołała. W tym znaczeniu inne będą symptomy nadczynności tarczycy, a inne niedoczynności tarczycy.

Leczenie powiększonej tarczycy

W przypadku powiększonej tarczycy leczenie ma charakter zachowawczy i ukierunkowane jest na przyczynę dolegliwości. Jeżeli przyczyną powiększonej tarczycy jest niedobór jodu, terapia polega na zmianie diety ukierunkowanej na uzupełnienie jego niedoborów. Dodatkowo dieta wsparta jest odpowiednio dobraną suplementacją. Niekiedy przy powiększonej tarczycy endokrynolog może zlecić terapię lekami przeciwtarczycowymi. Natomiast w bardziej zaawansowanych przypadkach zastosowanie ma farmakoterapia izotopem promieniotwórczym jodu.

W przypadku, gdy powiększona tarczyca przyczynia się do znacznego obniżenia jakości codziennego funkcjonowania, kiedy gruczoł powoduje ucisk, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. Operacja jest również konieczna w przypadku, kiedy istnieje podejrzenie choroby nowotworowej tarczycy.

Czy powiększona tarczyca może się zmniejszyć?

W zależności od tego, co jest przyczyną powiększonej tarczycy, gruczoł może ulec samoistnemu zmniejszeniu. Niemniej jednak zmniejszenie tarczycy możliwe jest poprzez zastosowanie odpowiednio dobranej terapii, na przykład zmienienie diety i uzupełnienie jej o niedobory jodu. Natomiast w przypadku nadczynności lub niedoczynności gruczołu konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, którego celem jest unormowanie pracy tarczycy, a także jej zmniejszenie.

Tarczyca to gruczoł zlokalizowany w przedniej części szyi, odpowiadający za produkcję hormonów istotnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. W sytuacji wystąpienia zaburzeń w pracy tarczycy, między innymi podostrego zapalenia tarczycy, często dotyczą wielu układów i narządów. Z tego względu w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w pracy tarczycy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą – endokrynologiem, który na podstawie badań postawi odpowiednią diagnozę i wdroży właściwe leczenie.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: