Zapalenie tarczycy: przyczyny, objawy i leczenie
Dodano:

31 grudnia, 2022
11:34
Zaktualizowano:

18 stycznia, 2023
14:21
 

Co to jest zapalenie tarczycy?

Zapalenie tarczycy to określenie stosowane do grupy schorzeń o różnej etiologii oraz przebiegu. Niemniej jednak niezależnie od przyczyn powstania i przebiegu schorzenia zlokalizowane one są w gruczole tarczowym, czyli narządzie odpowiedzialnym za syntetyzowanie istotnych dla człowieka hormonów, który umiejscowiony jest w przedniej części szyi. Najczęstszy rodzajem zapalenia tarczycy jest choroba Hashimoto.

Należy wskazać, że w nomenklaturze medycznej zapalenie tarczycy dzielone jest ze względu na czas trwania choroby, jej przyczyny oraz obraz kliniczny. Z tego względu wyróżnić można:

 • autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, do których należy choroba Gravesa-Basedowa, prowadząca od poważnych zaburzeń pracy gruczołu,
 • ostre zapalenie tarczycy,
 • podostre zapalenie tarczycy,
 • przewlekle zapalenie tarczycy,
 • inne przewlekłe zapalania tarczycy, takie jak choroba Riedla.

Dodatkowo zapalenie tarczycy może mieć charakter ostry, ale nie infekcyjny i przejściowy. W tym znaczeniu wyróżnić można:

 • poporodowe zapalenie tarczycy,
 • pourazowe zapalenie tarczycy
 • popromienne zapalenie tarczycy.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny zapalenie tarczycy przyczyny

Przyczyny zapalenia tarczycy mogą mieć różne podłoże w zależności od rodzaju schorzenia. Wśród najczęstszych przyczyn zapalenia tarczycy wymienia się:

 • bakterie i wirusy,
 • leki,
 • niewłaściwą pracę hormonów,
 • zaburzenia autoimmunologiczne,
 • przewlekły stres,
 • ciążę.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy i leczenie zapalenia tarczycy

Objawy i leczenie zapalenia tarczycy uzależnione są od rodzaju choroby. W tym znaczeniu wyróżnić należy trzy najważniejsze odmiany zapalenia tarczycy: ostre zapalenie tarczycy, przewlekle zapalenie tarczycy i chorobę Gravesa-Basedowa.

W przypadku podostrego i ostrego zapalenia tarczycy pojawiają się objawy w postaci: osłabienia, gorączki, dreszczy, bólu szyi i problemów z połykaniem, a także chrypki. Farmakoterapia opiera się na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W ciężkich przypadkach lekarz może zlecić stosowanie sterydów. Leczenie schorzenia trwa zazwyczaj kilka tygodni.

Przewlekle zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto, to schorzenie o autoimmunologicznej etiologii. W przebiegu choroby układ immunologiczny atakuje tarczycę, niszcząc jej komórki. Należy wskazać, że ten rodzaj zapalenia może rozwijać się bezobjawowo latami. W momencie, kiedy przekształci się w niedoczynność tarczycy, wiąże się z wystąpieniem objawów w postaci zmęczenia i senności, problemów z koncentracją, nadwrażliwością na zimno, suchością skóry oraz wypadaniem włosów. Leczenie choroby Hashimoto polega na stosowaniu hormonu tarczycy, który odpowiednio dawkowany pozwala na przywrócenie równowagi gospodarki hormonalnej. Leczenie schorzenia w większości przypadków trwa do końca życia.Zapalenie tarczycy w przebiegu choroby Gravesa i Basedowa ma charakter autoimmunologiczny. Choroba Gravesa-Basedowa najczęściej objawia się wolem tarczycowym, czyli guzkiem na tarczycy, który ujawnia się w wyniku powiększenia się narządu. Dodatkowo charakterystycznym objawem jest wytrzeszcz oczu. Ponadto schorzeniu towarzyszyć może spadek masy ciała, bezsenność, nadpobudliwość, przyspieszone tętno i drżenie rąk. Leczenie opiera się przede wszystkim na zwiększonej podaży jodu oraz leków spowalniających pracę tarczycy. W ciężkich przypadkach konieczne okazać się może leczenie operacyjne polegające na usunięciu gruczołu.

