Niedoczynność tarczycy a miesiączka
Dodano:

18 grudnia, 2022
13:13
Zaktualizowano:

18 stycznia, 2023
13:52
 

Czy niedoczynność tarczycy wpływa na okres

Niedoczynność tarczycy zazwyczaj spowodowana jest chorobą Hashimoto, czyli zapaleniem gruczołu o podłożu autoimmunologicznym. Jak się okazuje niedoczynność tarczycy wpływa na cykl miesiączkowy. Badania wykazują, że problemy z cyklem menstruacyjnym u kobiet z chorobą niedoczynności tarczycy pojawiają się nawet trzykrotnie częściej aniżeli u zdrowych kobiet. Wydłużenie cyklu menstruacyjnego jest związane z zaburzoną równowagą hormonalną w organizmie. Niedoczynność tarczycy bowiem zaburza klirens metaboliczny oraz obwodową konwersją steroidów, co wpływa na wystąpienie zaburzeń miesiączkowania. W tym znaczeniu niedoczynność tarczycy powoduje spadek poziomu estrogenów oraz wzrost poziomu prolaktyny w organizmie kobiety, co jest bezpośrednią przyczyną zaburzeń miesiączkowania.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Niedoczynność tarczycy a nieregularny okres

Niedoczynność tarczycy powoduje wydłużenie cyklów menstruacyjnych, co w konsekwencji wiąże się z dłuższymi przerwami pomiędzy miesiączkami. Należy jednak wskazać, że w przypadku niedoczynności tarczycy w wyniku indukowanego przez TRH dochodzi do zwiększonego stężenia prolaktyny, co może być przyczyną zablokowania wydzielania gonadotropin, a w związku z tym może dojść nawet do wtórnego braku okresu. Należy zatem wskazać, że objawem niedoczynności tarczycy mogą być nieregularne krwawienia miesięczne, objawiające się permanentnie spóźniającym się okresem. Niezależnie jednak od tego, czy niedoczynność tarczycy powoduje nieregularny okres lub zanik miesiączki, w każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza specjalisty – endokrynologa i ginekologa. Warto bowiem wskazać, że niedoczynność tarczycy może być przyczyną opóźnionego pokwitania lub – rzadziej – przedwczesnego pokwitania w przypadku dysfunkcji głębokiej.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Niedoczynność tarczycy a obfity okres

Niedoczynność tarczycy przyczynia się nie tylko do obfitych, ale także przedłużających się krwawień menstruacyjnych. Należy zatem wskazać, że kobiety z podwyższonym poziomem TSH są znacznie bardziej narażone na obfite i długie miesiączki, aniżeli zdrowe kobiety. Okazuje się zatem, że niedoczynność tarczycy stanowi jedną z częstszych przyczyn zwiększonej utraty krwi podczas krwawienia miesięcznego i długiej menstruacji. Niemniej jednak niekiedy niedoczynność tarczycy może powodować również pojawienie się skąpych miesiączek, które nierzadko wiążą się ze stopniowym zanikiem krwawień miesięcznych ze względu na wysoki poziom prolaktyny. 

Warto również wskazać, że nieuregulowana niedoczynność tarczycy, a także obecność przeciwciał przeciwtarczycowych nie tylko wpływa na wydłużenie się krwawień menstruacyjnych, ale również zwiększa ryzyko poronień i wiąże się z trudnościami w staraniach o dziecko. Z tego względu kobiety, które chcą zajść w ciążę, powinny zbadać się w kierunku niedoczynności tarczycy w sytuacji, kiedy starania o dziecko przedłużają się, ponieważ przyczyną tego mogą być problemy z tarczycą.

Tarczyca to niewielki narząd, który reguluje wiele funkcji organizmu i warunkuje prawidłowe jego działanie. Jak już wskazano, gruczoł tarczowy jest narządem odpowiadającym za produkcję męskich i żeńskich hormonów. Dlatego też istnieje ścisła korelacja między tarczycą a libido, gdyż zaburzona praca narządu może przyczyniać się do spadku popędu seksualnego. Dodatkowo istnieje również korelacja pomiędzy tarczycą a cholesterolem oraz niedoczynnością tarczycy a tyciem. Ponadto zaburzone wydzielanie hormonów tarczycy może oddziaływać również na wzrost w przypadku niedoczynności tarczycy lub spadek wagi w przypadku nadczynności tarczycy, a dodatkowo nieprawidłowa praca gruczołu może przyczyniać się do podwyższenia cholesterolu. 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Kakuno Y., Amino N., Kanoh M. i wsp., „Menstrual disturbances in various thyroid diseases”, Endocr. J., 2010; 57
  2. Radaideh A.M., Nusier M., El-Akowi Z. i wsp., „Precocious Huberty with congenital hypthyroidism”, Neuro. Endocrinol. Lett., 2005; 26
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację