Choroba tarczycy u mężczyzn: objawy, leczenie i płodność

Choroby tarczycy stanowią coraz częstszy problem, który zdecydowanie częściej występuje u kobiet. Jak wskazują badania na schorzenia tarczycy aż 9-krotnie częściej cierpią kobiety, aniżeli mężczyźni. Niemniej jednak, choroby tarczycy – zarówno niedoczynność, jak i nadczynność gruczołu tarczowego – mogą być również zdiagnozowane u mężczyzn. Tarczyca jest niewielkim organem wydzielania wewnętrznego, który wpływa na prawidłowe działanie niemal całego organizmu. W tym znaczeniu tarczyca wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego i szkieletowego, reguluje przemianę materii, a także ma wpływ na wydzielanie hormonów wzrostu oraz hormonów płciowych. Pojawiają się zatem pytania, jakie są objawy chorób tarczycy u mężczyzn? Jak leczyć choroby tarczycy u mężczyzn? Czy choroby tarczycy u mężczyzn wpływają na płodność? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
Choroba tarczycy u mężczyzn

Objawy choroby tarczycy u mężczyzn

Tarczyca to nieparzysty organ wydzielania wewnętrznego, który zlokalizowany jest na dole szyi. U mężczyzn tarczycę łatwo jest zlokalizować, gdyż znajduje się ona tuż pod tzw. jabłkiem Adama. Najbardziej charakterystycznym objawem chorób tarczycy jest powiększenie gruczołu, które określane jest mianem wola tarczycy. Okazuje się jednak, że wole tarczycowe nie zawsze się ujawniają. Wówczas choroby tarczycy można rozpoznać po innych objawach. W tym znaczeniu niepokojącymi  symptomami chorób tarczycy mogą być między innymi:

 • duszności,
 • trudności w przełykaniu,
 • ucisk odczuwany w okolicy szyi,
 • nadmierne pocenie się,
 • wrażliwość na temperaturę – zarówno na zimno, jak i gorąco, 
 • bezsenność,
 • kołatanie serca,
 • biegunki lub zaparcia,
 • sucha skóra,
 • wypadanie włosów,
 • kaszel, chrupka,
 • chrapliwy głos,
 • zmniejszone owłosienie na twarzy,
 • podwyższony cholesterol (tarczyca a cholesterol),
 • utrata masy mięśniowej lub tycie.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy zgłosić się do specjalisty – endokrynologa, który zleci wykonanie badań, umożliwiających rozpoznanie i zdiagnozowanie choroby gruczołu tarczowego. Niemniej jednak niekiedy obawy, które mogłyby wskazywać na problemy z tarczycą nie występują, nie oznacza to jednak, że tarczyca jest zdrowa. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku subklinicznej nadczynności tarczycy.

Jakie badania wykonać przy chorej tarczycy u mężczyzn?

Wdrożenie odpowiedniego leczenia poprzedzone musi być postawieniem diagnozy. Rozpoznanie wykonywane jest na podstawie kilku rodzajów badań. W tym znaczeniu konieczne jest wykonanie:

 • ultrasonografii tarczycy, która pozwala na wykrycie guzków na gruczole oraz oceny całej tkanki,
 • scyntygrafii, która opiera się na wykorzystaniu izotopów promieniotwórczych, a celem badania jest ustalenie położenia i wielkości wola tarczycowego,
 • cienkoigłowej biopsji aspiracyjnej, która pozwala na określenie, czy wykryte na gruczole zmiany mają charakter łagodny czy złośliwy,
 • badania krwi, które polegają na oznaczeniu stężenia tyreotropiny (TSH), a także hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) i trójjodytyroniny (T3), a także TSH.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Jak leczyć tarczycę u mężczyzn?

Leczenie tarczycy u mężczyzn ustalane jest indywidualnie i uzależnione jest od charakteru problemu z gruczołem. W tym znaczeniu podstawą leczenia niedoczynności tarczycy – niezależnie od płci, jest uzupełnianie niedoborów hormonów syntetycznym preparatem lewotyroksyny. Celem terapii jest zwiększenie ilości hormonu, co pozwala na uregulowanie funkcji organizmu. Dawka leku w każdym przypadku dobierana jest indywidualnie na podstawie wyników badań krwi. Natomiast w przypadku nadczynności tarczycy u mężczyzn celem leczenia jest zahamowanie nadmiernej pracy gruczołu tarczowego, w tym celu stosowane są leki tyreostatyczne. Niekiedy jednak konieczne może być leczenie operacyjne, polegające na wycięciu całej tarczycy lub części gruczołu. Leczenie operacyjne wdrażane jest w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego.

Czy tarczyca ma wpływ na płodność u mężczyzn?

Objawem chorób tarczycy u mężczyzn może być niski poziom testosteronu, problemy z erekcją, a także niskie libido. Pojawia się zatem pytanie, czy choroby tarczycy u mężczyzn powodują problemy z płodnością? Hormony tarczycy wpływają na wydzielanie hormonów płciowych, z tego względu zaburzenia pracy gruczołu tarczowego przyczyniają się do problemów z libido i erekcją. Należy zatem wskazać, że istnieje zależność między tarczycą a libido. Obniżone, niskie libido w przypadku niedoczynności tarczycy związane jest przede wszystkim z brakiem energii, zmęczeniem, ospałością oraz z problemami z obniżonym nastrojem. Dodatkowo tarczyca odpowiada za produkcję męskich hormonów, w tym testosteronu, zaburzenia w gospodarce gruczołu mogą przyczynić się nie tylko do spadku libido, ale również powodować zaburzenia erekcji, a dodatkowo problemów z płodnością. Niedoczynność tarczycy może prowadzić do hiperprolaktynemii, czyli podwyższonego stężenia prolaktyny w surowicy krwi, które z kolei prowadzi do dysfunkcji gonad. Należy zatem wskazać, że w przebiegu hiperprolaktynemii gonady nie produkcją hormonów w dostatecznej ilości, co wiąże się bezpośrednio ze zmniejszoną produkcją plemników, skutkiem czego z kolei mogą być zaburzenia płodności. Należy zatem wskazać, że problemy z tarczycą u mężczyzn mogą mieć wpływ nie tylko na potencję, ale również na płodność.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email