Domowe sposoby na zapalenie tarczycy

Wiele osób decyduje się na praktykowanie naturalnego leczenia zapalenia tarczycy. Należy jednak wskazać, że lekarze nie zalecają domowego leczenia, w przypadku, kiedy ma ono zastąpić profesjonalnie dobraną farmakoterapię. Niemniej jednak domowe leczenie przy odpowiedniej terapii medykamentami i po uprzedniej konsultacji z lekarzem, może stanowić element wspomagający kurację. W jaki sposób zatem leczyć zapalenie tarczycy domowymi sposobami? Okazuje się, że stosowane mogą być leki homeopatyczne, które są opracowane na bazie naturalnych składników, a dodatkowo zawierają małe dawki substancji czynnych. Takie leki z reguły nie wywołują skutków ubocznych, niemniej jednak lekarze są podzieleni w ocenie ich skuteczności. Dodatkowo osoby z zapaleniem tarczycy powinny przyjmować witaminy: C, E, D3, a także składniki mineralne – selen i cynk. Jod z kolei nie jest wskazany, gdyż może powodować zaostrzenie stanu zapalnego. Elementem domowej kuracji mogą być również zioła. W tym znaczeniu skuteczne działanie mogą wykazywać wyciągi z roślin leczniczych takich jak; czystek, ashwagandha, moringa, melisa, pokrzywa, skrzyp polny, wąkrota azjatycka, rdest ptasi czy chociażby balsamowiec indyjski.

Należy również wskazać, że przy zapaleniu tarczycy warto również wprowadzić odpowiednie żywienie, szczególnie u osób, które zmagają się z wieloletnią i problematyczna chorobą Hashimoto.

 

Dieta przy zapaleniu tarczycy

Odpowiednie żywienie przy zapaleniu tarczycy jest niezwykle ważne. Dieta powinna być przede wszystkim przeciwzapalna – wówczas tonuje przebieg choroby, a także odchudzająca, aby zapobiegać niepożądanym skutkom choroby. Należy zatem wskazać, ze zalecaną dieta jest śródziemnomorska opcja żywieniowa, gdyż spełnia ona oba wymienione wcześniej kryteria. Dlatego tez podstawę jadłospisu osób z zapaleniem tarczycy stanowić powinny, takie produkty jak: 

 • chude mięso i ryby,
 • owoce morza,
 • ciemne pieczywo,
 • soja,
 • warzywa,
 • oliwa z oliwek oraz inne oleje roślinne,
 • orzechy i nasiona. 

Okazuje się bowiem, że powyższe produkty żywnościowe są cennym źródłem wartościowych białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Co więcej, są źródłem witamin i pierwiastków, takich jak: selen i cynk, które przy zapaleniu tarczycy powinny być dodatkowo suplementowane.

Równie istotne, co jedzenie odpowiednich posiłków, jest unikanie niektórych produktów żywnościowych, które mogą zaostrzać stan zapalny toczący się w organizmie. W jadłospisie nie powinny znajdować się produkty bogate w tłuszcze nasycone oraz trans. Z tego względu z diety przy zapaleniu tarczycy należy wyeliminować:

 • tłuste mięso i mleko,
 • potrawy smażone w głębokim tłuszczu,
 • wysokoprzetworzona żywność, 
 • przekąski i jedzenie typu fast food.

 

Czy zapalenie tarczycy to groźne schorzenie? 

Zapalenie tarczycy jako schorzenie samo w sobie nie stanowi zagrożenia życia. Niemniej, szczególnie choroba Hashimoto jest groźna, a osoby na nią cierpiące zmagają się ze schorzeniem przez całe życie. Choć zapalenie tarczycy nie prowadzi do zgonu, to schorzenia związane z zapaleniem tarczycy mogą w znaczący stopniu obniżać jakość codziennego funkcjonowania, a nawet skracać życie. Wśród najczęstszych skutków zapalenia tarczycy wymienia się zazwyczaj otyłość. Z tego względu nieleczone schorzenie może doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak miażdżyca, nadciśnienie, a także związane z tym choroby i zaburzenia układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzyca typu 2 z możliwymi powikłaniami.

Należy również wskazać, że nieleczone przewlekle zapalenie tarczycy przy braku suplementacji hormonu T4, wiąże się z zaburzeniami seksualnymi oraz niepłodnością, a dodatkowo może przyspieszać wystąpienie menopauzy.

Tarczyca jest gruczołem pełniącym istotną funkcję dla prawidłowej pracy całego organizmu. Niestety, gruczoł często ulega różnym schorzeniom, najczęściej występującymi jest nadczynność lub niedoczynność tarczycy, które mogą być skutecznie leczone poprzez wdrożenie właściwej farmakoterapii. Dodatkowo, wystąpić może nowotwór tarczycy w postaci między innymi raka brodawkowatego tarczycy. Należy jednak wskazać, że rak tarczycy występuje niezwykle rzadko i zazwyczaj ma dobre rokowania, niemniej jednak konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Wentz I., „Zapalenie tarczycy Hashimoto”, Wentz LCC, 2013, 1
 2. Gietka-Czernel M., „Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu zapaleń tarczycy", Postępy Nauk Medycznych 2/2008
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację